Miten toimia, jos epäilee joutuneensa saatananpalvonnan tai noituuden tai sen sellaisen uhriksi? Mikä on ihmisen oikeusturva näissä tilanteissa, mistä saa mahdollisesti apua/rikosoikeudellista apua?
Ja entä jos on huolissaan edesmenneittein läheisten hautarauhan puolesta?
Voitaisiinko tässä valvontayhteiskunnassa ottaa käyttöön / lisätä valvontaa yöaikaan hautuumaille? vaikka se ei päiväsaikaan olisikaan tarpeen. Tätä toivoisin en vain itseni vaan myös muiden takia.
Ja entä jos on huolissaan edesmenneittein läheisten hautarauhan puolesta?
Voitaisiinko tässä valvontayhteiskunnassa ottaa käyttöön / lisätä valvontaa yöaikaan hautuumaille? vaikka se ei päiväsaikaan olisikaan tarpeen. Tätä toivoisin en vain itseni vaan myös muiden takia.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kaikissa huijaustilanteissa pelataan niillä aseilla, jotka vastapuoli on ensimmäisenä päässyt jakamaan.
Ja jos epäilet joutuneesi saatananpalvojen rikoksen kohteeksi, niin osta karkeaa suolaa, heitä sitä vasemman olkapääsi ylitse ja sylje viisi kertaa sekä lue saatananpalvonnasta vapautumisloitsu.
En usko, en ole ainakaan kuullut, että loitsuun on mitään kaava, joten kannattaa tehdä sopiva sisältö itse. Tarvittaessa tämä kannattaa toistaa - mieluimmin parvekkeella ja ulkoilmassa.
Ohje tulee naapurimaasta, idästä jo vuosisatojen takaa.
Hautarauhan puolesta ei kannata pelätä - omaiset ovat jo siellä rajan takana, joten mitään vahinkoa kivien kaatelua tai kasvien repimistä kummempaa ei varmasti tule.
Sielun taivaaseen livahtamiseen kuluu korkeintaan kaksi vuorokautta - joka aika on tietysti hyvä vahtia vieressä, ettei näy sielunvihollinen - mutta yleisesti ottaen suomalaisessa haudassa ollaan kyllä jo ihan maatumisvaiheessa.
Onnea yritykselle!
Eikö hautarauhalla ole lainsuoja! Jotain kunnioitusta.. Valvontayhteiskunnassa valvotaan jo lähes kaikkea, miksei hautuumaitakin. Voisiko kirkko ottaa tämän vastuulleen?
Olisko rikulla mitään?
"Miten toimia, jos epäilee joutuneensa saatananpalvonnan tai noituuden tai sen sellaisen uhriksi? Mikä on ihmisen oikeusturva näissä tilanteissa, mistä saa mahdollisesti apua/rikosoikeudellista apua?"
Tuollaisessa tilanteessa on parikin vaihtoehtoa. Voi soittaa Vatikaaniin, sieltä saa manaajan. Toinen vaihtoehto on soittaa paikalliseen mielenterveystoimistoon ja kertoa, että kärsii harhoista (luulee, että saatana ja noituus ovat todellisia). Ohjaavat psykiatrin vastaanotolle ja lääkitys saadaan aloitetuksi.
Älähän vähättele aloittajan ongelmaa! Mutta Vatikaanin manaajalla on nyt kyllä muuta puuhaa - eikä yksi manaaja muutenkaan tekisi kesää tässä asiassa. Mutta Vatikaanin manaaja koittaa selvittää sitä, kun Saatana on Vatikaanissa ja Emmanuela Orlandin luita on löytynyt erään mafiooson haudasta Vatikaanista ja manaajalle on selvinnyt, että Vatikaanissa on järjestetty poliisien ja diplomaattien seksiorgioita, joihin on siepattu nuoria tyttöjä.
Katolisen kirkon päämanaaja: Saatana on Vatikaanissa
http://www.is.fi/ulkomaat/art-2000000060951.html
Katolisen kirkon manaaja: "Kadonnut koulutyttö siepattiin Vatikaanin orgioihin"
http://www.is.fi/ulkomaat/art-2000000506716.html
Minä ehdotan, että aloittaja jättää nyt murheensa luottavaisin mielin Jumalalle - nimittäin Saatanalla on puuhaa riittävästi muuallakin kuin Suomen hautausmailla, joten epäily uhriksi joutumisesta saatananpalvonnan kautta vaikuttaa aiheettomalta.