Edistyksellinen Volkswagen 1600 SL 1965

Missä on Volkkarin moottori, kun sitä ei löydy edestä eikä takaa, ihmetellään Moottoriruudun autotestissä vuonna 1965.
http://mvlehti.net/2017/03/14/video-volkswagen-1600-sl-1965/
2611
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Tuttu peli. Isäukkovainaalla (1914–2000) ehti olla 1960-luvulla kolmekin Tyyppi 3 -Volkkaria: 1500, 1500 S ja 1600 TL. Videoklippijutussa 1600 SL:nä esiteltävä viistoperäinen lienee juuri 1600 TL, koska Wikipediakaan ei SL:ää tunne.

https://fi.wikipedia.org/wiki/Volkswagen_Typ_3

Sain ajokortin vasta 1969, jolloin VW oli isälläni vaihtunut toiseen merkkiin, joten omakohtaisia tyyppejä en ehtinyt (tieliikenteessä) ottaa. Kartturikokemusta ehti keskenkasvuiselle kuitenkin kertyä useampi vuosi.

Nuoremmille palstalaisille mainittakoon, että ns. ”länsiautot” olivat olleet sotien jälkeisellä jälleenrakennuskaudella pitkään kiven alla Suomen Pankin valuuttasäännöstelystä ja siitä johtuvasta tuontisäännöstelystä johtuen. Isänikin oli jonottanut vuosia kupla-Volkkaria mutta joutunut tyytymään vuodesta 1956 lähtien Pobedaan ja sen jälkeen vanhaan De Soto -amerikanrautaan. Kun tuontisäännöstely 1960-luvun alussa purkautui, tuli VW:n Kuplaa kookkaampi Tyyppi 3 sopivasti markkinoille ja äijä iski kiinni suoraan sellaiseen, Kuplan yli hypäten. Tilaa ja suorituskykyäkin oli selvästi enemmän kuin saman vuosikymmenen Kuplassa.

Kuplaankin toki sai sittemmin 1970-luvulla isompia koneita kuin siihenastiset 1,2- ja 1,3-itraiset ”pahnapuhaltimet”.

Äänestä

Aika hieno auto oli varmaan vuonna 1965 Volkswagen 1600. Varmaan siihen aikaan tuntui hienommalta mitä uusinkaan uusi auto nykypäivänä. Uusi auto on nykyään niin arkipäiväistä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Volkkaristi kirjoitti:

Missä on Volkkarin moottori, kun sitä ei löydy edestä eikä takaa, ihmetellään Moottoriruudun autotestissä vuonna 1965.
http://mvlehti.net/2017/03/14/video-volkswagen-1600-sl-1965/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu