Sims 3 kaatuilee windows 10 kanssa

Imfucked

Peli siis "kaatuu" tai lähinnä sulkeutuu varoittamatta työpöydälle. Tietokone on aivan huippulaatua tähän käyttöön joten vika ei ole siinä sen jo tiedänkin. Silloin kun tuo mainittu tapahtuu niin windows ilmestyy ruudulle ja ilmoittaa ongelmasta. Netissä on valitettu monella kielellä samaa ja monet ovat vaihtaneet lisäosista ominaisuuksista ja sieltä yhteensopivuutta sellaiseksi että siellä jo esim ehdotetaan "suorita ohjelma yhteensopivuustilassa windows 7 tai vaikka 8 yms".

Kysymys kuuluukin:
Onko teillä ollut samaa ongelmaa?
Oletteko vaihtaneet yhteensopivuutta?
Jos olette, niin minkä windowsin valitisitte vai otitteko ehdotetut?
Viimeksi olen sims kolmosta pelannut vuosia sitten ja silloin ei tuota windows 10 ollukkaan.

Suomenkielellä vaikeampi löytää infoja tästä joten siksi sitä etsin tällä tavoin:)

2

464

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kysymys kuuluukin:
      Onko teillä ollut samaa ongelmaa? - ei mulla.
      Oletteko vaihtaneet yhteensopivuutta? - en ole.
      Jos olette, niin minkä windowsin valitisitte vai otitteko ehdotetut? (pelaan sitkeästi windows 7:lla. Kymppiin menen myöhemmin, kun on hyvin painavia syitä ja/tai pakko.)

      Kiitokset ja kehut huippuhienosta ja mielenkiintoisesta kysymyksestä, joka oli täsmennetty ja muotoiltu niin, että siihen oli helppo vastata.
      Uteliaana teen silti pari mahdollisesti omituista vastakysymystä.

      - onko Nraas MC tuttu ja mahdollisesti käytössä? (Itse arvelen sen edelleen hyväksi pelin toiminnan vakauttajana ja ongelmien paikantajana.)
      - oletko päivittänyt esim. Originin kautta viime aikoina?
      (Minä en päivitä TS3:sta, en edes kirjaudu kolmosen kanssa pitääkseni sen mahdollisimman kaukana O:sta luettuani viime vuonna TS3:n pelaajien kokemuksia joistakin päivityksistä. Originiin turvaudun kyllä Sims 4:n kanssa. Itse asiassa päivitin eilen Originin uuteen versioon, enkä tänään saanut edes tietokonetta auki ennen käynnistyksen korjausta. Hassua oli minusta, että korjaus poisti viimeisen Originin päivityksen, eikä mitään muuta. Sen jälkeen tietokone käynnistyi normaalisti. En ole tutkinut asiaa, mutta ei tämä ollut ensimmäinen kummallisuus mainitun myynti-, palvelu- ja asiakasseurantaohjelman kanssa, johon törmään.)

    • Fffucked

      Aloittaja tässä.

      Tosiaan muokkasin nuo asetukset että pelaan pelit periaattees windows 7 asetuksilla ja on toiminut eikä peli kaadu enää. Eli jos jollain samaa ongelmaa niin hiiren toisella painatte pelin pikakuvakkeesta itsenne ominaisuuksiin, sieltä otatte yhteensopivuuden, painatte windows 7 asetukseksi painatte suorita ohjelma järjestelmänvalvojana. Tämä pitää tehdä jokaiselle simsille mikä on, peruspelistä lisäosiin yms.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      43
      2130
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      171
      1903
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1332
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1150
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      952
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      899
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      849
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      43
      836
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      31
      772
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      54
      691
    Aihe