Peli siis "kaatuu" tai lähinnä sulkeutuu varoittamatta työpöydälle. Tietokone on aivan huippulaatua tähän käyttöön joten vika ei ole siinä sen jo tiedänkin. Silloin kun tuo mainittu tapahtuu niin windows ilmestyy ruudulle ja ilmoittaa ongelmasta. Netissä on valitettu monella kielellä samaa ja monet ovat vaihtaneet lisäosista ominaisuuksista ja sieltä yhteensopivuutta sellaiseksi että siellä jo esim ehdotetaan "suorita ohjelma yhteensopivuustilassa windows 7 tai vaikka 8 yms".
Kysymys kuuluukin:
Onko teillä ollut samaa ongelmaa?
Oletteko vaihtaneet yhteensopivuutta?
Jos olette, niin minkä windowsin valitisitte vai otitteko ehdotetut?
Viimeksi olen sims kolmosta pelannut vuosia sitten ja silloin ei tuota windows 10 ollukkaan.
Suomenkielellä vaikeampi löytää infoja tästä joten siksi sitä etsin tällä tavoin:)
Sims 3 kaatuilee windows 10 kanssa
2
324
Vastaukset
Kysymys kuuluukin:
Onko teillä ollut samaa ongelmaa? - ei mulla.
Oletteko vaihtaneet yhteensopivuutta? - en ole.
Jos olette, niin minkä windowsin valitisitte vai otitteko ehdotetut? (pelaan sitkeästi windows 7:lla. Kymppiin menen myöhemmin, kun on hyvin painavia syitä ja/tai pakko.)
Kiitokset ja kehut huippuhienosta ja mielenkiintoisesta kysymyksestä, joka oli täsmennetty ja muotoiltu niin, että siihen oli helppo vastata.
Uteliaana teen silti pari mahdollisesti omituista vastakysymystä.
- onko Nraas MC tuttu ja mahdollisesti käytössä? (Itse arvelen sen edelleen hyväksi pelin toiminnan vakauttajana ja ongelmien paikantajana.)
- oletko päivittänyt esim. Originin kautta viime aikoina?
(Minä en päivitä TS3:sta, en edes kirjaudu kolmosen kanssa pitääkseni sen mahdollisimman kaukana O:sta luettuani viime vuonna TS3:n pelaajien kokemuksia joistakin päivityksistä. Originiin turvaudun kyllä Sims 4:n kanssa. Itse asiassa päivitin eilen Originin uuteen versioon, enkä tänään saanut edes tietokonetta auki ennen käynnistyksen korjausta. Hassua oli minusta, että korjaus poisti viimeisen Originin päivityksen, eikä mitään muuta. Sen jälkeen tietokone käynnistyi normaalisti. En ole tutkinut asiaa, mutta ei tämä ollut ensimmäinen kummallisuus mainitun myynti-, palvelu- ja asiakasseurantaohjelman kanssa, johon törmään.)- Fffucked
Aloittaja tässä.
Tosiaan muokkasin nuo asetukset että pelaan pelit periaattees windows 7 asetuksilla ja on toiminut eikä peli kaadu enää. Eli jos jollain samaa ongelmaa niin hiiren toisella painatte pelin pikakuvakkeesta itsenne ominaisuuksiin, sieltä otatte yhteensopivuuden, painatte windows 7 asetukseksi painatte suorita ohjelma järjestelmänvalvojana. Tämä pitää tehdä jokaiselle simsille mikä on, peruspelistä lisäosiin yms.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen
Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️662198Onko kaivattusi
kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.381823Vanhuksen varpaankynsien leikkaus 89 euroa...
Huh huh.......Parturikäynti olisi varmasti ollut 250 euroa? Kallis on suomi nykyään.1711440Viulu vaiennut
Eikö pisnikset suju ? Vai miksi pahin yrittäjä vouhka on "kadonnu" maan alle. 🤣211414Kyllä tekee kipeää
Luopua kaikesta mitä on elämässä saavuttanut😞 ei vaan ole enää yhtäkään hiljaista vuorokautta🤬211054Anne Kukkohovi. Myy likaisia alushousujaan.
Kuka ihme ostaa jonkun naisen likaisia alushousuja, menee lujaa kyllä tälläkin housujen myyjällä.731039Kauanko skuutteja on siedettävä? Ei tietoa liikennesäännöistä, ajellaan miten sattuu ja missä vain.
Kauanko on kestettävä sähköpotkulautojen terrorismismia? Niillä ajelevat eivät tiedä, tai jos tietävätkin, niin eivät vä1011008Nainen, sellaista tässä ajattelin
Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost1561003En mä tiedä mitä tapahtuu
siis tykkäisitköhän musta oikeasti. Ehkä oot pelannu liikaa rahapelejä, ehkä rakastat tyhjiä arpoja.9892- 73872