Jos saan toisen maan kansalaisuuden, voinko kokonaan lopettaa olemasta Suomen kansalainen? Mitä pitää tehdä kansalaisuutensa lakkauttamiseen?
Voiko Suomesta erota?
8765
4235
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Suosittelen muuttoa muiden kanssa:
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14762409/suomi-on-havitty
Suomen kansalaisuudesta luopumisen estää se, että henkilöstä tulisi kansalaisuudeton, tai että Suomen kansalaisella on kotipaikka Suomessa. Toisin sanoen, jos asut Suomessa, on sinun muutettava johonkin toiseen maahan, saatava sen kansalaisuus, tai päätös, että saat sen kansalaisuuden Suomen kansalaisuudesta vapautuessasi, Riippuu maasta, kuinka kauan siellä on asuttava, että kansalaisuuden voi saada. Lyhin aika on suomalaiselle Ruotsissa, kaksi vuotta. On myös määräys, että kansalaisuudesta vapautumista ei myönnetä, jos sen tarkoituksena on välttää Suomen kansalaisuuteen liittyvä velvollisuus. Tätä ei kuitenkaan sovelleta automaattisesti esimerkiksi asevelvollisuuden suhteen, koska on mahdotonta osoittaa, että kenenkään motiivi kansalaisuuden vaihtoon olisi asevelvollisuuden välttäminen.
Prosessi maksaa 400 €, ja kestää pari kuukautta.
Itselläni on tämä prosessi käynnissä, koska haluan asuinmaani kansalaisuuden, eikä se hyväksy kaksoiskansalaisuutta, vaan edellyttää muista kansalaisuuksista luopumista.
Venäjän kansalaisuuteen riittää kielikokeen suorittaminen ja luopuminen suomen kansalaisuudesta. EU alueelle pääsemiseksi on sitten hankittava viisumi.. Rikkaat venäläiset ostavat EU kansalaisuuden niin tarvitessaan esim. Latviasta. Hinta noin miljoona euroa. Olisiko jo aika lopettaa EU:n ja venäjän välinen viisumi leikki.
Ei niin helppo asia. Ensiksi saatava se toisen maan kansalaisuus ja sossupummeja esim ei Norjakaan ota eli 7 vuotta asuttava ja elätettävä itsensä jotta voi anoa kansalaisuutta sekä aON selvittävä tai ei saa ikinä. Ihmettelin itse kun pakolainen sai vuodessa ja joku makarooni 5 vuodessa mutta muut pohjoismaalaiset 7 vuotta. Norjakaan ei hyväksy kaksoiskansalaisuutta ja kun saat kansalaisuuden norjan viranomaiset hoitaa sinun puolesta kansalaisuus asiat eli minun piti vain kirjoittaa nimi alle ja antaa suomen passi takaisin ja sen jäkeen suomenkansalaisuus loppui. Kaiakki velvoitteet loppuu suomea kohtaan silloin. Sodan tullessa vaikka olisit suomessa evakuoi norja sinut sinne.