Monilla tekijöillä kohta odotus päättyy, yt:t loppuu kuun lopussa
Uuteen tilikauteen puhtaalta pöydältä (tosin johtajat ei vaihdu)
Fujitsu yt
40
9136
Vastaukset
- Yrskä
Lestaadio Lasse joutuu sanomaan Terhinsä irti .. vai joutuuko????
- Italaonpaskaa
It-ala on nykyään yksinkertaisesti sanottuna vain ja ainoastaan paskaa työntekijän kannalta, plain and simple. Ylemmässä johtoportaassa tilanne on toinen. Väliportaissa tilanne voi joskus olla vielä huonompi kuin työntekijöillä, jos oma projektisalkku kusee, mutta silloinkin tosin palkasta jää enemmän säästöön potkujen varalle.
- KassanKautta
Juuri näin. Todella harmi, että nuoret opiskelemaan lähtevät eivät kovin helposti hahmota sitä kuinka nopeasti vuodet vierivät ja kuinka nopeasti hekin ovat yli 4-kymppisiä "ikäloppuja" joilla IT-alan työnantajat eivät pääsääntöisesti tee enää mitään. Harmittaa niiden nuorten puolesta, jotka tekevät tuon valitettavan usein loppuelämän pilaavan päätöksen lähteä YT-alalle.
Massairtisanomisia säännöllisesti harjoittavilla firmoilla on tällä hetkellä todella hyvät apajat. Osaavaa ja puoli-ilmaista nuorta väkeä pukkaa ovista ja ikkunoista sisään. Syyni tosin on todella kova, sillä surkeimmillakin firmoilla on julkisuudessa ruikutetusta "osaajapulasta" huolimatta pitkä jono hakijoita joista valita. Osaajapulasta itkeminen on pelkkää työnantajan edunvalvontaa ja suoranaista propagandaa, eli keino ylläpitää työnantajan markkinoita yhteiskunnan piikkiin jatkossakin. - werqewr
KassanKautta kirjoitti:
Juuri näin. Todella harmi, että nuoret opiskelemaan lähtevät eivät kovin helposti hahmota sitä kuinka nopeasti vuodet vierivät ja kuinka nopeasti hekin ovat yli 4-kymppisiä "ikäloppuja" joilla IT-alan työnantajat eivät pääsääntöisesti tee enää mitään. Harmittaa niiden nuorten puolesta, jotka tekevät tuon valitettavan usein loppuelämän pilaavan päätöksen lähteä YT-alalle.
Massairtisanomisia säännöllisesti harjoittavilla firmoilla on tällä hetkellä todella hyvät apajat. Osaavaa ja puoli-ilmaista nuorta väkeä pukkaa ovista ja ikkunoista sisään. Syyni tosin on todella kova, sillä surkeimmillakin firmoilla on julkisuudessa ruikutetusta "osaajapulasta" huolimatta pitkä jono hakijoita joista valita. Osaajapulasta itkeminen on pelkkää työnantajan edunvalvontaa ja suoranaista propagandaa, eli keino ylläpitää työnantajan markkinoita yhteiskunnan piikkiin jatkossakin."yli 4-kymppisiä "ikäloppuja""
Yli kolmekymppiset alkavat olla ikäloppuja. It-alan työntekijän parasta ennen aika loppuu viimeistä 35 paikkeilla, riippuen kuinka on jaksanut opiskella iltaisin ja viikonloppuisin.
- Vinshit
Kun laput on kohta jaettu niin tilanne ja mielialat tasaantuu taas hetkeksi. Seuraava kierros sitten lomien jälkeen?
- aaapppp
Montako lähtee kassankautta?
- Pankkivirkailija
Hulluin firma missä olen ollut töissä, sairaat kenkää, äippä lomalaiset kenkää.... ym
Tampereella hullu ämmä osastopäällikkönä (mielenvikainen) - 1452
Olen ihmetellyt mikseivät työntekijät lähde noista yt firmoista kimpassa ja perusta omaa firmaa. Ala on tosiaan ihan hullu.
- kuunjapuorenvälissä
ao palveluyrityksethän ottavat ulkoistuksessa itporukat ja alkavat harventaa heti,
pitävät vain parhaat, kerran kysyin että eikös pitäs olla tyytyväinen koska jää vain pätevimmät, "osastopäällikkö" valitti narisi vaan että ei riitä sittenkään osaaminen
nämähän ei kouluta tai rekrytöi osaajia koska aina yteet näyttäs ulospäin kaksinaamaselta jos potkii ja palkkaa yhtäaikaa. - Pähkinänsärkijä
Syksyllä taas yt:t . Koko kenttähuolto ulkoistetaan
- Raimo45
Taitaa olla firma nyt aika vapaassa pudotuksessa. Kuulemani mukaan nyt on päällä hyvin suuria tulosvaikeuksia. Kauppakaan ei käy ja organisaatio sekava. Olisiko jo johdon vaihdon paikka?
