Kokeilin Firefoxia muutaman päivän. Vaihdoin kuitenkin takaisin vanhaan kunnon Internet Exploreriin.
-Firefoxissa on muutamia hyviä ominaisuuksia esim. välilehtiselaaminen ja selkeä asetusten hallinta.
-En huomannut että Firefox olisi sen mopeampi selain kuin IE. Jotkut virtautetut mediatiedostot päinvastoin takkuilivat tai eivät suostuneet edes latautumaan (wmv.)
-Firefoxin käynnistäminen työpöydältä kestää tolkuttoman kauan (vaikka tähänkin on kuulemma jokin ratkaisu olemassa?)
-Firefoxilla ei voi päivittää Windows käyttöjärjestelmää
-Tärkein syy miksi vaihdoin takaisin IE-selaimeen:se kuitenkin toimii ihan hyvin kun on palomuuri, virustentorjunta ja tärkeät antispyware-ohjelmat ajantasalla. Ei ole tullut pöpöjä koneelle!
-Firefoxissa on muutamia hyviä ominaisuuksia esim. välilehtiselaaminen ja selkeä asetusten hallinta.
-En huomannut että Firefox olisi sen mopeampi selain kuin IE. Jotkut virtautetut mediatiedostot päinvastoin takkuilivat tai eivät suostuneet edes latautumaan (wmv.)
-Firefoxin käynnistäminen työpöydältä kestää tolkuttoman kauan (vaikka tähänkin on kuulemma jokin ratkaisu olemassa?)
-Firefoxilla ei voi päivittää Windows käyttöjärjestelmää
-Tärkein syy miksi vaihdoin takaisin IE-selaimeen:se kuitenkin toimii ihan hyvin kun on palomuuri, virustentorjunta ja tärkeät antispyware-ohjelmat ajantasalla. Ei ole tullut pöpöjä koneelle!
Vastaukset 26
Vanhimmat
Itse olen todennut ihan saman. Käytän IE:n päällä toimivaa Maxthonia, joka mahdollistaa välilehdet ja sisältää mm. pop-upien ja mainosten blokkauksen. Kun on Spywareblasterit yms. toiminnassa, ei ole mitään ongelmia ollut. Turhaa massahysteriaa tuo Firefox-touhu.
Eikös IE:n käyttö ole juuri tyypillisintä massasuggestiota?
Huudetaan kuorossa: "Hurraa IE, Hurraa IE, Hurraa IE, Hurraa IE,....." Ja kumarretaan MS:lle huutojen välillä.
Firefox on vain vastareaktio tuolle luonnottomalle MS-taudille.
Tuskin tässä kukaan on Hoosiannaa huutamassa Microsoftille. Onhan se niin, että ihminen on laumaeläin ja aluksi kaikki vain tottuivat käyttämään IE:tä, koska se nyt oli standardi joka paikassa. Nyt kun heitä on peloteltu kaikenlaisilla tietoturvauhilla, massat asentelevat paniikissa Firefoxeja koneillensa. Itse käytän edelleen IE:tä, koska se vain toimii mielestäni paremmin. Sivut suunnitellaan vieläkin pääasiassa IE:lle.
Ihmeen tunteita herättävä asia tämä FF jostain syystä. IE... BAAAD!, FF... GOOOD! Ja siitähän ei sitten kukaan saa olla eri mieltä. Eihän?
On tosiaan täysin turhaa massahysteriää.
Jes,jes.
annnetaan niiden herkkäuskoisten narrattavien höperöiden käyttää vaikka sitä firefox tms.selaintaan jos ne luulee niiden olevan ie:tä paremman.
Ei se ole narri joka narraa, vaan narri on se joka antaa itseään narrata.
Terveisin tyytyväinen IE:n käyttäjä.
kuin
On ihmisiä, joilla näyttää olevan aivojen sijasta kokoonpuristettu nyrkki pääkopassaan: niin itsepäisiä he ovat tyhmyydessään.
