Meillä oli perheessä cavalier kun olin teini-ikäinen. En itse tykännyt rodusta yhtään, ja joskus aloin sitten lyömään koiraa. Yhden kerran auton takapenkillä cavalier sitten lyömisen yhteydessä kävikin käteeni kiinni... En olisi koskaan uskonut, että cavalier kykenee puremaan ihmistä, mutta niinhän siinä lopulta vain kävi!
Oletteko te muut koskaan nähneet cavalierin purevan ihmistä? Ja jos, niin mistä syystä?
Cavalierkin puree!
6
600
Vastaukset
- kauheakohtalokoiralle
Oletpas ollut julma koiraanne kohtaan kun sitä löit.Tietysti se tuottamassi kivun vuoksi puree lyöjää, jotta kivun tuottaminen lyomällä loppuisi, niin tekisivät lopulta kaikki koirat.Meinaatko, että rodussa oli vika, kun koira puri lyöjää?
Kyllä se vika on tapauksessasi selkeästi lyöjässä.Jos ihminen koiraa lyö, ei pidä ottaa itselleen koiraa, eikä olla niiden kanssa tekemisissä, eikä vastuussa niistä.
Se, on koirien etu.Koiraa ei pidä lyödä koskaan! Sillä menee luottamus ihmisiin, samoin kun ihmisellä jos toinen ihminen lyö.
Meillä on aina ollut koiria, ja myös lapsia.Meidän lapset hoitaa, taluttelee, leikittää koiria.Ketkään lapsista ei ole lyönyt koskaan koiria, ja monet heistä haaveilevat ottavansa koiran itselleen aikuisena.Miettivät ja katselevat jo rotuvaihtoehtoja.
Meidän koirat ei ole koskaan purreet ketään, ei ihmisiä, eikä muita koiria.
Jos koira puree, syy voi toki olla joskus koirassa, se voi olla vaikka sairas.
Tai sitten syy on koiran kohtelussa, koiraa ei tietenkään koskaan pidä lyödä!
Miksi löit koiraa, etkö ymmärtänyt että koiraa sattuu?
Haluaisitko itseäsi kohdeltavan noin?
Monestikko löit koiraa ennenkun se lopulta puolustautui puremalla? - Cavalierolihyvä
Meilläkin oli aikoinaan kaksikin Cavalieria. Ensin punainen 4-ovinen sedan ja sitten sininen farmari. Molemmat hyviä menopelejä. Kovia kulkemaan 1,6 litraisilla bensakoneilla ja suhteellisen tilavia autoja.
- toivottavasti_sattui
Tottakai se puree, ihan mikä tahansa koira on siihen kykenevä. Mitäs löit sitä älypää, tuliko hyvä mieli kun pahoinpitelit eläintä?
- Kääpiösusi
Täh, löit koiraa koska se oli sun mielestä väärän rotuinen?!
wtf :D - SeppoSeppoSeppo
Ihan oikein puolustautui.
- Yökis
Noin nuppi vikanen ihminen pitäisi viedä piikille.. Hyvä kun puri, harmi ettei naamaan että olisi jäänyt näkyviin elinikäinen muistutus..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?
Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.1607055Yritystuet pois ja työeläkevaroilla maksettava valtion velka pois
Nyt on teille kerrottu keino kuinka Suomen velkaongelmasta päästää eroon kertalaakista. Älkää saatanat enää minulle tul373915Nyt Yle otti silmätikukseen sisäministeri Rantasen
Aivan erinomaista työtä tehnyt sisäministeri Mari Rantanen on saanut paljon aikaiseksi. Maahanmuuttoon ja maahanmuuttaji3423364Ylen juttu sisäministeristä oli selvän tarkoitushakuinen
haluttiin vielä vuoden loppuun saada joku "kohu". (Olisiko Yle tehnyt jutun jos sisäministerinä olisi esim. RKP:n, jota852899Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä
Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden472578Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota
Muualla maailmassa yrittäjät elävät asiakkaiden rahoilla, Suomessa palkansaajien maksamilla veroilla. Palkansaajahan ma102344- 211903
Liikaa vauhtia
Nuorukainen 17v. on ajanut 114 km/h 60 km:n alueella Nesteen kohdalla ja onneksi poliisi oli paikalla ja hurjastelu lopp491828- 151716
Ulkoministeriön konsulipäällikkö arvostelee rajusti Haavistoa: "Täällä on pelon ilmapiiri"
"– Täällä on ministerin toimien takia aivan selvästi pelon ilmapiiri. Jos sellaisen annetaan pesiytyä virkamieskulttuuri51664