Sain tiedon palkan ulosmittauksesta. Päätöksiä oli kaksi. Toisessa paikassa en ole puoli vuotta töissä käynyt. Toinen on vakipaikka. Päätöksien mukaan on myös velkojen lista, Saako palkalaskija tiedon velan suurudesta ja mihin olen velka. Joitekin olen ymmärtänyt, että palkalaskijalle menee tieto/ pitttämisvaatimus lai mukaan, mutta saako palkalaskija tietää velan suurudesta ja kenelle olen velka ? Onko kellä tietoa. Se ei haitta kun menee palkasta, mutten toivoisi palkalaskijan tietävän tarkemmin veloista.
Palkan ulosmittauksesta päätös
6
462
Vastaukset
- gfjgf5
Ei saa tietää
- jamstomp
miten voit olla niin varma?
- palkanlaskija
Ei saa tietää, meille tulee vain maksukielto mutta ei selvitystä veloista, eikä se työnantajalle edes kuulu
- jamstomp
Hei palkanlaskija! Onko Sulla vaitiolovelvollisuus ulosoton asiakaista niin kuin usein sanotaan. Itse en usko että palkanlaskija on hilja. meidän kunnassa on suur et toimistot ja paljon työntekijäitä siellä ja nuot kahvittelevat ja muuten tekemisissä päivittäin. Miten paljon juoruilette semmoiseta?
- palkanlaskija
jamstomp kirjoitti:
Hei palkanlaskija! Onko Sulla vaitiolovelvollisuus ulosoton asiakaista niin kuin usein sanotaan. Itse en usko että palkanlaskija on hilja. meidän kunnassa on suur et toimistot ja paljon työntekijäitä siellä ja nuot kahvittelevat ja muuten tekemisissä päivittäin. Miten paljon juoruilette semmoiseta?
Meillä ainoastaan minä ja tj joka hyväksyy maksut tietää työntekijöidemme ulosotosta. Muille asia ei kuulu eikä meillekkään muuten kuin että pidätämme ja tilitämme ulosottotilityksen. Emme me saa tietää miten ja miksi työntekijämme on joutunut ulosottoon eikä ole meidän asiamme kertoilla siitä kenellekkään.
- 53453535
Kannattaa kuitenkin ymmärtää, että ulosottorekisteri on julkista tietoa, ja kuka tahansa voi käydä kysymässä kenen tahansa ulosottotiedot ilman mitään syytä (toisin kuin luottotiedot). Näinhän nuo iltapäivälehdetkin julkaisee julkkisten ulosottotietoja. Sinänsä lain puolesta ei julkisesta tiedosta voi olla mitään vaitiolovelvollisuutta. Ja vaikka maksukiellossa ei velkoja luetellakaan, utelias pomo tai palkanlaskija voi ihan vapaasti netistä tilata erittelyn uteliaisuuttaan (maksaa muutaman euron, kyselystä jää kyllä merkintä jonka saat pyytämällä tietoosi).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1033853
Satuit vain olemaan
Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se482751- 1142569
24/7 sinä mielessä, ihan jatkuvalla syötöllä
Aamulla herätessä, päivällä melkein nonstop, illalla nukkumaan mennessä, öisin herätessä. Mikä viddu tässä on 🤣392078Jotain pitää nyt keksiä että sinut näkisi
Ensiviikolla viimeistään. Tälle on pakko saada kunnon piste tai sitten aloitetaan loppuelämä yhdessä, tulen hulluksi muu311840Mulla tulee vaan niin
Paha olo siitä mitä teidän välillä on. Vaikka se on sun päätös mitä haluat. Tuntuu että menetän jotakin vaikka tiedän et261658- 271572
Mitkä olivat viimeiset sanasi ikävoinnin kohteellesi
Ja milloin? Mitä olisit sanonut jos olisit tiennyt että ne jäävät viimeisiksi -ainakin toistaiseksi?751395- 221368
Olikohan se
Kuitenkin niin, että kiinnostuit minusta ihan tosissaan. Loukkaannuit, kun en ollutkaan valmis tapaamaan sinua.. Pelkäsi81311