Ainakin minä olen huomannut että firefox on normaalisti pääsääntöisesti nopeampi kuin ie.
Taasen kun vaihdoin firefoxiin niin loppui kaikkien pöpöjen tulo koneelle lähestäysin. Kotisivu kaaparit on pysynyt loitolla ja muutenkin pirulliset pöpöt rauhottuneet.Ad-aware ei ole löytänyt mitään vakavaa sen jälkeen kun otin firefoxin En tiedä johtuuko tuo firefoxista vai ei, mutta näin on kuitenkin käynyt. Jaa ja kyllä mulla on windows update toiminut niinkuin ennekin -eli satunnaisesti
Ääni firefoxille
käytän töissä IE:tä (pakko) ja kotona FF:ää. Mielestäni FF on parempi, ainakin minulle. Jokainen käyttäköön sitä mikä tuntuu paremmalta !
Kyllä IE on edelleen toimivin selain.
On aivan käsittämätöntä vouhkaamista Firewox ym. selaimien puolesta.
Microsoft suosittelee Firefoxin käyttöä , tuolla parin kuukauden takaisissa jutuissa oli linkkejä joissa Microsoft suositteli käyttämään firefoxia juuri sen takia koska ei pysty paikkaamaan omassa IE selaimessaan olevia reikiä siinä tahdissa kun niitä ilmestyy , Firefoxissa ne korjaukset tehdään aina välittömästi .
Minä ainakin luotan Microsoftiin ja käytän FIREFOXia .
Ei ne aukko höpinät edes ole koskeneet XP käyttistä jossa IE selain!!!!!!!!
Ne aukot oli ikivanhoissa windows 95,98,ME ja win2000 käyttiksissä!!!!!!!!!!!!!!!
ja asensin paremmin toimivan W2k:n takaisin , XP:lle ne kaikki virukset nykyisin tehdään.
Eihän sitä pidä sentään todesta ottaa mitä nuo firefox vouhkaajat kirjoittelee.
Surffaillaan me edelleenkin hyvin toimivalla IE:llä, kuten tekee sadat miljoonat tietokoneen käyttäjät kaikkialla maailmassa.
Ystävämme Microsoft miehen koneeltahan ne on kaikki nämä IE:n kannatusviestit lähtöisin. Kyllä sekin salaa käyttää kotona Firefoxia, mutta viran puolesta on pakko yrittää kehua IE:tä vaikkei kehumisen pohjaksi mitään faktaa löydykään.
Eihän tuossa edes paljon kehuttu Microsoftin tuotetta.
Ja varmaan joku kansastakin voi kehua Microsoftin tuotteita koska käyttäjiä on lähes 100%.
Ja miksi lähes 100%? no kun kaikille tuotteille ei löydy järkevää vaihtoehtoa(ainakaan käyttöjärjestelmälle).
Itekkin käytän Firefoxia mutta usein olen silti joutunut turvautumaan Exploreriin esim:kirjanmerkit pidän tallessa Explorerin puolella kun olen ne niin monesti menettänyt johtuen jostain Firefogin bugista(toivottavasti siihen tulee joskus päivitys).
IE on paras selain.
Piste.
Miksi paras?
Siksikö, että se on Mäsän tiedostonhallintalaite?
Hiukan enemmän infoa, Plese.
Älä vain väitä, että kaikki sivut toimii, sillä monet osaa kyllä tehdä toimimattomiakin sivuja.
Myöskin standardi on sellainen käsite, että kuka tahansa voi sitä hyödyntää, eikä vain yksi yritys.
On se metrinmitta niin minulla kuin sinullakin.
on paras, se voittaa näissä varoituksissakin Firefoxin 76-6 eli IE on ihan ylivoimainen !!
http://secunia.com/product/11/
http://secunia.com/product/4227/
Nuohan onkin täysin vertailukelpoisia taulukoita: IE:tä on seurattu kahden vuoden ajalta, kun taas Firefoxia tunnetusta syystä vain sen muutaman kuukauden. Sitäpaitsi Firefoxin aukkoja ei tuon mukaan ole edes paikattu. "Partial fix" oli parikyt prosenttia...
kun olet noin hyvä prosenttilaskussa, niin kerroppas paljonko tästä tulee :
Microsoft Internet Explorer 6
Currently, 20 out of 76 Secunia advisories, is marked as "Unpatched" in the Secunia database.
reilut 26%, kun taas Firefox:
Currently, 5 out of 6 Secunia advisories, is marked as "Unpatched".
eli reilu 83%.
HA!
Se johtuu tietenkin siitä, että Firefoxin seuraava versio (eli 1.1) ilmestyy noin kahden kuukauden kuluttua. Uusi versio ilmestyy toki pikaisemmin, mikäli löytyy erittäin kriittinen tietoturva-aukko - sellaista ei vain ole sattunut vielä löytymään. Kannattaa siis myös huomioida noiden aukkojen kriittisyys: IE:llä on vaarallisempia tietoturvauhkia kuin Firefoxilla, eli laske osuudet vielä eri aukkojen vakavuusluokituksen mukaan. Vielä edelliskuussa IE:stä löytyi erittäin kriittinen tietoturva-aukko.
INTERNET EXPLORER
Erittäin vakava: 0 / 20 = 0%
Huomattavan vakava: 3 / 20 = 15%
Vakava: 5 / 20 = 25%
Vähemmän vakavat: 12 / 20 = 60%
FIREFOX
Erittäin vakava: 0 / 20 = 0%
Huomattavan vakava: 0 / 5 = 0%
Vakava: 1 / 5 = 20%
Vähemmän vakava: 4 / 5 = 80%
Mies puhuu asiaa. Tuossa ekassa viestissä oli vaan suoraan verrattu aukkojen määrää, mikä ei ole kovin järkevää. Eihän tuota prosenttiakaan voi vielä verrata (26 83) senkään takia, että Firefox on ollut vasta niin vähän aikaan markkinoilla. Mutta menipäs prosenti penääjä hiljaiseksi. Kjäh-kjäh.
käyttäkää vaan massana sitä foxia niin hakkerit rupee pommittamaan ja etsimään siitä aukkoja ja me onnelliset operan käyttäjät saamme olla rauhassa!
mykistävä logiikka ja läpi loistava älykkyys hiljentää kenet tahansa...
Jos sinulla on hyvä olo, älä ole huolissasi, se menee kyllä ohi
Minä kun luulin, että pääasia oli saada IE-käyttäjät käyttämään turvallisempaa selainta, eikä mollata kaikkia jotka käyttävät eri selainta :D
Mozillan kehitystiimin vahvuus on siinä, että jos se vakava tietoturva-aukko löytyy, niin se kyllä korjataan nopeasti. Itseasiassa Firefoxin betavaiheessa kävi näin: löytyi vakava aukko ja se paikattiin niin nopeasti, että korjattu versio oli saatavilla jo silloin kun uutinen asiasta levisi julkiseen tietoon (jolloin uutisissa voitiin mainita, että paikka on jo saatavilla). Microsoftilla mättää se, että ne korjaukset tulevat vain kerran kuukaudessa ennaltamäärättyyn aikaan: pikakorjaukset eivät ole mahdollisia.
Operan kehitys onnistunee vähän samaan tapaan kuin Mozillan puolella, eli kriittiset aukot korjataan nopeasti, jos sellainen löytyy. En ole itseasiassa Operan puolelta asiaa seurannut.
Humm humm... mistäköhän tässä taas keskusteltiinkaan? Ihan ajatuskatko. Noh, sanon kuitenkin kun kävi mielessä: Firefoxin vahvuus on siinä, että se on kaikkein yhteisöllisin selaimista. Monia Firefox-käyttäjiä yhdistää muukin kuin vain se, että he käyttävät samaa selainta.