Kun nyt katsoo omaa menneisyyttäni, niin tietää, että tulevaisuus on samaa epäonnistunutta paskaa kuin menneisyys tähän asti.
Lapsuus meni aivan päin vittua kuten teini-ikä. Ikäkausi 20-30 vuotta oli yhtä suurta elämän tuhlausta. Käytännössä koko 10 vuotta meni niin vituiksi kuin elämä vain voi mennä.
Reilu 30-vuotiaana oli joku vajaa vuoden jakso, jota voi sanoa elämisen arvoiseksi. Sen jälkeen mentiinkin sitten koko ikäjakso tuone 40-vuotiaaksi niin surkeilla eväillä kuin ikinä vaan voi.
Nyt alkaa 50-v lähestymään ja viimeiset vuodet 4--ikäisenä ovat ollet yhtä suurta epäonnistumista vuodesta toiseen. Mikään ei onnistu ja käytännössä kaikki pyrkimykset kosahtavat.
Olen jo monta kertaa luovuttanut. Nostanut kädet pystyyn, että mistään ei tule yhtään mitään. Mutta elämä näyttääkin olevan yhtä suurta epäonnistumisen jatkumoa. Koskaan ei ole niin pohjalla etteikö pääsisi vieläkin syvemmälle. Joka aamu kun herää niin tietää, että päivästä tulee entistä pahempi katastrofi.
En osaa mitään, en ole saavuttanut yhtään mitään. Naista en viitsi edes ajatella vierelle. Just ja just pystyy elämään itse itsensä kanssa, mutta jos surkea rähjäinen mitätön minä pitäisi jakaa jollekin sellaisena kuin se on, niin eipä todellakaan huvita.
Mikään ei onnistu. Mitä tahansa yrittää niin tajuaa pian, että ei tästäkään tullut mitään. Hullun houretta ja typerää haahuilua kaikki tyyni.
Kunnon luovuttaja.
Milloin itsemurha on hyväksytty asia? Miksi se on niin kielletty juttu? Minä tiedän, että elämäni ei muutu enää yhtään paremmaksi vaan päinvastoin. Se menee samaa alamäkeä katastrofista toiseen. Heikkona hetkenä saatan saada jonkin "järkevän" idean, mutta hetken päästä se kaatuu.
Milloin saa tehdä itsemurhan?
3
174
Vastaukset
- sinullaonpaikkatäällä
Ei ole missään sanottu, eikö nostekäyrä elämässä voisi kohdallasi olla vielä edessä. Epäonnistumiskokemukset painavat mieltä pessimismiin, mutta ei silti kannata luovuttaa.
Ihmiselämä ei ole sittenkään loputtoman pitkä ja olemassaolollamme on täällä tarkoitus. Niin on sinunkin kohdalla. Et vain ole sitä vielä oivaltanut.
Oletko etsinyt yhteyttä Jumalaan? Siinä se juju on. - hyvää_jatkoa
Ei mitään itsemurhia.Itsekin olen kyseisissä tilanteissa ollut.Aikanaan
meni luottotiedot pankkikriisin takia,niin sen jälkeen on voinut elää
niin kuin haluan.Kukaan ei voi tulla sanomaan mitä voin tehdä tai
mitä en.Oikeastaan olen kiitollinen näille herroille jotka tämän
tekivät,muuten olisin samassa oravanpyörässä työläisten kanssa.
Matti Nykäsen sanoin:Elämä on ihmisen parasta aikaa. - Asenneratkaiseee
Ehkä sitten, kun olet ensin tehnyt kaikkesi jotta saat negatiivisen mielen maisemasi kääntymään positiivisemmaksi. Elämä on juuri sellaista miksi ihminen itse sen tekee ja ajattelee. Sinun ajattelutapasi ja asenteesi on väärä.
Positiivisen ajattelun kursseja löytynee ja ainakin kirjallisuutta aiheesta löytyy paljon. Kasvata ja kehitä itseäsi myönteisempään suuntaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli204375Kyllä mulla on sua ikävä
Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm103204Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle403097IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.
IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm442407Vihdoin tiedän että tämä on molemminpuolista
Saattoi se koko ajan olla silmiemme edessä mutta kumpikaan ei uskaltanut sitä toivoa. Kunpa nähtäisiin pian, toivottavas811216- 791079
- 561054
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.2301028Natoon liittyminen on alkanut kaduttaa.
Nato on muuttunut niin paljon, että se ei ole enää se mihin haluttiin liittyä. Usa on vetäytynyt ja 5% osuus valtion tul3681019Alex ja Sanna taas Bilderberg-kokoukseen
Kansainvälinen parivaljakkomme on taas yhdessä siellä missä tapahtuu. https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/09eda060-635e139893