Niin eli tässä ei ole mitään järkeä, jos omistaja itse ei voi toimia kokkina tai tehdä muuta kuin päivästä toiseen toivotella tervetulleeksi porukkaa ja samat asiat kysellä kerta toisensa jälkeen?? Mun simi tekisi itse erinomaisia aterioita ja kokit vain korkeintaan normaaleita annoksia, toinen kokkini tekee jopa huonoja juomia joka kerta. Kaikki ylennettyinä kun taidot näyttää olevan täynnä. Miten nuo saa tekemään kunnon ruokia? Ja simini ei ehdi muuta tehdä kuin asiakkaan luota toiselle rupattelemaan ja silti kehitettävää on aina omassa otteessa. Tylsäksi käy.
Eli voiko itse olla työntekijänä?
Miten kokit saa tekemään parempia ruokia?
Miks helv... simin "oma ote" on aina kehitettävissä jutuissa?
Kiitti.
Sims 4 Ulos syömään, voiko omistaja olla itse kokk
2
1694
Vastaukset
Jurpoilija kirjoitti mm: "Eli voiko itse olla työntekijänä? *1)
Miten kokit saa tekemään parempia ruokia? *2)
Miks helv... simin "oma ote" on aina kehitettävissä jutuissa?" *3)
*1) Ei duunarina. Iso virhe mun mielestä - siks en ostanut tota osaa ainakaan toistaiseksi. Jossakin voi olla kyllä modi tätä varten, mut en löytänyt pienellä hakemisella.
*2) Kouluttamalla jollakin tavalla. Huijaamatta varsinaisesti käy esimerkiksi vaikka seuraavassa esitettyyn tyyliin: http://forums.thesims.com/en_US/discussion/889921/tutorial-on-how-to-hire-your-own-sims-you-made-to-work-in-your-restaurant
eli keplottelemalla itse luodut simit hommiin TAI yksinkertaisesti huijaamalle työntekijöille taidot sun muut.
*3) En tiedä.- eirek.Simahtanut
Parempiin ruokiin vois löytyä pieni lisäapu siinä tapauksessa, että rakennusvalikossa sais tontin ominaisuuksiin säädettyä "paremman" kokkaamisen piirteen.
Netissä löytyy paljon moitetta tämän "Ulos syömään"-osan tiimoilta. Esimerkiksi sitä on ihmetelty, että TS2:n legendaarisessa lisärissä jo saatiin omistajakin kokkaamaan jos haluttiin, muttei millään TS4:ssä. No, onhan ne eri pelejä tai ainaskin eri versioita ja joku viisas totesi, ettei pitäisi niitä vertailla keskenään. Ovat vaan erilaisia ja sillä siisti. Epistä vaatia, et nelkussa pitäis olla kaikki mitä edellisisssä peliversioissa mut kaikki vaan paremmin. Jos noin ajattelee, niin ok. Eihän kaikissa peleissä ole minkäänlaista kokin hommaa tai ravintolaakaan ja monesta on syöminenkin jätetty pois ja silti ne on hienoja pelejä.
Tulisko omassa ravintolassa kokkaaminen joskus mahdolliseksi jonkin päivityksen, lisäosan tai muun sen tapaisen avulla, sitä ihmeteltiin, mut ei vielä ihan uskottu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naisella tisulit, kuin lehemän utarehet
Oli kyllä isot tisulit naisella, kuin lehemän utarehet, vaikka paita oli päällä, niin tisulit erottui.555978Oliko pakko olla taas tyly?
Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli652723Kemijärven festarit 2025
Onpas taas niin laimea meininki. Eikö tosiaan saada parempia artisteja? ☹️181844- 1461806
Johanna Tukiainen hakkasi miehen sairaalaan!
Viime päivien tiktok-keskusteluissa on tullut esiin, että Johanna Tukiainen on jatkanut väkivaltaista käytöstään. Hän h1341692Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä181650- 1021457
Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?
En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?281450Salilla oli toissapäivänä söpö tumma
Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen411186Kalateltta ja Siipiteltta
Siipiteltasta ei saa ruokaa ollenkaan ja ovatko työntekijät ihan selvin päin siellä. Kalateltassa taas lojuu käytetyt la141163