Taksimiehet ovat kylän suurimpia juoruämmiä!
Juoruämmät
sipisipisupisupi
121441
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Taksikopilla ja teboilin baarissa kuulee kylän parhaat jutut.
"viitaten kintaalla asioista asianomaisiakin paremmin perilläolevien tahojen pyytämättä ja vapaaehtoisesti antamiin lausuntoihin asiasta kuin asiasta voimme todeta täältä Rämsänrannan sulttaanin henkisen perinteen ja rantakalaneuvosten yhteiskunnallisen asenteen hapattamasta peräkylästä yleisenä toteamuksena: siitä puhe mistä itsellä puute.
Taksikuskeilla on vaitiolovelvollisuus. Arvelinkin, ettet sinä tai kuski sitä tiennyt. Nyt tiedät.
No, sen tietäen mitä sekin velvollisuus käytännössä tarkottaa, kannattaa liioitella ja satuilla kaikkea mieleen juolahtavaa. Sitten nauraa partaansa kun jutut leviää. Ei kuitenkaan kannata kavereista höpöttää vaan omia juttuja.
Nahkatakkiin marinoituja tolppahomoja kaikki tyynni!
Ilmankos eivät omoja maenosta liikoa
Mutta jos taksikopilla käydessään joku asiakas kuullut jotain, niin sitä asiakasta ei koske vaitiolovelvollisuus. Empä ole kyllä kuullut vakitaksimiesten juoruavan
Kyllähän se on niin, että nuo parlamentin karvalakkiukot niitä juoruämmiä ovat! Ja ukkoparkissa olevat, viinakaupan edessä päivystävät joutomiehet! Taksinkuljettajat eivät juoruile!
Kelan kyytejä yhdistellään ja samassa kyydissä ollut toinen asiakas voi kertoa matkakavereiden asioita.
Niinpä herääkin kysymys, loukkaako koko kyytien yhdistäminen periaatteessa potilaiden yksityisyyden suojaa. Onko tämä Kelan menettely sopusoinnussa kaikkien lakien kanssa?
Sairaalassa maatessasi saat vain voimattomana kuunnella, kun vieruskaveri kertoo puhelimessa kotiväelleen nimesi ja sen, että olet sairaalassa sekä syyn, miksi olet siellä.
Kotiin päästyäsi kauppareissulla huomaat, että monet tutut tietävät sairaalareissustasi, vaikka et itse ole halunnut tehdä siitä numeroa.
Eihän se ole pakko vierus- tai matkakaverille kertoa omista asioistaan. Makaa tai istuu tuppisuuna vaan, Ei ne kehtaa kauan udella, kun huomaavat, ettei kaveri ole puheliasta tyyppiä.
Sairaalassa ei ole vierekkäin olevien petien välissä seinää.
Kangasverhon vetäisevät suojaksi lääkärikäynnin ajaksi.
Vain kuurot välttyvät kuulemasta vieruspedissä olevan potilaan vaivat ja sairaudet.
Kyllä huoltsikan parlamentin karvalakkijäsenet ovat vaitiolovelvollisia! Samoin myös Superin parkin ukkoporukka! On siinä joutilailla jottaen!
Aamun tunneilla ihan komee taksikuski kyyditsi mua kotiin ja oli vissiin vuoro loppumassa kun kyseli että mitä teen kotona ja keittäsinkö aamukahvit? No oisin keittäny mut mies oli kotona nukkumassa joten se siitä... Hieman on harmittanu jälkeenpäin!