Käytän Cypretyl epillereitä niissä on kai korkea hormonitaso. Mulla on tosi paljon ollut ikäviä mielialanvaihteluita käyttäessäni niitä vuoden verran. Nyt haluaisin sellaisen ehkäisyn tai pillerit jotka vähiten heiluttaa mielialaa. Onko neuvoja mihin kannattaisi vaihtaa pillerit tai ehkäisy?
Vastaukset 9
- Ho1tsu
Kondomi ei sisällä hormoneja, mutta kuka mies suostuu niitä parisuhteessa pitkään käyttämään..Kuparikierukka ehkä myös, mutta se ei kaikille sovi...
- MadameMirena
Hormonikierukka. Sen hormonit vaikuttavat paikallisesti eivätkä kierrä koko elimistöä, joten sivuvaikutuksia ei juurikaan ole. Hormonipitousuys on myös pienempi. Eikä tarvitse muistaa sitä pilleriä päivittäin samaan aikaan.
- parastapa
Joo, Mirena hormonikierukka on paras. Saa olla paikallaan muutaman vuoden eikä tunnu missään.
- Ruuth1
Ei kiitos Mirenaa. Googlatkaa Mirena ja mieliala niin kyllähän Mirena siihen vaikuttaa ja sillä on monia muitakin ikäviä haittavaikutuksia joista käuttäjien kokemukset kertovat.
- ParasTapa
Minä kävin laittamassa piuhat poikki. Lapset on jo tehty, enkä niitä enään lähellä vaihdevuosi ikää halua. Ei tarvitse enään miettiä ehkäisyä.
- ljlklkl
Itsestäni alkaa tuntua, että jotkut naiset saavat mielialaheittelyitä aivan kaikista ehkäisymuodoista. Ongelma taitaa olla se, että yleensä pitää ehkäistä raskautta. Ehkä luontaisia suurperheäityyppejä?
- juyt
Minulla Qlaira yhdistelmäehkäisypillerit. On nimenomaan tarkoitettu yli 40-vuotiaille. Näillä pärjännyt hyvin.
- Ruuth1
Ne mulla oli ennen Cypretyliä. Sain vähän mielialanvaihteluita niistäkin, mutta en niin pahasti kuin Cypretylistä...Qlaira toimi ihan hyvin, mutta olisko yli 40-vuotiaalle minipillerit paremmat?
- kjuy
Riippuu vähän henkilöstä. Mulla ainakin alkoi olla lieviä vaihdevuosivaivoja, joten tuossa Qlairassa on molemmat hormonit matalalla annoksella ja niin ollen ne sopivat mulle hyvin. Kaikki oireet loppui pillerien aloituksen jälkeen. Minipillerithän sisältää vain keltarauhashormonia kuten myös kierukka. Monet joutuu 45 jo aloittamaan estrogeeninkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1791356
- 851246
- 96987
- 48833
Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su40733Haluatko, että kierrän sinut kauempaa
Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.83609Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni
mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä30538Mikä on vahvuutesi palstalla?
Oletko kuullut asian joltain toiselta vai oletko itse sitä mieltä? Itse luen avarakatseisuuden omaksi vahvuudekseni. Yr111520Leski ja Volvomies
Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..7516Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su44498