Voiko olla tarkoituksellinen sotku?

Mietin vain sitä ,voiko perustoimeentulotuen siirto Kelalle olla tarkoituksellinen sotkun
aiheuttaminen? Kela on läänitetty vuosikymmeniä sitten (Pajusen ajoista,Kekkosen ryyppykaveri) Keskustan peukalon alle. Toimittajien pitäisi terhakammin ottaa
Kelan valtuuston jäseniä pihteihin, koska heillä on osavastuu pieleen menneistä uudistuksista ja vaatia salaisia pöytäkirjoja vahvemmin julkisiksi.
Sotkeminen ja hämmentäminen loppupeleissä tiputtaa hauraimmat ja heikoimmat
pois tukien piiristä kokonaan.. Arimmat valuvat takaisin TE-toimiston kyykytyksiin jne.
Sipilä voi tilata Pilastokeskukselta "tutkimuksen " jossa todetaan siirron jälkeen tukia
saavien määrän vähentyneen selvästi. Keskustan poliittinen voitto!

Mitä ajattelette ?
5131
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Tässä on kyse hyvin monesta paskaan osuvasta tuulettimesta yhtä aikaa.
Yksi syyllinen on menneiden vuosien käytännöt myöntää työkyvyttömyyseläkkeitä.
Joku noin 15 vuotta sitten työkyvyttömyyseläkkeitä alettin myöntää hyvin helposti pelkän masennuksen perusteella. Sitten pelästyttiin, että herrangyydeli, meillähän on hirveä määrä nyt työkyvyttömyyseläkeläisiä! Tämä johti siihen että työkyvyttömyyseläkkeiden ehtoja kiristettiin rajusti. Tämä taas aiheutti sen, että moni ihan oikeasti fyysisesti sairas rampa alkoi saada hylätyn eläkepäätöksen. Tämä jälleen sitten sai työvoimatoimistot reagoimaan niin, että näitä hylkäyksen saaneita alettiin yhteisymmäryksessä siirtää tulottomiksi pelkän sossun pitkien päätösten varaan. Win-win. Nyt näitä rampoja työkyvyttömiä tulottomia on sitten kymmeniä tuhansia.

Nyt sitten he kaikki jättävät toimeentulotukihakemuksen Kelaan kun on pakko, ja Kela lukee pykälistä että "haa! työnhaku ei teillä voimassa! rekisteröitykää työnhakijaksi saadaksenne tukea!". Sitten nämä ihmiset vaeltavat takaisin sossuun pyytämään hätätukea ilman Kelan päätöstä. Että joo. Tämän porukan siirtäminen sossun varaan oli kaikkien osapuolten etu, joten luulen että heitä ei mainittu ääneen kertaakaan. Nyt Kelassa ollaan sitten että wtf? Näitä ihmisiä on valtavasti!
Kelassa konsultti kelasi, että porukka on joko työttömänä tai eläkkeellä, ja laski sen mukaan, vaikka siinä välissä on valtava määrä vaikeasti laskettavia tapauksia, joiden päätösten teko onnistuu vain käyttämällä vahvaa kokonaisharkintaa pykälät unohtaen. Sinä siirron tehnyt konsultti siellä, ymmärrätkö tällaisia ketjureaktioita? Todennäköisesti olet pihalla kuin lintulauta.
Tämä vain yhtenä syynä noin kymmenestä vastaavasta.

Yksi syy on yhteiskunnan kahtiajakautuminen. Ihmisten kokemusmaailmat eivät enää kohtaa, ihmiset eivät ymmärrä enää toistensa tilanteita. Keskustalainen Kela tunsi periaatteellista, poliittista inhoa vasemmistolaista sosiaalivirastoa kohtaan, ja kuvitteli itsestään vähän liikoja. Luultiin että kun harjoitetaan oikeaa ideologiaa, niin todellisuus taipuu. Onhan tämä nöyryyttävä tilanne siinä mielessä tuenhakijoille, kun Kelan johtaja on moneen kertaan ilmoittanut julkisesti, ettei hän edes halua maksaa ihmisille toimeentulotukea. Hae nyt tukea sellaiselta ihmiseltä sitten, joka ei sitä edes halua sinulle maksaa. Lain tähden joutuu nyrkki taskussa nyt niin tekemään. Ei hyvä luoja tätä touhua.

Hyvä sinänsä kuulla, että sossu on nyt ottanut sen kannan että se jatkaa elättämistä jos asiakas ei Kelasta myönteistä päätöstä saa. Moni ei tule saamaan.
Tämä päättyy niin, että lopulta sossussa ravaa lähes saman verran jengiä kuin ennenkin,ja päälle sitten Kelan uusi koneisto selville ja helpoille tapauksille.

Äänestä
  • Aloittaja oikeassa! Näin se juuri on. Oikeisto teki tämän tahallaan . kyykyttää köyhiä!
    samalla vaikenee omista tuistaan!

    Äänestä

"Sotku" johtuu tietysti siirtymävaiheen alkukankeudesta, kyllä se tästä. Ja ihmettelen vähän että kun täällä ihmetellään kun Kela pyytää lähettämään esim. työnhaun voimassaolopaperia jos toimeentulotuen hakija ei ole työnhakijana, mutta eikö samaa tehnyt kuntakin? Eli missä ongelma? Ei ainakaan perustoimeentulotuen siirrossa kunnista Kelaan. Huomautan myös että asumistuen maksoi ennen kunta ja nyt Kela, eikä kukaan valita.

Äänestä
  • "ihmettelen vähän että kun täällä ihmetellään kun Kela pyytää lähettämään esim. työnhaun voimassaolopaperia jos toimeentulotuen hakija ei ole työnhakijana, mutta eikö samaa tehnyt kuntakin?"

    Jos olet noin pihalla, niin huomauttele vähemmän.
    Kymmeniltä tuhansilta ei vaadittu.
    Heidän päätöksissään lukee "ei vaadita työnhaun voimassaoloa"

    Äänestä

Toimeentulotuen saajien määrä on kasvanut viime vuodesta useilla kymmenillä tuhansilla. Helmikuussa Kelalla oli toimeentukiasiakkaita jo melkein saman verran kuin kunnilla viime vuonna, vaikka kymmenet tuhannet saivat toimeentulotukensa helmikuussa vielä Kelan sijaan kunnan kauttakin. Eli Kela-siirrossa ei näy olleen kyse toimeentulotuen jakamisen vähenemisestä, vaan päinvastoin sen huomattavasta kasvusta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jabadabaduuu kirjoitti:

Mietin vain sitä ,voiko perustoimeentulotuen siirto Kelalle olla tarkoituksellinen sotkun
aiheuttaminen? Kela on läänitetty vuosikymmeniä sitten (Pajusen ajoista,Kekkosen ryyppykaveri) Keskustan peukalon alle. Toimittajien pitäisi terhakammin ottaa
Kelan valtuuston jäseniä pihteihin, koska heillä on osavastuu pieleen menneistä uudistuksista ja vaatia salaisia pöytäkirjoja vahvemmin julkisiksi.
Sotkeminen ja hämmentäminen loppupeleissä tiputtaa hauraimmat ja heikoimmat
pois tukien piiristä kokonaan.. Arimmat valuvat takaisin TE-toimiston kyykytyksiin jne.
Sipilä voi tilata Pilastokeskukselta "tutkimuksen " jossa todetaan siirron jälkeen tukia
saavien määrän vähentyneen selvästi. Keskustan poliittinen voitto!

Mitä ajattelette ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu