Honkavaaran kuntosalille näyttää tulleen kameravalvonta (ainakin kolme kameraa näytti olevan), liekköhän ihan laillista tallentaa ilman mitään ilmoitusta? Rikkooko henkilösuojalakia?
http://www.tietosuoja.fi/fi/index/useinkysyttya/kameravalvonta.html
Omaa satunnaista käyttöä ei häiritse millään tavalla (harvakseltaan kun paikkakunnalla tulee käytyä), mutta vastikään eri medioissa tähän liittyviä asioita on ollut tapetilla, suht negatiivisessa valossa.
Ymmärrän mikäli tällä halutaan kuntosalin käyttäjien turvallisuutta lisätä, mutta onkos siellä semmoistakaan ongelmaa ollut..(?)
http://www.tietosuoja.fi/fi/index/useinkysyttya/kameravalvonta.html
Omaa satunnaista käyttöä ei häiritse millään tavalla (harvakseltaan kun paikkakunnalla tulee käytyä), mutta vastikään eri medioissa tähän liittyviä asioita on ollut tapetilla, suht negatiivisessa valossa.
Ymmärrän mikäli tällä halutaan kuntosalin käyttäjien turvallisuutta lisätä, mutta onkos siellä semmoistakaan ongelmaa ollut..(?)
Vastaukset 11
Vanhimmat
Se koira älähtää, mihin kalikka kalahtaa!
Kameravalvonnasta on tiedotettava näkyvästi. Eikö Puolangan kuntosalilla ole näin tehty?
Hieman kummastuttaa kamerat ja niiden lukumäärä. Mutta Puolangalla on kaikki toisin. Itse en käy ko. punttisalilla, enkä taida mennäkään. Ei ole kiva tehdä liikkeitä tallentavan kameran alla.
Taetaa olla näien pilleripöhönässä puntteja nostelijien takkie se valavonta laitettu öyheäät siellä ku paikan omistaisi!
Eräs henkilö aiheutti ongelmia. Aivan sen takia ilmeisesti hankittu, kun naiset ei saa rauhassa kuntoilla
Jaaha, mikäli tosiaan tuollaista kanssakävijöiden häirintää on ollut, niin ymmärtäähän tuon sitten.
Ainoa että kuvaamisesta kannattaisi (lain mukaan pitäisi) tosiaan tiedottaa esim. ulko-ovella tai salin ovella.
Toivotaan, että kyseisellä valvonnalla ongelmat saa ratkaistua ja häiriköt kuriin.
Hyvää kevään jatkoa!
naisia käy kuntosalilla nykyään huomattavasti enemmän kuin miehiä ja haju on välillä sen mukainen parfyymi yliannostus.
Kuka nähnyt naisen Puolangan salilla? Siis naisen, eikä naiseksi itseään nimittelevän. Täytyy mennä katsomaan.
Valvontaa ja valvontaa... Talvella törmäsin pariin kunnanukkoon, luuritkourassa tillistelivät. Pokemoneja pojat pyytämässä, kaet... Joku seuranta menokohtienkartoitamiseksi. Luulisi laskuista näkyvän mitä ja minkäverran mihinkinkiinteistöön upoaarahaa.
Kielletty, Huom!, Varoitus. En ole milloinkaan nähnyt yhdelläkään salilla niin paljon kieltoja, kuin Puolangan kunnansalilla oli. Kyltin alla luki, sivistystoimi. Enää puuttuu, Hengittäminen kielletty -kyltti.
Sivistystoimella sivistys hukassa!? Sama sääntöjen ja kieltojen viidakko on koulupuolella. Niin, etteivät opettajatkaan niiden perässä pysy. Kohta varmaan kielletään sielläkin hengittäminen..tämä on oppilaiden mielipide. Ihme touhua.
magnesiumin käyttökielto honkavaaran kuntosalilla ihmetyttää jos kerta paikassa on vapaita painoja riski loukkaantua on heti suurempi kun ei ole pitoa,