Olen kirjoittanut lyhyitä tarinoita, yksi on n. 30s, toinen 18s ja loput ovat sitten lyhyempiä. Tarinat ovat kovin erilaisia.
Onko täällä jollakin kokemusta novelli sarjasta, eli voisiko niitä niputtaa ja lähettää rohkeasti kustantajalle?
Yhdestä niistä sain positiivista palautetta kustantajalta (muita en ole lähettänyt minnekään) ja sitä tulee vielä hioa. Pyysivät lupaa julkaista osia tekstistäni. En ole koskaan julkaissut mitään.
Novelleja?
6
347
Vastaukset 6
- sinnevainlähettämään
Missä olisivat julkaisseet osia tekstistä? Enpä ole moiseen törmännyt. Minä lähettäisin sinne samaan paikkaan novellit, jos kerran on tullut hyvää palautetta. Ja ohjeiden mukaan teksti hiottuna.
- TippingPoint
Pyysivät lupaa saada julkaista nimen kanssa otteita tekstistä julkisesti. Kysyin perään, kysymys on pienestä kustantamosta ja sain vastauksen että ne tulevat heidän Facebook sivustolle.
Lähetin tekstin n. 1,5v sitten ja nyt sain vastauksen. Olin kuulemma ottanut osaa kirjoituskilpailuun, en kyllä tiennyt sellaisesta mitään :-)
Sain myös lyhyen kauniin palautteen raadilta.
- Tricker
Novellikokoelmia (yhden kirjailijan) on Suomessa suht vaikea saada julkaistua. Voisit kokeilla lähettää niitä eri kilpailuihin tai etsiä sellaisia novellikokoelmia, joissa useiden kirjailijoiden novelleja ja tarjota tällaiseen.
Muuten, sivu on kirjallisuudessa huono mitta, katso mieluummin sanamäärä. - TippingPoint
Yksi kysymys vielä. Laitetaanko novellit peräkkäin yhdeksi liitteeksi, vai kaikki liitteet erikseen (peräkkäin) sähköpostiin?
Yhden lähetin kilpailuun.- Ijbvhuygc
mihin aiot ne lähettää?
- hdsapuupwp
Kirjoituskilpailuihin (jos osallistuu useammalla tekstillä) kannattaa lähettää jokainen novelli omana tiedostonaan ja eri sähköpostiviestissä (tai eri kuoressa, jos tekstit halutaan paperilla), ellei kilpailun säännöissä toisin vaadita. Jos lähetät samaan skabaan useamman novellin samassa paketissa, kilpailevat ne ensin todennäköisesti toisiaan vastaan, ja vain esiraadin mielestä paras pääsee edes vertailuun muiden kirjoittajien novelleja vastaan. Portissahan tuosta oli joskus juttua liittyen lehden omaan novellikilpailuun. Tuomaristo suositteli, että tasapuolisen kohtelun saamiseksi vain yksi novelli per kuori.
Jos lähetät kustantajalle tarjolle kirjan mittaisen novellikokoelman, saavat kaikki novellit olla samassa tiedostossa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas
Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei201334Mies joka on oikeasti kiinnostunut
Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää1331231- 641220
- 1081215
Kunnanhallitus
Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.671049- 109999
Rauha, sopiiko
Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.94957Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys
Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev182923- 84847
- 43824
Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!
Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle66791Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50686- 43656
- 58653
- 70636
- 98628
Humppila korvasi johtajia tekoälyllä
https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 15087618Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r123592- 52564
- 60544