Pentua harkitaan

toivottavastipian

Tulossa pentuja joiden molemmilla vanhemmilla kyynärät muuta kun nolla.Onko iso riski ettei pentu terve?Onko kellään ehdottaa kenneliä,jonka puoleen kääntyä?Pennulla ei kiire,olemme valmiit odottamaan hyvää tai vähemmän riskialtista yhdistelmää.

8

372

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • helluvaa

      Kaikki koirat sairastuvat jossain vaiheessa johonkin. Jos haluat taatusti terveen, sen löytää lelukaupan pehmoeläinhyllystä. Niillä on terveystakuu.

      • joojuuu111

        Hienoa assosiointia, et siis ole koskaan nähnyt tervettä koiraa? :D Mistä lie tuttusi ja sinä olette koiranne saaneet, en suosittele tätä paikkaa. Ei ole mitään absoluuttista totuutta, etteikö koira voisi elää täysin tervettä elämää. Joka toisin väittää, saa itsensä vaikuttamaan hitaamman puoleiselta.


    • Korok

      No itse en uskaltaisi ottaa koiraa jonka vanhemmista näkee jo ettei ole 100% ok, etenkin kun kyseessä jättirotu joiden kanssa saa olla tarkkana.

      • joojuu111

        Samaa mieltä.


    • liibalaaba123123

      En ottaisi yhdistelmästä jolla jommallakummalla yli ykkösen kyynärät. Silloinkin toisen olisi oltava ehdottomasti 0/0. Rikkoa ei saisi olla missään nimessä ykköselläkään.

    • hmmmh

      Koira kantaa 60% painostaan etujaloilla. Lonkkavian kanssa pärjää paremmin kuin paskoilla kyynärillä.
      Näin olen kuullut. Jokainen päättää itse, mutta ottaisin sellaisesta jossa vanhemmilla ei ole b huonompia lonkkia ja kyynärät sen 0. Ei se mitään takaa, mutta vähän paremmat mahkut ainakin. :)

    • Bernhandi

      Eikös tämä yhdistelmä ala vastata hakemaa? Kummallakin A/A ja 0/0 tuloksena?
      https://omakoira.kennelliitto.fi/pentuvalitys/frmPentue.aspx?Id=895863&R=236

      Täälläkin näkyi olevan muutama tasokas pentue tutkituista vanhemmista:
      https://www.pets4homes.co.uk/search/?type_id=3&breed_id=203&advert_type=1&results=10&sort=pricehigh

    • TKY

      Jännä miten vieläkin, vuonna 2017, koiran terveys on yhtä kuin neljä niveltä, jotka joissakin roduissa on pakko kuvauttaa ennen pentujen teettämistä. Röntgenkuvantaminen on yksi vanhimpia ja merkittävimpiä lääketieteen keksintöjä, suhteellisen halpaakin lystiä nykyään, mutta ei sillä kyllä mitään kattavaa kokonaiskuvaa terveydestä saa. Ihan hyvin se A/0 koira voi kuolla pumppuvikaan 3-vuotiaana tai kärsiä vaikka allergioista, eikä se silloin ole kyllä terve. Nivelvaivoja, jos eivät ole tasoa katastrofaalinen, on sitäpaitsi suhteellisen helppo hoitaa verrattuna moneen muuhun potentiaaliseen sairauteen tai vikaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      329
      3883
    2. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      128
      3580
    3. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      5
      2292
    4. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      112
      1704
    5. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      1608
    6. Typeryyttä

      Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
      Ikävä
      124
      1339
    7. Martina mukana erikoisjoukossa

      Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      143
      961
    8. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

      Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
      Maailman menoa
      101
      919
    9. Häneen rakastuminen oli sellaista

      että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta
      Ikävä
      79
      865
    10. Huonosti.

      Oletko kohdellut kaivattuasi huonosti? Miksi?
      Ikävä
      86
      781
    Aihe