kesäasuntoomme uudenmaanläänissä kuuluu vesialue ja elinikäinen kalastusoikeus järvessä omiin tarpeisiin..näin lukee tontin papereissa.pitääkö maksella vielä kalastonhoitomaksuja jos joskus käy vähän uistelemassa???
pitääkö olla lupa?
5
438
Vastaukset
- 39Egeä
Uistelet vähän tai paljon, saman 39€ maksaa.
>> Kalastonhoitomaksu 2017 lupa oikettaa viehekalastamiseen yhdellä vavalla ja vieheellä lähes koko Suomen alueella. Tarvitset aina tämän kalastusluvan myös muuhun kalastukseen varsinaisen kalastusluvan lisäksi jos olet 18-64 vuotias. Tätä lupaa ei tarvita pilkkimiseen ja ongintaan.
Kaikkien 18-64 -vuotiaiden jotka harrastavat muuta kalastusta kuin pilkkimistä tai onkimista on suoritettava valtion Kalastonhoitomaksu 2017. Jos on mukana ainoastaan apulaisena (kuten verkonsoutajana) eikä käsittele pyyntivälineitä pyyntitapahtuman yhteydessä, kalastonhoitomaksua ei tarvitse suorittaa. Kalastonhoitomaksua ei myöskään tarvitse suorittaa Ahvenanmaalla.
"Muunlaista kalastusta kuin onkimista tai pilkkimistä harjoittavan 18-64-vuotiaan henkilön on suoritettava valtiolle kalastonhoitomaksu. Kalastonhoitomaksu on 39 euroa kalenterivuodelta, 12 euroa seitsemältä vuorokaudelta ja 5 euroa vuorokaudelta. Kalastonhoitomaksua ei kuitenkaan peritä alle 18-vuotiaalta eikä 65 vuotta täyttäneeltä eikä henkilöltä, joka harjoittaa onkimista tai pilkkimistä. Onkimisena pidetään sellaista kalastusta, jota harjoitetaan vavalla ilman heittokalastukseen soveltuvaa kelaa ja jossa vapa tai siima on onkijan kädessä tai käden ulottuvilla eikä vieheenä ole pilkki, uistin, perho tai muu keinotekoinen laite. Pilkkimisenä pidetään kalastusta siimaan kiinnitetyllä pystysuunnassa liikuteltavalla pilkillä, siimaa kädessä pitäen tai lyhyehköä heittokalastukseen soveltumatonta vapaa käyttäen."
"Todistus kalastonhoitomaksun suorittamisesta on pidettävä mukana kalastettaessa sekä vaadittaessa näytettävä 99 §:ssä tarkoitetulle viranomaiselle (Poliisille, rajavartiolaitokselle, kalastusviranomaiselle) tai kalastuksenvalvojalle.""(Kalastuslaki 379/2015 79 §)<< - joskusjotain
ok.enkö siis saa kalastaa omalla vesialueella? ymmärtäisin sen jos huitelisin ympäri järveä ja rohmuaisin kaikki kalat.mitäs siitä sitten seuraa todellisuudessa jos ei ole lupaa?saako tämmönen luvankyttääjä tulla mun vesille kyselemään että mitä teen?eihän niillä ole asiaa mun pihallekkaan..
Kiinnijäämisen todennäköisyys on hyvin pieni ellei ole suosittu kalapaikka. Sakkoja tulee jos kiinni jää mutta kui paljon niin sitäpä en tiiä.
- 39Egeä
”enkö siis saa kalastaa omalla vesialueella? ”
-Saat kunhan maksat sen 39€
”mitäs siitä sitten seuraa todellisuudessa jos ei ole lupaa”
-Todellisuudessa seuraa tuskin mitään. Itseltä on kalastuslupa kysytty viimeksi joskus vuonna 1980… Urbaani legenda väittää että Naantalin Ukko-Pekan sillan silakanlitkaajilta olisi merivartiosto kysellyt niiltä ihmisiltä lupia jotka käyttivät kelallista vapaa; eli varmaan kaikki. Saman vuorenvarman tietolähteen mukaan virveleitä oisi jopa takavarikoitu…
”saako tämmönen luvankyttääjä tulla mun vesille kyselemään että mitä teen?”
-Saa tulla.
”eihän niillä ole asiaa mun pihallekkaan..”
-Se on ihan eri asia.
Mielestäni kalastuslain uudistus lähtee siitä olettamuksesta että ihmiset reissaa ja kalastaa ristiin rastiin tätä maata. Siinä matkavirvelöijät on mielestäni selviä voittajia ja mökkikalastajat taas ihan yhtä selviä häviäjiä.
- Valvojasetä
Kyllä pitää. Paikallista lupaa et tarvitse, koska olet saanut sen omistajana/osakkaana. Kalastonhoitomaksun joudut kuitenkin suorittamaan tästä huolimatta (jos käytät uistinta ja olet iältäsi 18-64-vuotias), aivan kuten riistanhoitomaksunkin vaikka metsästäisit omilla maillasi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun493311Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5252013Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei171950Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si821907- 191561
Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431498- 281376
Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?901349Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.
Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.1281277UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa
Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa1131195