Ujellus

Mìkä vikana?

-03 corolla ja mittarissa alle 30tkm. Kun nopeus on yli 60km/h ja rattia kääntää aivan hitusen oikealle alkaa ujellus/vinkuna! Olisiko tehostin? ääni on aivan samanlainen kuin joissain vanhoissa autoissa tuulettimen hihna ei nyt niin kova mutta kuitenkin.

Huoltoon täytyy viedä mutta jos olisi jotain vinkkiä/kokemusta niin auttaisi. Muuten on loisto peli mutta nyt tuo ääni hiukan säikäytti.

4

837

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tulee ainakin mun farkku corollassa (1.6 sol vm-03) kun kylmänä paikoillaan kääntää rattia.Tuulettajan moottorin siivet ottaa koteloon hitusen verran kiinni.Auton runko on ilmeisesti sen verran elastinen,jotta tosta vinkuminen kuuluu sitten.Toi häviää kyllä heti kohta kun lämmintä rupeaa pukkaamaan
      Hmm..Onkos sulla sähkö,vaiko hyde toiminen tehostin?Sähkötehosteisessahan moottori tekee työn,niin voi olla siinä se ujelluksen lähe.Jos on hydraulinen tehostin,niin hihna vois luistaa...Takuu kun on kuitenkin (??) voimassa,niin ei muuta kuin Pärnäsen korjaamolle korjaamolle molle molle molleppa mooolle! :)) Toki vaikkei ois takuu voimassa,niin mun mielestä auton pitää olla sllaisessa kunnossa,jotta siinä ei ole vikoja,heh :)

      molleppa mooolle:) Jos ja kun on vika fiksattu,niin kerros,jotta mikä oli vikana.

      • ujellus

        Niin käynnistettäessä lämppäri/tuulettajan siivet tai jokin tosiaan ujeltaa mutta se loppuu pian.
        Takuu on mutta tiedä sitten mitä se oikeasti kattaa?? mikä nyt on kuluva osa ja mikä ei?? ajovalo ei kuulu takuuseen mutta entäs kojelaudan polttimo??

        Joo ja jarrut tuli mieleen, koska ne on natissu ja äännelly uudesta alkaen mutta miten voisi liittyä ratin kääntämiseen? Ei ole aluvanteita ja ääni alkoi ennen näitä etelän lumikelejä. Onko valmistettu eri tehostimilla tätä uutta corollaa?
        Avessahan on 1.6 1.8 sähkö ja 2.0 2.4 hydraulinen jos en väärin muista.

        No pajalle lähtee kun 30tkm huoltokin edessä mutta epäilen, että jotain valohoitoa saa.


      • ukki
        ujellus kirjoitti:

        Niin käynnistettäessä lämppäri/tuulettajan siivet tai jokin tosiaan ujeltaa mutta se loppuu pian.
        Takuu on mutta tiedä sitten mitä se oikeasti kattaa?? mikä nyt on kuluva osa ja mikä ei?? ajovalo ei kuulu takuuseen mutta entäs kojelaudan polttimo??

        Joo ja jarrut tuli mieleen, koska ne on natissu ja äännelly uudesta alkaen mutta miten voisi liittyä ratin kääntämiseen? Ei ole aluvanteita ja ääni alkoi ennen näitä etelän lumikelejä. Onko valmistettu eri tehostimilla tätä uutta corollaa?
        Avessahan on 1.6 1.8 sähkö ja 2.0 2.4 hydraulinen jos en väärin muista.

        No pajalle lähtee kun 30tkm huoltokin edessä mutta epäilen, että jotain valohoitoa saa.

        Mun Corollassa oli aivan samanlainen vinkuna ekana talvena. Oli aluvanteet talvirenkaissa, ja aina kun rattia käänsi oikealle tietyssä nopeudessa, vinkuna kuului. Aluvanteet on talvikeleillä huonot, ne päästää paskaa ja vettä jarruihin. Jarrut putsattiin ja notkistettiin ja vinkuna häipyi. Nyt on talvirenkaissa peltivanteet eikä tosiaankaan ole vinkunoita.


    • olis

      jarrujen putsaus? Mun rollassa alkoi viime talvena kuulua samanlainen kitinä, joka oli sittenkin jarruihin mennyttä skeidaa. Vaihdoin täksi talveksi aluvanteet tavallisiin, eikä enää ole tullut kitinöitä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eduskunnan setämiehet eivät häiritse

      Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.
      Maailman menoa
      287
      7406
    2. Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä

      https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on
      Hybridi- ja sähköautot
      46
      3876
    3. PropsApp Koodi

      Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset
      2
      3428
    4. Persut yrittävät epätoivon vimmalla

      kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a
      Maailman menoa
      71
      3148
    5. Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto

      Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,
      Maailman menoa
      113
      2817
    6. "Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"

      Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin
      Maailman menoa
      38
      2614
    7. IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n

      eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-
      Maailman menoa
      49
      2478
    8. Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen

      Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.
      Maailman menoa
      53
      2233
    9. Oletko ollut

      Oletko omasta mielestäsi ollut sokea asioille?
      Ikävä
      68
      2023
    10. Pitäiskö meidän tehdä jotain

      Mennä vaikka kihloihin?
      Ikävä
      99
      1891
    Aihe