Rakkaus: miltä se tuntuu?

Sanokaapa, miltä tuntuu rakkaus,kun itelläni ei rakasta oo. Ei oo tyttistä. Mut joo sanokaapa miltä tuntuu, kun on rakastunut. Olen 16v ja tietenkin neitsyt.

17

483

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Wonders

      Sitä tunnetta ei voi sanoin kuvailla, mutta valmistaudu johonkin mahtavaan. ^^

    • Bbvjk

      2017 ja ihmiset yhä uskoo rakkauteen? Evoluutio menee väärään suuntaan.

      • Wonders

        Huoh.

        Vedetäänpä nyt aluksi selkeä ero rakastumisen ja rakkauden välille. Rakastuminen (mitä AP todennäköisesti tarkoitti ja mainitsikin) on oikea tunne. Se täyttää kaikki tunteen kriteerit - muutokset ajattelussa ja mielialassa, fysiologiset reaktiot yms. Sekä biologisesta että psykologisesta näkökulmasta rakastuminen on olemassa, eikä kyse ole pelkästä paritteluvietistä.

        Rakkaus on puolestaan huomattavasti hankalampi määritellä, mutta senkään olemassaolon kiistämiselle ei ole tukevia perusteluja. Koska tunteet (kuten rakastuminen) ovat akuutteja tiloja, rakkautta ei moiseksi voi mieltää. Sen sijaan, rakkauden voi nähdä kehittyneenä reaktiona rakastumiselle - rakastumisen aikaansaama yhteenkuuluvuuden tunne muuttaa aivotoimintaa niin, että se jää ikään kuin pitkäaikaiseksi ellei jopa pysyväksi osaksi hermostoa. Molemminpuolisesta rakastumisesta lähtien osapuolten kanssakäynti määrittää, miten rakkaus kehittyy. Optimaalisessa tilanteessa, yksilöt elävät loppuelämänsä yhdessä, mikä olisi käytännössä mahdotonta ilman vahvaa psykologista sidettä, jaettua maailmankuvaa ja yhteenkuuluvuuden kokemusta. Näiden yhdistelmää kutsutaan rakkaudeksi.


    • tietämätönhomo

      Ei mitään tietoa.

    • homomomo

      Se sattuu ihan hirveesti. Niinku puukon isku sydämmeen. Se ekaks rakastaa sua, mut loppujen lopuks vaan vihaa ja jättää ja pettää sua...

      • AliceCooper

        Kannattaa rakastua esim ruokaan tai musiikkiin. Ruoka ei petä, vihaa tai jätä sinua. Tai itse en ainakaan ole kuullut, että ruokani olisi maannut naapurin koiran kanssa.


      • Olen jo rakastunut musiikkiin.


    • tiiänkyl

      se o paskaa

    • dfgbfjnhg

      Eri rakastumiset ovat aika erilaisia.
      Yhteinen piirre varmaan on täysi kriittisyyden menettäminen ko. ihmiseen. Se vaan tuntuu kaikin puolin täydelliseltä ihmiseltä.
      Rakastuminen on myös hyvin vahvasti muita tunteita alistava tunne. Sitä vain unohtuu haaveilemaan rakastetustaan. Yleisesti ottaen positiivinen fiilis. En ole huumeita kokeillut mutta varmaan samanlainen vaikutus, kaikki muu on turhaa ja joku voi olla täydellinen.

      Rakastaminen taas on enemmän sosiaalinen kuin biologinen olio. Jossain määrin jopa tietoinen päätös, joka toki perustuu tunteeseen että tätä haluan.
      Ottaa toisen elämäänsä ja on varma siitä että se toinen on juuri minun eikä kenenkään muun - melkoinen itsetuntoboosti. Elämässä on yksi varma ihminen. Toisaalta pahimmassa tapauksessa ilmenee mustasukkaisuutena, eli pelkono ko. ihmisen menettämisestä.

    • Rakkaus on ihana tunne, mutta siihen saattaa liittyä negatiivisiäkin asioita. Itselläni oli ainakin vaikeuksia olla oma itseni kun oli ihastunut ja keskityin vain siihen miltä näytän ja mitä teen. Sanotaan, että rakkaus tekee orjalliseksi ja se onkin osittain totta.

      • Mä oon lukenut sun kommentteja ja oon vähän rakastunut suhun!
        Se tuntuu siltä et huippaa ja hymyilyttää ja on superturvallista koska me ei tunneta eikä varmaan koskaan tavata niin et voit olla mun mielessä täydellinen :D


      • Viadonna kirjoitti:

        Mä oon lukenut sun kommentteja ja oon vähän rakastunut suhun!
        Se tuntuu siltä et huippaa ja hymyilyttää ja on superturvallista koska me ei tunneta eikä varmaan koskaan tavata niin et voit olla mun mielessä täydellinen :D

        Kuulehan, en ole täydellinen, mutta kiitos!


    • eräs.seksitauti

      Miltäköhän se ihastuminen sitten tuntuu?

    • Akslgöödw01001020339

      Niin ihana tunne

    • Kranitel

      Jännää... ihana tunne.... jaa a... Oisko kyseessä kuitenkin ihastuminen tai Wondersin mainitsema rakastuminen. Tää voi kuulostaa melko kliseeltä, mut rakkaus on vitun hieno asia, mut harva kykenee sitä rajoittamaan yhteen henkilöön.

      Mut ehkä lähimpänä kuvauksena rakkauteen on se kivun ja ikävän tunne. Ei niinkään se ihana ja hurmiollinen tunne. Ainakin kun mitä tutkinu näitä rakkaustarinoita ja runoja.

    • eräs.bentsopsykoosi

      Mitä väliä, jos on 16v ja neitsyt. Mikä vitun kiire siinä aina on?

    • parhaat_ideat_sitte1990

      se sattuu en voi muuta sanoa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      36
      2141
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      59
      1955
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1900
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      377
      1612
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      103
      1611
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1444
    7. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1072
    8. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      947
    9. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      73
      875
    10. Mitkä olisivat kolme tärkeintä

      vihjettä kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      869
    Aihe