Miten kissaa voi kieltää?

Mulla on narttu- ja kollikissat, sisaruksia ja leikkaamattomia. Kissat hyppii tiputtelee pöydiltä ja hyllyiltä tavaraa.
Miten niitä voi kieltää?
Auttaako leikkaus paljonkin asiaan?
Miten leikkaus muuten vaikuttaa kissojen käyttäytymiseen?
9837
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Kissat ovat vielä lapsia ja lapsethan ovat terveitä, jos leikkivät. Leikkimistä ei tietenkään leikkaus pois vie, koska sehän ei ole hormooneihin liittyvä juttu mitenkään.

Yksi mikä voisi auttaa on luvallisten kiipeily paikkojen suominen kissoille. Kunnon kiipeilypuu ainakin aluksi.

Voit kieltää kissoja sanomalla ei ja nostamalla pois kielletystä paikasta. Tämän tosin saattaa joutua tekemään useita kertoja, eikä tulos ole taattu kissat hyppivät ja kiipeilevät kuitenkin jatkuvasti, se on niille luonnollista.

Kielletysti paikoista voi yrittää tehdä ikäviä tai hankalia kissoille. Satuttaa kissaa ei kuitenkaan tietenkään missään vaiheessa saa.

Ei:n opettamiseen voi myös käyttää suihkupulloa. Suihkupullolla ei saa kuitenkaan suihkuttaa silmiin tai korviin, eikä sen kanssa kannata lakaa "jahtamaan kissaa".

Äänestä
  • Kissat sotkevat paikkoja pääosin silloin, kun en ole kotona, enkä ehdi sanomaan ajoissa EI tai tarttua tilanteeseen.

    Äänestä

  • Jetro kirjoitti:

    Kissat sotkevat paikkoja pääosin silloin, kun en ole kotona, enkä ehdi sanomaan ajoissa EI tai tarttua tilanteeseen.

    Kissoilla on selvästi liian vähän puuhaa keskenään. Varmasti kunnon kiipeilypuu ja lelut voisivat ongelmaa ainakin vähän rauhoittaa ja niin, niitä tavaroita kannattaa laittaa ihan joko sinitarralla ikkunalautaan kiinni tai sitten kaappiin. :)

    Äänestä

  • Minä kirjoitti:

    Kissoilla on selvästi liian vähän puuhaa keskenään. Varmasti kunnon kiipeilypuu ja lelut voisivat ongelmaa ainakin vähän rauhoittaa ja niin, niitä tavaroita kannattaa laittaa ihan joko sinitarralla ikkunalautaan kiinni tai sitten kaappiin. :)

    Osta sumutin pullo ja ruikkase aina kun kissat menee sinne minne ei saa mennä.EI kuitenkaan päähän sillä varo ettei vettä mene kissojen korviin.Ainakin meidän kissoihin tämä konsti tepsii.Ruikkaimisiin. Ps kissat ei tykkää vedestä.

    Äänestä

  • Jetro kirjoitti:

    Kissat sotkevat paikkoja pääosin silloin, kun en ole kotona, enkä ehdi sanomaan ajoissa EI tai tarttua tilanteeseen.

    Koriste-esineet lasikaappiin. Ei meillä muu auttanut kahden kollin kanssa. Helpompaa on näin kuin jatkuva kieltäminen ja rikkoutuneet esineet. Vanhemmiten ne ei enää jaksa niin paljoa kylläkään.

    Äänestä

Ei niitä oikein voi kieltää.
Minkä ikäisiä?
Rakentele niille mukavat paikat ja pikku kiipeilymesta etc...
Ja muista, etää kissa kaipaa leikkimistä, joten leiki niin saat niistä puhtia pois.

Leikkaus voi rauhoittaa.

Äänestä

Luin tuossa noita neuvoja ja katselin sitten noita omia kisuja. Se, miten kissa oppii EI:n on ihan kissasta kiinni. Meillä toinen kissa tottelee heti kun sanoo "ei" ja lopettaa pahanteon ja toinen on kun ei kuulisikaan. Se ei oikeasti välitä pätkääkään saako se mennä kirjahyllyyn tai uittaa tassujaan akvaariossa. Se tekee sen joka tapauksessa. Meinasin oikeasti menettää hermoni sen kanssa kun se oli pieni, se kokeili 36 kertaa peräkkäin saako se mennä kirjahyllyyn. Nostin sen aina alas ja kielsin ja se sitkeästi vänkäsi itsensä sinne aina uudelleen ja uudelleen.
Tuo suihkupullo varmaan toimii, mutta tähän omaan riiviökissaan on ainakin jäänyt traumoja siitä. Kissamme olivat hoidossa reilun viikon kun olimme reissussa ja vielä paikassa jossa ennestään kissoja (kissat tulivat toimeen hyvin keskenään) Tämä meidän riiviö oli sielläkin kipeillyt kirjahyllyyn ja isäntä oli sitten turvautunut suihkupulloon. Nykyään kun laittaa dödöä kainaloon tai hiuskiinnettä tukkaan tai vaikka vain suihkuttaa kukkasia, niin riiviö ottaa jalat alleen ja painuu sängyn alle piiloon. Useiden tuntien päästä se sitten tulee esiin ja rassu ihan peloissaan. Minä en ainakaan ikinä tule käyttämään suhkupulloa jos se saa tälläisen trauman aikaan.
Nykyään kirjahylly on suunniteltu kissaturvalliseksi ja mitä tuohon leikkauttamiseen tulee niin meillä ei kummassakaan kissassa ole tapahtunut mitään muutoksia. Ainoa, että tuo riiviö on saanut reilusti painoa lisää, riehunta ei ole loppunut eikä mainittavasti edes vähentynyt. Ei tainnut nyt olla mitenkään kannustava teksti :-)

Äänestä

Parastahan olisi opettaa kissa talon tavoille heti kun se muuttaa. Hakea vaikka katti perjantaina ja opettaa sille talon tapoja valppaasti koko viikonlopun. Meidän kissa (vaikka aikuisiällä tulikin) oppi hyvin nopeasti mille pöydälle saa mennä ja mille ei, kun kielsin sitä jo siinä vaiheessa äkäisesti kun näin sen vasta suunnittelevan hyppyä. Parasta minusta olisi siis jo lukea kissaa ja kieltää sitä ennen kuin se ehtii varsinaisesti tehdä mitään.

Mandariininkuoret ovat hyvä tapa pitää kissa pois pöydiltä, sillä kissat yleensä inhoavat niiden hajua. Pitää vain vaihtaa kuoria säännöllisesti ja jos pahat tavat joskus palaavat, ottaa kuoret uudelleen käyttöön.

Äänestä

moi. kissat saa tottelemaan suihkupullon avulla. aina kunnäät kissasi tekevän jotakin pahaa, suihkautat pullosta vettä älä kuitenkaan huuda samalla koska kissasi yhdistää sen silloin sinuun. on tehonnut ainakin minun kissoihini ja ovat jo oppineet että suihkupullon nähdessään lopettavat piruudet.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jetro kirjoitti:

Mulla on narttu- ja kollikissat, sisaruksia ja leikkaamattomia. Kissat hyppii tiputtelee pöydiltä ja hyllyiltä tavaraa.
Miten niitä voi kieltää?
Auttaako leikkaus paljonkin asiaan?
Miten leikkaus muuten vaikuttaa kissojen käyttäytymiseen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu