Laitanko itseni

Kiertätykseen_

Kun muuhun en enää kohta kelpaa, eivätkä rahani riitä muuhun kuin vuokraan ja ruokaan sekä työmatkoihin.
Mitään lainoja en enää pysty maksamaan. Ylimääräiset menevät puhelin, vakuutusmaksun, sähkölaskun hoitamiseen.
Huonolta näyttää :(
Terveisin, SorttiUkko

3

222

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vippiMarkku

      Leuka pystyyn vaan, meitä samassa veneessä olevia riittää. Kannattaa keinotella ihan vaikka porvareitten kiusaksi. Tekee vähän viraabelihommia ja ostaa jotain halvalla ja myy vähän kalliimmalla yms. pientä bisnestä.

    • Paljonko saat palkkaa työstäsi? Jos palkkasi riittää vain asumiskustannuksiin, ruokaan , vakuutuksiin(auto,koti?) ja työmatkoihin(polttoaine?) niin voi hyvillä mielin ne velat unohtaa. Tai sitten sulla on hirveän kalliit vakuutukset ja vuokra.
      Enivei toki tiedät mitä siitä seuraa mutta tilanne on kyllä mahdoton muuten hoitaa.
      Voitko pienentää kk-menojasi mitenkään pl. velat? Olin samassa tilanteessa 2012 jolloin karsin kaikki menot minimiin. Jäljelle jäi vain vuokra, sähkö ja puhelin(edullisin liittymä) ja kotivakuutus joka meni aina veronpalautuksista. Loput ruokaan yms ja velkoihin se mitä oli varaa laittaa. Netiksi otin prepaid-mokkulan kalliin laajakaistaliittymän tilalle. Makselin tuolloin pikkuvelkoja pois ettei olisi menneet haasteelle, sain jonkin verran säästettyä kuluissa. Auton heivasin pois jolloin suurin säästö synty liikennevakuutuksesta ja polttoaineesta. Otin paikallisliikenteen arvokortin tilalle n. 40€/kk. Näin meni pari vuotta, tuona aikana sain raha-asiat hoidettua kuntoon kiitos Takuu-Säätiön.

    • hevopaskatkaikille

      Mä muutin metsään. Asuin siellä 3 vuotta. Sitten sossutantta sanoi että: "tämä peli ei vetele." Laittoi mulle väkisin asunnon. Mutta koska olin elellyt metsässä jo vuosia KUKAAN, ei KUKAAN tiennyt että olin saanut säästettyä päivärahoistani yli 5000 euroa. Ne on mulla edelleenkin jömmassa äitini kotona.
      Joskus me ostetaan prenkkupullo ja nauretaan tälle yhteiskunnalle ja varsinkin poliitikoille. Täs pari päivää sitten käytiin torilla jututtamassa puolueiden edustajia. Kysyttiin kaikilta sama kysymys: "mitä mieltä olette sosiaalisesta luototuksesta?" Yksikään ei kommentoinut koko asiaa. Yks jopa kysyi: "mikä se on".

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      239
      45188
    2. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      121
      25963
    3. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      323
      15654
    4. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      163
      10782
    5. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      122
      9697
    6. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9401
    7. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      8663
    8. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8468
    9. Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      242
      6814
    10. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      221
      6476
    Aihe