Apua? Undulaatti ja kissa.

r.r.k.p

Minulla on jo kissa ja ajattelin ostaa kaksi undulaattia. Voisiko undulaatit olla huoneessani, häkissä (tietysti päästäisin niitä häkistä ulos) koska en voisi päästää niitä muualle, mihin kissani voisi päästä. Tarviiko ne paljon tilaa vai riittääkö minun huoneeni niiden lentämiseen jne? En usko että voin tehdä kissastani "lintuystävällisen".

4

334

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tom-ja-jerry

      Kissa on lihansyöjä ja pitäisi otuksia saaliseläiminään ja kyttäisi niitä vesi kielellä (olet ehkä huomannut, miten kissa suhtautuu ulkona näkemiinsä pikkulintuihin). Lisäksi kissan läsnäolo olisi linnuille jatkuva stressin aihe. En tiedä, millaisia kokemuksia joillakuilla mahtaa olla kissojen ja pikkulintujen yhteiselämästä, mutta näin yleisellä tasolla eläinten käyttäytymisestä päätellen sanoisin, että älä hanki niitä, ellet pysty pitämään niitä täysin erossa toisistaan.

    • Vitt_

      Mirti välillä niitä jolla ei oo mitään lemmikkiä tai kotia ennen kun ostat undulaatit

      • Unohdintonmutvitt_

        Mieti*
        Jos siis sulla on jo kissa


    • kokemuksia_

      Mulla oli aikoinaan kolme undua ja yksi kissa. Kissa tuli pentuna ja pidin aluksi poissa huoneesta jossa undulaatit majailivat, mutta pari kertaa se sinne pääsi livahtamaan. Koskaan ei mitään kuitenkaan niille tehnyt olivat ne sitten häkissä tai vapaana ja lopulta siinä kävi niin että jonkilnaisia ystäviä niistä tuli. Toisinaan kun kissa makoili sohvalla saattoi joku unduista mennä siihen myös ja alkaa sukimaan nokkansa kanssa kisun turkkia samalla lailla kun toisen linnun sulkia.
      En kuitenkaan suosittele päästämään samaan tilaan, vaikka meillä toimikin yhdessäelo niin ei välttämättä toimi teillä se on niin yksilöllistä miten kukin suhtautuu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      96
      8489
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      44
      4177
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1936
    4. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      37
      1468
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1450
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      34
      1179
    7. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      12
      1150
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      877
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      852
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      29
      817
    Aihe