Sama läppäri eri järjestelmä:
Windows 10:llä: 999 dollaria
Ubuntulla: 897.50 dollaria
Ja samalla muistimäärällä ja resursseilla Ubuntu toimii livakammin kuin rupinen Windows-rypistys.
http://www.zdnet.com/article/dell-doubles-down-on-high-end-ubuntu-linux-laptops/
Dellin Linux-läppäri 101.50 winukkaa edullisempi
15
249
Vastaukset
- Windows-sucks
Jassoo. Kiinnostava uutinen siinäkin mielessä että nyt isolta vendorilta tulee sitten läppäri jossa Windows-veroa ei sitten tarvitse enää maksaa Linux-järjestelmänkään osalta. Mulla on muuten tuollainen pienen valmistajan kone jossa ero oli euroissa yli satasen myös Linuxin eduksi.
- Linuks__Toimimaton
100€:n säästö toimimattomuudesta? Vain umpihullu syyllistyy moiseen! Mieluimmin maksaisin vaikka 200€ enemmän, kunhan siinä on Windows käyttöjärjestelmänä.
- Windows_tubutin_tuhoo
Linuks__Toimimaton kirjoitti:
100€:n säästö toimimattomuudesta? Vain umpihullu syyllistyy moiseen! Mieluimmin maksaisin vaikka 200€ enemmän, kunhan siinä on Windows käyttöjärjestelmänä.
Niin, säästyy sekä vindovsvtoimimattomuudelta että sa asen maksamiselta. Kaksi kärpästä yhdellä iskulla.
- t4t4tt4
Turha tuollaista faktaa on suomi24 saitille kirjoitella, alleriwinhihu poistaa kuitenkin.
- V.P.Lehto
Sadan euron säästö ja saa kaiken lisäksi vielä toimivamman järjestelmän.
- V.P.Lehto
Sorry, tuli pieni kirjoitusvirhe. Piti kirjoittaa 'toimimattovamman' järjestelmän!
- Kari-PC_tuhoo
V.P.Lehto kirjoitti:
Sorry, tuli pieni kirjoitusvirhe. Piti kirjoittaa 'toimimattovamman' järjestelmän!
Jaa, nyt Kari lainailee jo toisten nimimerkkejä epätoivoissaan.
- windowsia-vinkuu
Kyllä monikin saituri tekee varmaan niin että ostaa sen satasen halvemman Ubuntu-koneen ja sitten vinkuu foorumeilla Windowsia siihen.
- Hyvän-valinta
Pysy kuvana ja eläkä anna sitä windowsia siihen, ei anneta äkkinäisen turmella uutta konetta roskaimurilla.
- tostapois
huntti niin aikamoista kuraa saat
https://www.gigantti.fi/product/tietokoneet/kannettavat-tietokoneet/ACNXGGMED005/acer-aspire-es1-432-14-kannettava-musta- ei-aivan-huono
185 €. Nettisurffikone jossa pitkä akun kesto.
- Windows-sucks
Windows on perseestä. Sitä ei kannata hankkia vaikka saisi halvemmalla. Windowsia käyttävillä on muita enemmän mielenterveysongelmia ja he tekevät 4 kertaa todennäköisemmin itsemurhan kuin Linux-käyttäjät. Myös viinaan sortuminen on yleistä Windows-käyttäjillä. Samoin impotenssi.
Sitä kun neljä tuntia säätää, niin säästö meni siinä.
Halpuudella on hyvä höynäyttää ihmisiä. Halpuus tarkoittaa sitä, että jotain on jätetty tekemättä. Linuxin ongelma on juuri siinä, että parhaimmillaankin se toimii korkeintaan keskinkertaisesti jollain tietyllä rautakokoonpanolla.- Seppo_tuhoo
Seppo se kehtaa levitellä lipeviä valheitaan.
- Linuxander.Fatipäälle
Eikö sinulla ole mitään parempaa tekemistä, kuin levitellä noita valheita yleisellä palstalla.
Paskapottaa syvemälle, ja turpa kiinni, kun et mitään näytä tietävän asioista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu2772498Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3001344- 1081231
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n831221Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n581175Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi821120- 441022
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi67917Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa22870- 33787