Egyptin viisumi

Egypti

Moi! Olen lähdössä egyptiin muutaman kuukauden päästä, ja ajattelin kysyä, että miten se viisumin hankkiminen onnistuu. Tiedän että sen voi hankkia myös etukäteen, mutta olen ajatellut ostaa sen lentokentältä. Miten tämä systeemi siellä toimii? Maksat 25$ ja virkailija leimaa viisumin passiin? Vai pitääkö siinä täyttää jotain papereita ja kertoa matkan tarkoituksesta yms.? Ja kuinka kauan se viisumi on voimassa? Hurghadan lentokentälle siis menossa..

9

2772

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lentokenällä kaikki hoituu! Hyvää matkaa ihanaan Egyptii!Olemme ollet siellä 20 kertaa

    • VoA

      Jaa... mun aikaisempi viesti poistettiin jostain syystä. Eikö tänne saa laittaa linkkiä joka liittyy kyseiseen asiaan? Oli miten oli, VoA on nykyään $60.

      • Hurghada

        Viisumi ei ole nykyään 60$! Se on ainakin kesä-heinäkuuhun asti 25$, siitä eteenpäin ei ole vielä varmuutta. Egyptin johto veti tuon viisumimaksun noston jäihin, kun saivat niin paljon kritiikkiä turisteilta ja muilta. Toivottavasti eivät nostakkaan tuosta nykyisestä 25$ ylöspäin, se voisi koitua omaksi kohtaloksi egyptille..


    • TurvapaikkaOiva

      Paskat sä mitään viisumia tarvitse. Heitä passikin mereen.
      Perillä sanot taikasanan asylum ja ne vievät sinut hotelliin, pitävät hyvänä ja syöttävät.
      Viivy niin kauan kuin haluat.
      Kun lähdet kotiin niin he ostavat sinulle lentolipun ja antavat muutaman tuhat euroa matkarahoiksi.

    • Ihanamaatuoon

      Egyptiläiset ottavat riemusydämin vastaan turvapaikkaa hakevat kristityt.
      Saataa tietysti olla että kurkkunne viilletään auki jo poliisisellissä.

    • Sipsuliini

      Olen aina ostanut viisumin Hurghadan lentokentältä saavuttua. Olisitko menossa nyt 16.5 iltakoneella Turkin kautta Hurghadaan, sitten voisimme matkustaa yhdessä jos menet Istanbulin kautta, tai onko jokin toinen, joka matkustaisi samaan aikaan kuin mi ä?

      • EiMullaOoBurghaagaan

        Yksin saat mennä.
        Ei tuonne enää kukaan täysijärkinen uskalla matkustaa.


    • me68ja65

      Kaikki hoituu kentällä niin nopsaan ettet kissaa kerkeä sanoa. 25dollaria ja tasaraha kiitos ja leima passissa. Kolme kuukautta saat hengailla. Tervetuloa joskaan ei törmätä Hurghadassa, mutta jos pohjoisemmas mielit nähdään 😄.

    • Ostakaa kentältä maksaa 20 € liimaa sen passiin kentällä oma luukku viisumi ostoon

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      27
      3485
    2. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      12
      2679
    3. Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?

      Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.
      Puolanka
      118
      2632
    4. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      114
      2303
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      76
      1723
    6. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      50
      1658
    7. Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"

      Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta
      Suomalaiset julkkikset
      26
      1586
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      400
      1315
    9. Jos saisit antaa yhden neuvon

      jälkikasvullesi elämää varten, niin minkä antaisit?
      Sinkut
      140
      1293
    10. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      11
      1249
    Aihe