Kääpiöluppia?

TIETÄÄTÖN

Hei! Minä ja mun kaveri haluttais ostaa meille kääpiöluppakanit. Mulla(kirjoittajalla) on ollut pienempänä kääpiöluppa eli kokemusta on. Mutta onko kääpiöluppa hyvä rotu? Minkä kokoisiksi noin kasvaa? Minkä kokoinen häkki sitten kahdelle kääpiölupalle? Kaksi naarsta vai kaksi urosta? Samasta pentueesta? KIITOS ETUKÄTEEN JÄRKEVILLE VASTAUKSILLE!!!!!!!! Myös kokemuksia saa laittaa alle!

2

87

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaninkaveri

      Kääpiöluppa on hyvä rotu. Kahdelle lupalle tulee olla iso häkki(niin kuin kaikille kaneille). Vähintään 2 metriä, mutta mieluiten PALJON isompi. Lisäksi tietenkin juoksentelemaan vähintään 8 tuntia päivässä. Kaksi naarasta saattavat tulla alussa toimeen, mutta yleensä myöhemmin alkavat kinastella. Kahta urosta en laittaisi yhteen, koska yleensä tappelevat. Eli siis vaihtoehdoksi jää leikattu uros ja naaras, jonka myös kannattaa olla leikattu. Mieluiten samasta pentueesta. On myös hyvin mahdollista, että erikoisetkin yhdistelmät tulevat toimeen. Olen nähnyt monta naaras paria, jotka ovat tulleet tosi hyvin toimeen. Uroksetkin voivat tulla toimeen jos ne on kastroitu. Kokemuksia on, koska meillä on 3 kania ja niistä yksi on kääpiöluppa. Todella ihmisläheinen pupu:) On uros.

      • Zedä

        Helpompaa kuin hankkia naaras ja uros samasta poikueesta on hankkia uros ensin, leikkauttaa se, ja vasta sitten naaras. Kaneja joutuu muuten pitämään kuukausia erossa ja juoksuttamaan erikseen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      402
      4898
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      158
      2814
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      91
      2399
    4. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      36
      1578
    5. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      48
      1554
    6. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      46
      1530
    7. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      86
      1372
    8. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      10
      1105
    9. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      157
      1090
    10. MTV: Vappu Pimiä lataa yllättävän kommentin Helena Puolakasta: "Eihän Helena Puolakkakaan..."

      Miten Vappu Pimiä pärjäsi mielestäsi MasterChef-tuomarina? Pimiä aloitti MasterChef-tuomarina uudessa pestissä. Nyt Pim
      Tv-sarjat
      14
      1032
    Aihe