Cavalierkin puree!

cavalierinpurema

Meillä oli perheessä cavalier kun olin teini-ikäinen. En itse tykännyt rodusta yhtään, ja joskus aloin sitten lyömään koiraa. Yhden kerran auton takapenkillä cavalier sitten lyömisen yhteydessä kävikin käteeni kiinni... En olisi koskaan uskonut, että cavalier kykenee puremaan ihmistä, mutta niinhän siinä lopulta vain kävi!

Oletteko te muut koskaan nähneet cavalierin purevan ihmistä? Ja jos, niin mistä syystä?

6

643

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kauheakohtalokoiralle

      Oletpas ollut julma koiraanne kohtaan kun sitä löit.Tietysti se tuottamassi kivun vuoksi puree lyöjää, jotta kivun tuottaminen lyomällä loppuisi, niin tekisivät lopulta kaikki koirat.Meinaatko, että rodussa oli vika, kun koira puri lyöjää?
      Kyllä se vika on tapauksessasi selkeästi lyöjässä.Jos ihminen koiraa lyö, ei pidä ottaa itselleen koiraa, eikä olla niiden kanssa tekemisissä, eikä vastuussa niistä.
      Se, on koirien etu.Koiraa ei pidä lyödä koskaan! Sillä menee luottamus ihmisiin, samoin kun ihmisellä jos toinen ihminen lyö.

      Meillä on aina ollut koiria, ja myös lapsia.Meidän lapset hoitaa, taluttelee, leikittää koiria.Ketkään lapsista ei ole lyönyt koskaan koiria, ja monet heistä haaveilevat ottavansa koiran itselleen aikuisena.Miettivät ja katselevat jo rotuvaihtoehtoja.
      Meidän koirat ei ole koskaan purreet ketään, ei ihmisiä, eikä muita koiria.

      Jos koira puree, syy voi toki olla joskus koirassa, se voi olla vaikka sairas.
      Tai sitten syy on koiran kohtelussa, koiraa ei tietenkään koskaan pidä lyödä!

      Miksi löit koiraa, etkö ymmärtänyt että koiraa sattuu?
      Haluaisitko itseäsi kohdeltavan noin?
      Monestikko löit koiraa ennenkun se lopulta puolustautui puremalla?

    • Cavalierolihyvä

      Meilläkin oli aikoinaan kaksikin Cavalieria. Ensin punainen 4-ovinen sedan ja sitten sininen farmari. Molemmat hyviä menopelejä. Kovia kulkemaan 1,6 litraisilla bensakoneilla ja suhteellisen tilavia autoja.

    • toivottavasti_sattui

      Tottakai se puree, ihan mikä tahansa koira on siihen kykenevä. Mitäs löit sitä älypää, tuliko hyvä mieli kun pahoinpitelit eläintä?

    • Kääpiösusi

      Täh, löit koiraa koska se oli sun mielestä väärän rotuinen?!

      wtf :D

    • SeppoSeppoSeppo

      Ihan oikein puolustautui.

    • Yökis

      Noin nuppi vikanen ihminen pitäisi viedä piikille.. Hyvä kun puri, harmi ettei naamaan että olisi jäänyt näkyviin elinikäinen muistutus..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut ja Tall poppy -syndrooma

      Persut ovat uhranneet käytännössä koko elämänsä lannistaakseen tai sabotoidakseen yksilöitä, jotka erottuvat joukosta ky
      Maailman menoa
      18
      4935
    2. Oot mahtava tyyppi

      En tiedä luetko palstaa. Koitan siitä huolimatta. Oot mun mielestä tosi erityinen tyyppi. Nopeesti taisin ihastua. Jot
      Ikävä
      44
      4834
    3. Orpo: Seuraavalla hallituksella ei ole yhtään enempää rahaa

      Valtiovarainministeriön virka-arvion mukaan julkisen talouden sopeutuksen tarve on noin kymmenen miljardia euroa ensi va
      Maailman menoa
      226
      4034
    4. Suomen kieli hiipuu vähitellen Vantaalla

      nykytahdilla jo joka kolmas vantaalainen on vieraskielinen 2030-luvun alussa. Maahanmuutto, suomalaisten alhainen synty
      Maailman menoa
      56
      3733
    5. Miksi vihereät ja vasemmisto haluavat tuhota tämän maan?

      He halusivat, että kannabis tulisi lailliseksi? - eikö kylliksi nuoria tuhota jo nyt huumeilla? - kannabis tuhosi minun
      Maailman menoa
      126
      3650
    6. Sofia servasi Pikku-Villen suvereenisti

      – Ihanko tosissaan tuleva sosiaali- ja terveysministeri hyökkää oppositiopuolueen puheenjohtajaa vastaan siksi, että täm
      Maailman menoa
      77
      3183
    7. Kun puolustusvoimat on huolissaan nuorison huonosta kunnosta

      ajatellen varusmiespalvelusta(kun moni joutuu keskeyttään), niin johan tuli joku yliopiston vasemmistonainen selittään,
      Maailman menoa
      133
      2140
    8. Ikävän karkoitukseen klassikkokysymys

      Mikä biisi saa hymyn huulille ja ajatukset mukavasti siihen yhteen ja ainoaan? 🤩 Laita biisin sanat, älä linkkiä. Alo
      Ikävä
      12
      1110
    9. Elämäni rakkaus

      Sitä sinä olet minulle ollut. Siksi tämä on kai niin vaikeaa. Jos sinä luopuisit niin ehkä se tulisi luonnostaan sitten
      Ikävä
      63
      967
    10. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      5
      863
    Aihe