visainen kysymys

sekavaaa

ennen vuotta 1890 valmistettu ase.jos jollakin on joskus menneisyydessä ollut siihen lupa ja on myynyt sen eteenpäin 1 2 3 4jne henkilölle,jokainen ilman lupia, jolloin kukaan ei edes tiedä mistä ase on alunperin tullut.onko tämä ase luvallinen omistaa vaikka jollain on siihen ehkä ollut 50v sitten lupa..vaikka on lupavapaa ase?

4

333

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • visainenkoivu

      Mistä tiedät että on ennen vuotta 1890 valmistettu ase , onko jokin tunnettu valmistaja/merkki , sarjanumero tms... näkyvissä , onko ase ylipäätään ?onko soveltuvia patruunoita vielä nykyään saatavissa , vai nekin itse tehtävä .

      Esim. kyläsepän valmistamia kivääreitä/haulikoita löytyy noilta ajoilta , ihan luvattomina esim. lähistön ex. kartanon kokoelmista näin omistaja kertoi että ei lupia eikä tarkempaa tietoa muuta kuin joskus kyläseppä on aseen tehnyt heidän suvulleen .

      Eli jos polliisilta kysyt niin varmasti tarvii , vähintäänkin "keräilyase" luvan . Nykyisin kun ihan tehtaan uudetkin "vaihtopiiput" yms. tarvii CIP-koeammunta todistuksen asehallinollta ja käytännön koeampumiset , Niin aika soppa odotettavissa jos kyseistä malliasi ei ole "tyypitetty" suomeen .

      1. Joko olet hisunkissun ja pidät aseen hiukan niin kuin takaalalla omalla vastuullasi voit ampuakkin .

      2. Marssit polliisi asemalle selvittämään lupia/luvattomuutta , Aika helposti molemmissa tapauksissa "ampuma ase rikos" Ja luvallisetkin jos omistat voivat olla näin menetettyjä valtiolle koska teit "ampuase rikoksen" .

    • Pentta

      Siis mikä ase, lyhyt/pitkä, onko selvä valmistaja, valmistusnumero/ valmistusvuosi.
      Mikäli ase on lupavapaa ja luvilla, poliisi poistaa luvilta.
      Keräilyaselupaa lupavapaalla/luvallisilla aseille ei ole olemassa.
      Jos ase valmistettu ennen 1890 ja mustaruutiase, panosten saatavuus ei liity asiaan mitenkään.

    • nvfchgv

      jos valmistettu ennen 1890 eikä ampumakäytössä(ei tietenkään)--------->=lupavapaa

    • kladayofdoom

      Lupavapaa jos mennään antamillasi tiedoilla. Jos ei kukaan ole sitä ilmoittanut varastetuksi ym vaan siirtynyt myynnin kautta omistajalta toiselle ei näitä käytänössä aleta selvittämään vaan on viimeisen omistajan omaisuutta. Lupa vaaditaan jos haluaa ampua, käytännössä mahdollinen prosessi, se onko ampuminen ylipäätään järkevää ko ikäisellä aseella jää omistajan ja pahimmassa tapauksessa hänen perikunnan arvioitavaksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      375
      8275
    2. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      162
      2616
    3. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      76
      948
    4. Sylikkäin.

      Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
      Ikävä
      60
      863
    5. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      12
      850
    6. Postilaatikoista

      Tuntuu kaikki tietävän tekijän/tekijät, mutta miksi nimiä ei julkaista???
      Kihniö
      25
      836
    7. Nainen arvaa kuka

      En ikävä kyllä elä enää pitkään
      Ikävä
      55
      833
    8. Sano nyt kiertääkö

      Huhut meistä tai jostain muusta?
      Ikävä
      64
      812
    9. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      46
      786
    10. Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!

      "Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss
      Maailman menoa
      69
      725
    Aihe