Hei! Minä ja mun kaveri haluttais ostaa meille kääpiöluppakanit. Mulla(kirjoittajalla) on ollut pienempänä kääpiöluppa eli kokemusta on. Mutta onko kääpiöluppa hyvä rotu? Minkä kokoisiksi noin kasvaa? Minkä kokoinen häkki sitten kahdelle kääpiölupalle? Kaksi naarsta vai kaksi urosta? Samasta pentueesta? KIITOS ETUKÄTEEN JÄRKEVILLE VASTAUKSILLE!!!!!!!! Myös kokemuksia saa laittaa alle!
Kääpiöluppia?
2
76
Vastaukset
- kaninkaveri
Kääpiöluppa on hyvä rotu. Kahdelle lupalle tulee olla iso häkki(niin kuin kaikille kaneille). Vähintään 2 metriä, mutta mieluiten PALJON isompi. Lisäksi tietenkin juoksentelemaan vähintään 8 tuntia päivässä. Kaksi naarasta saattavat tulla alussa toimeen, mutta yleensä myöhemmin alkavat kinastella. Kahta urosta en laittaisi yhteen, koska yleensä tappelevat. Eli siis vaihtoehdoksi jää leikattu uros ja naaras, jonka myös kannattaa olla leikattu. Mieluiten samasta pentueesta. On myös hyvin mahdollista, että erikoisetkin yhdistelmät tulevat toimeen. Olen nähnyt monta naaras paria, jotka ovat tulleet tosi hyvin toimeen. Uroksetkin voivat tulla toimeen jos ne on kastroitu. Kokemuksia on, koska meillä on 3 kania ja niistä yksi on kääpiöluppa. Todella ihmisläheinen pupu:) On uros.
- Zedä
Helpompaa kuin hankkia naaras ja uros samasta poikueesta on hankkia uros ensin, leikkauttaa se, ja vasta sitten naaras. Kaneja joutuu muuten pitämään kuukausia erossa ja juoksuttamaan erikseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Alahan tulla paikkaamaan tekojas
Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.359944- 415404
- 435013
Onko kenellekään muulle käynyt niin
Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk2033841- 133403
- 463216
- 312926
Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?
Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise702627- 442593
- 562503