Matkustus junalla/bussilla

Kiertomatka

Tarkoitus on tulla Valenciasta Aurinkorannikolle, antakaa neuvoja,miten parhaiten matka käy?
Junalla?
Bussilla?
Onko suorat yhteydet?
Miten liput, pitääkö kaikkiin juniin olla myös paikkaliput??
Miten tämän 60 kortin saa lunastettua?
Toinen vaihtoehto on tulla Barcelonasta, miten se on helpointa matkustaa?
Aikaa on, mutta mielellään näkisi maisemia!
Kaikki muutkin hyvät vinkit on tervetulleita,kiitos.

4

345

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kun vietin talvea Torreviejassa Alicanten seudulla, kävin junalla Valenciassa ja Suomeen palatessa matkustimme koko päivän junalla Barcelonaan. Hienoja matkoja. Bussilla matkustaminen on myös mielenkiintoista ja erittäin edullista ja ne kulkevat aikataulussa. Kävimme Orihuelassa ja Murciassa ja tietysti myös Alicantessa. Aurinkorannikon suuntaan en matkustanut, mutta eiköhän sinnekin pääse julkisilla. Jos kiinnostaa lukea kokemuksistani, hankipa tuore kirjani Vanha nainen Espanjassa (Sirkku Passinen). Kerron siinä omista ja neljän vieraani kokemuksista. Löytyy E-kirjana BoD:ilta, paperikirja kannattaa tilata Adlibrikseltä, josta se tulee pohjoismaihin ilman postimaksua.

    • jippppppppppp

      Valenciasta Aurinkorannikolle huonosti pääsee, toki pääsee mutta....
      Tarjeta dorata kortin saa 60 v näyttämällä henk.korttia tai passia lippuluukulla ja maksamalla 6 euroa. Mutta ei välttämättä anna alennuksia pitkänmatkan junissa, voi saada alennusta tai sitten ei. Fuengirola-Malaga paikallisjunalipun saa 40 prosentin alennuksella.

    • Jennijuuli

      Barcelonasta helpoin tapa matkustaa Aurinkorannikolle on lentäen Malagaan. Varaa ikkunapaikka maisemien katseluun.
      Renfellä Barcelonasta ei pääse suoraan, vaan kierrettävä Madridin kautta ja kestää vähintään 6 tuntia.

    • hölmöläiset

      Juu lentäen ja se ikkunapaikka että voit avata ikkunaa tarvittaessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      34
      1506
    2. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      69
      1145
    3. 41000 kavallettu rahaa

      uutisoi Kaleva ja iltasanomat vuosina 2020-2022 välisenä aikana hävinnyt toi summa tuomittu nainen 1971 syntynyt.
      Pyhäjärvi
      47
      1087
    4. Tuleeko tästä

      Enää mitään. Voiko mitään enää korjata?
      Ikävä
      105
      1048
    5. Luterilaisen kirkon koko kastekaava on väärä

      Uudessa testamentissa on kaksi täysin ristiriidassa olevaa kastekäskyä Matt 28:19 ja Ap. t. 2:38. Matteuksen evankeluimi
      Kaste
      41
      914
    6. Miksi aina pitää kilpailla parhaudesta?

      Mua ärsyttää se, että kaikki kilpailut ja visailut keskittyvöt aina siihen, kuka on paras missäkin. Tänäkin aamuna tuli
      Sinkut
      42
      879
    7. Mitä muutoksia tekisit

      kaivatullesi? Miten on? Muista olla REHELLINEN 📸
      Ikävä
      68
      835
    8. Fantasioista

      Suurimmalla osalla meistä on jonkinlaisia eroottisia fantasioita. Miten sinä suhtaudut fantasioihin? Ruokitko niitä vai
      Sinkut
      117
      825
    9. Tietäisitpä vain mitä se

      yksikin on susta puhunut :) j
      Ikävä
      43
      817
    10. Kerro minulle

      Miksi teit niinkuin teit? Miksi kielsit tunteesi minua kohtaan. Miksi et halunnut että tiedän oikeasti mitä tunnet. Etkö
      Ikävä
      56
      799
    Aihe