- Mitä_seuraavaksi
Ikäviä uutisia. Taitaa koko IT-palvelubisnes olla suuressa murroksessa tällä hetkellä.
- Vihreä
Ei mitään uutta auringon alla. Tätähän se oli jo ICL:n aikana. YT YT ....joka vuosi. Ainoa mikä on stabiilia ja kiveenhakattu on ylivertainen johto. Sitä ei koske lomautukset kuten duunareita. Tuo lomautuscase oli mulle viimeinen pisara kun norsunluutornissaan istuvat johtajat eivät siihen osallistuneet.
- Anonyymi
Maailman paskin Firma. Ulkoistuksen seurauksena jouduin ko huijarifirmaan. Tunteja olisi pitänyt valehdella lisää, jotta saisi lisää laskutusta. Psykopomoni mielestä siis. Vuodessa paloin täysin loppuun enkä vieläkään ole toipunut.
- Anonyymi
Miten eroaa muista vähääkään isommista toimijoista? CGI, Tieto, Digia yms tekee aivan samaa
- Anonyymi
Pitiks tän viestin mennä tonne Istekki-lankaan? :D :D
- Anonyymi
Näin on, että kaikki temput tehdään, joilla saataisiin lisää laskutusta, henkilöstön kustannuksella totta kai. Paikka on muuttunut todella toksiseksi viime vuosina. Toivottavasti onnistuit pääsemään pois.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miten eroaa muista vähääkään isommista toimijoista? CGI, Tieto, Digia yms tekee aivan samaa
Siinä lisää paskafirmoja nuorille tiedoksi. Repivät viimeisetkin mehut.
- Anonyymi
Taas lähti 158 jamppaa kilometritehtaalle. Missä vaiheessa asiakkaat lähtee menemään?
- Anonyymi
seuraavat YT:t alkoi kun toimipisteitä päätettiin lopetetaan ja loppui kun viikossa tehtiin lopettamis päätökset ja kohteet ....
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
seuraavat YT:t alkoi kun toimipisteitä päätettiin lopetetaan ja loppui kun viikossa tehtiin lopettamis päätökset ja kohteet ....
Onko siis taas yt:t päällä?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onko siis taas yt:t päällä?
kyllä, tai siis oli loka / marraskuun vaihteessa, ensin lähti 141 henkilöä ja sen jälkeen heti YT toimipisteiden lopettamisien takia, jälkimmäiset kesti viikon ja nippu toimipisteitä kiinni.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
kyllä, tai siis oli loka / marraskuun vaihteessa, ensin lähti 141 henkilöä ja sen jälkeen heti YT toimipisteiden lopettamisien takia, jälkimmäiset kesti viikon ja nippu toimipisteitä kiinni.
Mahtava mesta, mitkäs toimipisteet sai purkutuomion?
- Anonyymi
Aika moni jopa isohko paikkakunta, tulee varmaan juklkisuuteen aikanaan ....
- Anonyymi
Eipä ole vielä julkistettu. Ehkä joku palstalainen voisi kertoa?
- Anonyymi
Hiljaista on ollut, uutisankka?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hiljaista on ollut, uutisankka?
paikkakuntien kiinteistöjen irtisanomisajat vaikuttaa siihen koska ilmoitetaan ....
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
paikkakuntien kiinteistöjen irtisanomisajat vaikuttaa siihen koska ilmoitetaan ....
Varmasti mutta jos joku tietäisi faktana yhtään mitään asiasta voisi sen tänne kertoa. Ihan höpönä uutisankkana pidän tätä
- Anonyymi
tässä on vähä lisätietoa, ja uskon osat tietääki miten siellä menee:
linkki: https://keskustelu.suomi24.fi/t/13468442/fujitsu-tyopaikkana - Anonyymi
Olen seurannut tätä Fujitsu keskustelua. En ole siellä töissä, mutta näyttäisi olevan täyspaksa firma. Jos YT kolkuttaa jatkuvasti takaraivossa, niin ei voi olla kovin tehokas työntekijä. Sitte siinä on vielä kyljessä toi Nice eli tosi mukava kylkiäinen fyi fan. Eikö sen nicen toimarikin ole joku sellainen nilkki.
