Olemme lähdössä Nizzaan huhtikuussa juhlistamaan syntymäpäiviä. Onko kenelläkään tiedossa mukavaa kohtuuhintaista ruokaravintolaa hyvällä paikalla ? Voisimme juhlistaa päivää siellä. Onko parhaimmat ravintolat vanhassa kaupungissa ? Reissuumme kuuluu myös Monacossa käynti . Hyvät ruokapaikat siellä? Kiitos !
Nizzaan huhtikuussa
4
2628
Vastaukset
- justusi1
Cours saleya..hyviä sea food ravintoloita pilvin pimein..ja zone pietonne...varoituksen sana..tulin viime viikolta Ranskasta..messumatkalta..meitä oli 3.. kahdelta vietiin rahat passit etv--ja autoon hyökättiin moottoritien ruuhkassa....Nizzassa jouduin tappeluun arabin kanssa...ei mikään turvakohde enään.Monaco ok jos lompakko kunnossa...Ranska parka..ovat kulttuuririkastaneet itsensä hengiltä......itse lähden huhtikuussa Balkanille synttäreitä viettään..Montenegro ja Albania..suosittelen
- EkakertaaNizza
Kiitos vinkeistä ! Niinhän se on ... ei koskaan voi tietää reissatessa mitä voi tapahtua ! Ollaan reissailtu paljon ja nyt ajatuksissa Nizza ja Monaco. Valittiin suuresta hotellitarjonnasta Hotel Boreal Nice . Hiukan pienempi hotelli . Toivotaan että on hyvä. Hyvää reissua sinulle ja mukavaa syntymäpäivää ... itselläni myös silloin huhtikuussa !!!!
- enoleainakaannizzalainen
Oman kokemukseni mukaan Nizzan vanhassakaupungissa ei ainakaan löydy ne "parhaat ravintolat". Englantia toki puhutaan helposti, mutta muuten ruoka ei välttämättä vastaa ihan odotettua. Turistipaikka kun kuitenkin on kyseessä..riippuu tosin hirveästi siitä minkä ruokapaikan valitsee, itsellä ei ole sieltä päin hyviä kokemuksia :/
Kaupungin turvallisuudesta vielä sen verran,että itse koin oloni suht turvalliseksi mutta olinkin isomman porukan kans matkassa :) Uskoisin että pienemmät kaupungit Riviella saattaa tietyllä tavalla olla turvallisempia...en ole mikään rasisti, mutta väkisin Nizzassa tuli vähän epämukava olo kun tuli aika paljon arabeja vastaan..
justusi1:n vastauksesta vain tuli mieleen :) - justusi12
Nizzan ongelmahan on se,siellä on 1 sen asteen hinnat mutta 3 asteen palvelu..olin siellä aikoinani yliopistossa ja töissä Monacossa..joten Ranskan Riviera Mentonista St.Tropeziin on minulle hyvinkin tuttu.Nizzalaiset ystäväni varoittavat keväällä Ranskaan menosta ..jos ja kun Marine voittaa vaalit soppa on valmis..eikä sisällisota ole kaukana..siis kantaranskalaiset-vs.arabit ja vihersuvakit etc......Menton..lähellä Monacoa on myös miellyttävä paikka..ehkä rauhallisempi ja turvallisempi kuin Nizza.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit585493Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT4334769Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1483909KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1893467Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku142586Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei222335Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja182298Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1542101- 1282059
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241529