Päivä Tukholmassa

tavarat_säilöön

Helsingistä Siljalla. Eli juttu hoituis sitten samalla paatilla, niin tota saako laivalle päivän ajaksi jättää sellaiset tavarat, joita ei kaupungilla tarvitse? Hyttiin - käykö siellä siivooja, jos matkustaja siis on illalla palaamassa samaan hyttiin? Tai onko laivalla maksullisia säilytyskaappeja auloissa? Kun kyllä sitä reissulle kuitenkin muutakin tulee otettua mukaan kuin vain lompakon ja kännykän!

Juu, viimeisestä reissusta, muuna kuin päiväristeilynä toteutetusta Tukholmaan jo pitkä aika, joten esim. näistä säilytyslokeroista ei ole tietoa.

6

252

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Silja_Serenade

      Tavarat joutuu jättämään aulassa oleviin säilytyslokeroihin, mutta saat ne heti takaisin kun palaat laivalle.

      • tavarat_säilöön

        sinänsä hieman omituisesti muotoiltu vastaus, mutta näinkö siis on.... että säilytyslokerikkoja löytyy laivalta.... Anteeksi vain vastauksen aitouden epäily, mutta....


    • mikäonidea

      Mitä tekemistä Tukholmassa on? Siis esimerkiksi jotain sellaista mitä ei voi Tallinnassa tehdä halvemmalla? Eihän siellä käy edes eurot.

      • Slussenin.sissi

        Näkee Stogiksessa ainakin sen, että siellä on ulkomaalaisia miehiä ja naisia suurinpiirtein yhtä paljon, kun stadissa ja Suomessa on vain miehiä, mikä on virkanaistemme tietoista politiikkaa.


    • Akalla

      Tukholma on kuitenkin metropoli verrattuna maalaiskyliin niinkuin Tsadi tai Tallinna.

    • Siljalla

      Vuosi sitten reissattiin Hesasta Siljalla Tukholmaan. Sama laiva ja sama hytti oli mennen tullen -koska perillä oltiin vain muutama tunti- joten tavarat sai jättää hyttiin. Nyt tammikuussa mentiin Turusta päiväksi Tukh. ja silloin laiva oli paluumatkalla toinen, oltiinhan perillä koko päivä. Terminaalissa oli kuitenkin lokerikkoja johon saa tavarat. (Varaudu todella pitkään kävelyyn laivasta maihin. Gärdetin metro on lähin Siljan satamaa). Mukavaa reissua! Tukholma on aina visiitin arvoinen, jopa talvella!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      68
      7594
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      125
      3012
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      153
      1854
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      66
      1696
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      122
      1522
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      172
      1472
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      132
      1192
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      78
      879
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      48
      822
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      53
      784
    Aihe