Ilmoittaa työpaikan yhteydessä, minkälaiseen siivoukseen haetaan työntekijää? Olen törmännyt nyt työtä hakiessa siihen ongelmaan, ettei siivottavasta kohteesta saa mitään tietoa. ISS:llä vastaa automaatti "emme voi antaa esimiehen puh.nroa tai emme voi kertoa kohteen osoitetta", RTK:lle soittaessa "esimieheni ei ole antanut lupaa kertoa kohteesta". Onhan kilpailua tietysti firmojen välillä, mutta tietääkseni työnhakijalla on oikeus saada edes ylimalkaista tietoa, vaikkapa toimistosiivousta, tehdassiivousta jne. Itselläni on rajoitteita siivoustyössä, joten ennen hakemista haluaisin tietää, voinko ylipäätään hakea vai en. Summan mutikassa laittaessasi hakemuksen, voit joutua sen jälkeen riitelemään te-toimiston kanssa, miksi et ottanut työtä vastaan (vaikka lääkärinlausunnot ovatkin siellä). Ala-arvoista kohtelua, tuskin siivousalan ammattilaisia on niin paljon, että voisi tällaista tyyliä jatkaa tulevaisuudessa. Tästä lähtien en hae paikkoja, joista ei saa tarpeeksi tietoa ennen hakemuksen lähettämistä. Kukaan törmännyt samaan?
Onko tosiaankin niin vaikeaa?
tietoamulle
1
138
Vastaukset
- diileily
Tuttu juttu. Kyse voi olla siitä, että haetaan siivoojaa jonnekin TOISAALLE, jonka kohteet/kohde voi olla vielä ihan muualla. Tai joku yritys etsii siivoojaa anonyyminä, joten itse työtehtävä annetaan hakuun laitettavaksi anonyyminä.
Mutta, ei ole hauskaa sillä, joka hakee töitä, kun ei tiedä, minkä puolen osaamista eniten kaivataan haettavassa työpaikassa ihan oikeasti- Olisiko tässä kohden näillä isoilla työvoimanvuokraajilla ihan oppimisen paikka?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 574604
Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot1544218- 673852
- 1253810
Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti
Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans473644Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe783464- 983031
- 542875
- 252706
Korjaamo suositus
Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p142414