Kokemuksia demiseksuaalisuudesta

Rubiinisusi

Hei! Olisin todella iloinen jos täällä oli muita ihmisiä, jotka haluaisivat jakaa kokemuksensa demisuksuaalisuudesta. Haluaisin tietää, miten toiset ihmiset ovat ottaneet sen vastaan ja miten itse koette sen. Minkä takia uskotte olevanne demiseksuaaleja?

Itsestäni tuntuu todella vaikealta tai epätoivoiselta alkaa luomaan suhdetta, kun ajatus siitä, että kumppani haluaisi seksiä niin pian alkaa ahdistaa ja kuka olisi valmis luopumaan seksielämästään odotellakseen, että milloin jos koskaan minä olisin siihen valmis. Itse myös välillä pohdin, että olenko todella demiseksuaali vai mitä jos en haluakkaan seksiä koskaa.

3

582

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mitä tarkoittaa demiseksuaali?

    • ihanvaantulinsanomaan184

      Hei, Demiseksuaalit tarvitsevat syvän henkisen yhteyden jotta pystyvät seksiin. Jos homma ei millään tavalla kiinnosta niin kyllä se menee sinne aseksualisuuteen. Itse en koe intohimoa ja tarvetta seksiin, joten aika aseksuaali olen. Olen kuitenkin romanttinen eli tykkään platonisesta suhteesta, mihin kuuluu käpertyminen kainaloon. Olen aina ollut tälläinen. Olen seurustellut koska olen luullut sen kuuluvan asiaan. Ihmettelin pitkään miksei tämä tunnu missään ja miltään. Nyt osaan jo hieman osoittaa syytä miksi en ole kuin muut.

    • Pervoseksuaalisuus

      Tiedän ainoastaan että PENASEKSUAALISUUS rehottaa 13v. tyttönä palstoilla.

    Ketjusta on poistettu 13 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      69
      5315
    2. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      34
      2598
    3. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      113
      2240
    4. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      120
      1915
    5. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      15
      1859
    6. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      111
      1780
    7. Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa

      Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p
      Maailman menoa
      270
      1263
    8. Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin

      Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma
      Maailman menoa
      53
      1234
    9. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      51
      1124
    10. Kumpi teki aloitteen?

      🤗🤗🤗🤗
      Ikävä
      75
      1031
    Aihe