Taormina vai Naxos?

Sisiliaan

Ekaa kertaa Sisiliaan menossa, kumpaan kohteista kannattaa majoittua kun kyseessä on pakettimatka ja matkustajat 30v. Kiinnostaa kauniit maisemat, hienot nähtävyyspaikat, yöelämä, ostokset.. Aurinkomatkojen edullisista taorminan ja naxoksen hotelleista kaipaisin tuoreita kokemuksia sekä hyviä ravintola-ja baarivinkkejä.. Kiitos 😊

11

5034

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tymis

      No jos ostoksia haluat tehdä ja kauniita maisemia katsella, niin ehdottomasti Taormiina.
      Jos haluat selvitä halvemmalla ja ei niin kuxusta, niin Naxos.
      Yöpyy kummassa vaan, niin vierailut sit vaan toiseen. Kävellen on kiva kulkea.
      Taormiinasta kannattaa valita hotelli josta näköala merelle.
      Kaunis paikka.

    • Rouva35

      Taormina. Siellä on enemmän näkemistä ja tekemistä, laadukasta ja siistiä, mahtavat maisemat ja hyvä meininki. Bussilla pääsee kätevästi parilla eurolla Naxokseen, Letojanniin ja Castelmolaan, missä ehdottomasti käytävä jo näkymien takia. Castelmolan omaa manteliviiniä myydään vain siellä ja se on parasta. Naxos on "nuhjuisempi", täynnä pieniä kuppiloita. Letojanni on uudempi ja hyvä ranta.

    • Turistiina

      Taormina on kallis, paljon kalliimpi kohteena kuin Naxos. Eli samaa luokkaa kuin Capri. Ruokakauppoja melko vaikea löytää Taorminassa, Naxoksessa on muutama pieni ruokaputiikki. Naxoksessa lähinnä kiinankauppoja, rantakojuja, turistikauppoja, ravintoloita ja viime vuosina avattu intialaisia koruputiikkeja. Edullisia ostoksia voi tehdä naxoksessa. Kummastakin pääsee bussilla ylös ja alas, Taormina sijaitsee vuorella, pitää aina maksaa jos haluaa sieltä alas jos ei kävele rappusia. Markkinat molemmissa on kerran viikossa. Taorminassa taloja on kunnostettu, naxoksessa on rähjäisempää.

    • rantafani111

      Tietysti naxosiiin! lapset on jo pakattu mukaan kohta vuoden eka lähtö koittaa! ja ihana lintulehto odottaa

    • Buonviaggio

      Kannattaa mennä giardini naxokseen. Taorminaan pääse sit bussilla nopeasti ja helposti . Naxoksessa löytyy kyllä hyviä ruokakauppoja kun vaan viitsii kävellä muutaman metrin ylös rantakadulta. On lihakaupoaa,kalakaupoaa,vihannesmyymälää. Ravintoloita myös yksi katu ylempänä. Kiinakauppoja en huomannut,ehkä kävelin niiden ohi.bussilla n 1 tunti pääsee kätevästi esim Cataniaan jossa on toripäivänä valikoimaa ja myyjiä kunnon markkinahenkeen. Siellä myös iso kauppakatu keskustassa,jokaisen kukkarolke shoppailtavaa. Ei ole kiinakamaa. Sisilia on ihana ,siellä ei ole rannoilla tyrkytysmeininkiä ,kulkukauppiaita jotka häiritsevät. Kauppoihin ei vedetä väkisin sisälle niin kuin joissain maissa. Lapset otetaan hienosti vastaan. Hyvää lomaa ja terveiset kauniuseen sisiliaan.

    • Tulin juuri Taorminasta. Eipä ollut mielestäni kallis. Viimeisenä iltana söin ja join tasokkaammin Ninossa, lasku 60 euroa. Ruuat ja viinit hyviä. Funiviaan ostin viikkolipun (50 egee). Taisin tehdä 14 reissua menopaluuna. Aurinkomatkojen reissut kivoja, lontoon (myös ranskan, italian ja saksankielinen) kielinen Syracusan retki oli opastuksen sekamelskan takia pettymys. Itse paikka oli hieno. Jos menen jatkossa, valitsisin hotellin, jossa olisi kunnon uima-allas. Paikallinen auringonottokulttuuri ei ollut mieleeni. Viinitilalta tilasin kuusi pulloa punkkua Suomeen.
      Iltasella oli kiva seurata menoa turistialueella, iltamyssynä toimi hyvä paikallinen jäätelö.
      Toinen mukava ravintola oli La Botte, jossa kävin kolme kertaa, pizza ja sea bass olivat hyviä. Ravintolassa aina tilaan ravintolan punkkua tai valkkaria vähän vettä.

    • Siciliaan

      Tähän kaipaisin itsekkin lisää vastauksia! Ensimmäistä kertaa menossa Sisiliaan maaliskuussa. Tarkoituksena viettää leppoisaa lomaa ja tutustua lähiympäristöön. Etnalle ainakin päästävä. Kummastako kaupungista on helpompi tehdä päiväseltään retkiä juurikin Etnalle yms.? Ei vuokrata autoa, eli julkisen liikenteen tai järjestettyjen retkien varassa ollaan. Hintaerot jo tiedossa, joskin en nyt ainakaan hotelleissa äkkiseltään merkittäviä eroja huomannut?

      Kiitos vastauksista!

    • Kaitali

      Taormina ja Naxos toisissaan kiinni, joten reissaamisen takia yks ja sama kummassa asut. Juna-asema Naxoksessa.
      Etnalle suosittelen turvallisuuden takia retkeä.

    • valittavaariittää

      Naxos on mielestäni parempi siihen jos haluaa mennä retkille tai vaikka junalla johonkin, sillä Naxoksessa on (italian kauneimmaksi palkittu) juna-asema tosin juna-asema kulkee Taorminan juna-asema nimellä. Taormina on korkealla vuorella, joten alhaalla on helpompi mennä juurikin junalla. Bussilla pääsee naxoksesta ylös Taorminaan ja myös Castelmolaan. Taormina on kalliimpi ns.luksuskohde ja Naxos rantakylä, riippuu ihan siitä mistä pidät

    • Anonyymi

      Kyllä on ajat muuttuneet nyt jo hop on off bussit kiertää Sisilian turistikyliä, entä onko sinne tullut myös lisää turistikojuja ja kerjäläisiä? on kovin harmi että hienot rantakohteet muuttuu niin paljon espanjalaismaisiksi, itse kun etsin vain aitoja kohteita joissa ei tarvitsisi katsella kerjäläisiä ja tuhansia turistilaumoja niin ettei kävelemään mahdu? ainakin riminillä oli jo vastaava meno, täytyy alkaa sitten harkita Italian ja Espanjan sijasta muita kohteita ei huvita lomalla se ettei mahdu kävelemään ja jos kerjätään joka nurkalla. Mutta on Sisiliassa vielä aitojakin kohteita, ne jotka ei ole matkatoimistojen lentoyhtiöiden listalla varmaankin, kuten muualla sama meno.

    • Anonyymi

      Taormina on kaunein.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä

      Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai
      Ikävä
      104
      9719
    2. Persut: haluamme lisää veroja!

      Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki
      Maailman menoa
      77
      4982
    3. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      66
      4749
    4. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      5
      3243
    5. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      9
      2451
    6. Numero josta kaivattusi tulee mieleen

      Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.
      Ikävä
      106
      1696
    7. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      45
      1468
    8. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      53
      1441
    9. Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera

      Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota
      Lieksa
      59
      1408
    10. Heräsin taas sinä mielessä

      Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?
      Ikävä
      65
      1331
    Aihe