Oliko niin, että CGI:llä sama meininki.- Anonyymi
Kyllä. Vähintään joka toinen vuosi kenkää (vähintään 50-100)ja sillä välin "pikku" irtisanomiset, joita ei tarvinnut julkistaa. Tuo siis CGI.
- Anonyymi
nykyään sinne kokoajan palkkataan uusia, et perus vähä kuin kokeneet sinne, ja kokemattomat on kuin riskiä ja sitten seuraavaa sukupolvi ei kehity ja näin - fujitsun osalta sitä ei huolestuta ettei löydä tekijänsä ja uskoo toinen firma kehittää näitä.
fujitsulle sanoisin blacklist - ja vaikka monetkin suosii isoihin firmoihin töihin jatkuvasti.- Anonyymi
Ja taas alkoi YT:t …..
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ja taas alkoi YT:t …..
yllätys ja en ihmettele
- Anonyymi
Nykyisen toimarin jälkeen firmasta kadonnut useita, todella isoja asiakkaita ja meno tulee jatkumaan. Työntekijöitä lähtenyt tai lähetetty melkein 50% . Nykyään ruohonjuuritoiminta perustuu vuokrafirmoihin joilla käytössä nolla-tuntisopparit. Eihän tuollaista syöksykierrettä oikaista enään millään. Kohta joku kilpailija tekee tarjouksen koko lafkasta ja häviää suomen kartalta.
- Anonyymi
It-ala. Hyi saatana. Ikinä en enää padka-alalle hae!
- Anonyymi
AI-vie puolet jäljellä olevista työpaikoista.
Irtisanomispaketeissa lienee kuokka ja muutama aari perunamaata.
- Anonyymi00038
voin sanoa fujitsu jopa toimii konsulttina jossakin asiakkuudesssaan tehtävissä - uskokaa pois. Tarkoitan joku toimeksianto vuokraa fujitsu asiantuntijoita, koska ne on vaan kalliit.
myy kalliin ja kokeneet toimeksiantoon, että pitää 10 kriteeriä - et osaamista olla eli sellaisia 50v ikäisä - ja vähittelen alkaa puhua ikärasismia ja jne - ongelmana kuka kouluttaa ja kehittää seuraavia sukupolvia. älkää sanotko aina "toinen firma ottaa niitä kokeneita/kokemattomia henkilöitä" - tämä kuulostaa jatkuvasti perääntymistä.- Anonyymi00039
Toki joku jotain fujitsultakin ostaa muuten olis jo kaatunut mutta tavallisen tekijän kohdalla on tapana kun 60 lähestyy tai täyttyy niin potkaistaan ulos, ei toki koske hyvä veli kerhoa ….
- Anonyymi00040
Anonyymi00039 kirjoitti:
Toki joku jotain fujitsultakin ostaa muuten olis jo kaatunut mutta tavallisen tekijän kohdalla on tapana kun 60 lähestyy tai täyttyy niin potkaistaan ulos, ei toki koske hyvä veli kerhoa ….
Suomen Fujitsu tekee joka vuosi tappiota mutta pääkonttori Japanissa maksaa ”velat”
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lopetin kokonaan ravintoloissa ruokailun ja juomisen
Ravintoloissa hinnat ovat aivan naurettava korkealla. Alkoholin juomisessa ravintoloissa ei ole senkään vertaa järkeä.2053136Omakotitalossa väkivaltaa ounasrinteellä
Kertoo iltalehdet Mitä lienee Tapahtui. Verinen ihminen kannettu lanssiin232520Mari Rantanen eroa! Lausunnot vapun pahoinpitelystä ovat järkyttäviä!
Poliisiministerin, eli sisäministeri Mari Rantasen on syytä erota!1721294kukaan ei pakota kasteeseen..
Kommentointi estetty, joten kommentoin tähän.Kukaan ei pakota pakkokasteesta puhuvaa kastamaan lastansa.Noloa edes ehdot4001135- 701132
Onko sinulla jalostettu koira? Nämä tekijät altistavat koiran sairastumiselle
Moni Suomessa suosittu koirarotu on sairas ulkonäkökeskeisen jalostuksen ja ääripiirteiden vuoksi. Erityisesti tietyt t121121Anabaptismin kirous
Uudestikastetut lahkolaiset joutuvat valheen kierteeseen. He joutuvat herjaamaan lapsena saamaanssa kastetta nimeen Isä4171032- 691002
- 129999
Pelolla pakottaminen
Kristinusko on tuovinaan valoa ja toivoa, mutta ensin pitää olla pimeyttä ja toivottomutta jotta joku valoa ja toivoa ha624876