Olen ensimmäistä kertaa äänestämässä täällä Muuramessa ja jelpatkaapas vähän.
Sellaiset etsi oma elämä-tyyliset vastauksetkin ovat tervetulleita kun hörhöjäkinhän täällä on :).
Muurame-lehdessä oli ehdokkaat Pappi-lukkari-talonpoika-kuppari joka oli minusta oikeinkin hyvin oivallettu vaalimainos että löytyykö ehdokas siitä.
Etsisin pystyvää miestä tai naista kepun,persujen tai kokoomuksen riveistä niin minkälaisesta joukosta voin valita???
Kuntavaalit !!
12
330
Vastaukset
- Paitsi_että
Etsit pystyviä ihmisiä ihan väärästä paikasta, oikea vastaus on SDP.
- muuramentieltä
Kiitoksia vaan ei sekään hassumpi puolue kokonaisuutena mutta haluaisin ehdokkaita jotka pystyy muuntumaan muuttuvassa yhteiskunnassa ja niitä ei vasemmalta tule.
- 1000xx
Tarkoitatko että temarien pitäisi ruveta sortamaan köyhempää väistöosaa niikuin oikeisto tekee?Toivottavasti he ei sellaiseen opi!
- muuramentieltä
Voi ei tietenkään sellainen tarkoitus että kovin vapaasti halusit kommentoida mun sanomisia.
Mutta mites vastaat jos kysyn että pitääkö kaikkien osallistua pitämään hyvinvointivaltio pystyssä vai onko se vain joittenkin tehtävä?
Äänestys suoritettu ja kiitoksia vinkeistä kyllä se ehdokas löytyi noiden kolmen puolueen riveistä.
Äänestyspaikka oli vaan hankala löytää että siinä suhteessa risuja :).
- monumentti
Persuissa on pari kaveria, joihin voi aina turvata. Kannatus on vain ylöspäin.
- Just_joo
Persuilta menevät tämän juuri alkaneen puoluesodan vuoksi entisetkin, ei Muurame mitenkään poikkea muusta Suomesta.
- seurannut
Lähinnä valtamedia väritää nyt omalla tavallaan totuutta. Vähättelee ja leimaa, ja äänestäjä uskoo tietenkin propagandaan kuten ennenkin. Tosin nämä ovat vasta kunnallisvaalit mutta kummasti siihen vaikuttaa negatiivisesti hyvin hoidettu valtakunnan politiikkakin. Kiitos YLEN, josta toimittajat eroilevat kymmenienkin vuosien palveluksen jälkeen. Jokin on pahasti pielessä. Muinoin Milosvitz hallinnoi myös valtamediaa mutta meillä YLEN sensuuri ja persuvastaisuus tekee hallaa ruumiiden sijasta.
Onneksi eduskuntavaaleissa jo KANSA TIETÄÄ ja valhepropagandan peitsi on katkaistu. En käännä takkiani ja äänestän aina persuja.- FaktatietoaSeurannut
Olet ihan oikeassa, kansa tietää jo. Ja juuri sen vuoksi persujen kannatuksesta ei ole juuri mitään enää jäljellä. Ihan sama miten ne vähät jäljellä olevat takkejaan kääntelevät.
- nahkapenkki
Audin takapenkki se vaan Taunoa kadehdittaa, osta halpa-hallista kalakapseleita jos meinaat ilman hoivaa noilla avuilla vielä vuodenkin pärjäillä.
- Renkkeli
Äänestä numeroa 80 jos haluat vaikuttaa äänelläsi.
- Talonisäntä
Muurameen ei tule pakolaisongelmaa eikä sote ahista.
Toisin on jykylässä, kaikki vitullaan ja kerjäläisiä haisee kaduilla. Vihreät järkkää lisää rekkakuskeja perseilemään veronmaksajille. Kyllä Muuramessa kelpaa elää, ei ananastukka taistelijat ahistele mummoja ja litlistä saa halpaa kaljaa, ei tartte enää s markettia lihottaa. - Anonyymi
Onneksi ne persut ovat ja nyt Suomen suurin puolue, onnitelkaamme itseämme
me, ja myös tulevatkin kannattajat. Nyt on Ylekin jo hiljaa; Breksit, liekkö ollutkaan?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24745349Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3111240Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy20710873Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369711Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858528Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236511Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03210Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys302229- 371629
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261510