Mitä sinä teet köyhien eteen

Maksatko veroja, autatko omilla rahoillasi vai oletko saamapuolen mies/nainen kuten olet ollut vuosia ja viet laiskuuttasi köyhien rahoja.
17280
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

siis nythän täytyy kysymystäsi hieman selkeyttää
-
1) tarkoitatko köyhillä ihmisiä, jotka saavat tekemästään työstä liian pientä palkkaa elättääkseen perheensä (ns. working poor -ryhmä)

vai

2) sohvaperunat, loiset ja yhteiskunnan parasiitit ts. henkilöt jotka eivät ole tehneet yhteiseen hyvään mitään eivätkä myöskään aio tehdä. Tämä joukko on nuorentumassa ja kasvamassa tällähetkellä räjähdysmäisesti mm. suurin osa tämän lukijoista kuuluu tähän joukkoon

https://en.wikipedia.org/wiki/Working_poor

Siis teen työtä, välillä olen tehnyt jopa useampaa työtä samanaikaisesti. Maksan verot ja elätän itseni ja perheeni. Hyväksyn sen että ansioistani viedään vero ja hyväksyn myös sen, että otetusta verosta annetaan tulonsiirtoja, mutta en hyväksy lainkaan sitä että tälle ryhmälle 2) jaetaan ovista ja ikkunoista kotisohvalle rahaa!!

Tämä tulee muuttumaan kun Halla-aho tulee puheenjohtajaksi.
Sekä minä, että usea kaverini haluaa tätä ja antaa äänensä Halla-aholle.

Näin se vain on.

Äänestä
  • Suomen suurin tukikuppari!..
    Ruotsiin muuttava Wahlroos saa pitää satojentuhansien maataloustuet!!!


    Ruotsiin muuttaminen ei vaikuta Björn Wahlroosin saamiin maataloustukiin.

    Ruotsalaislehti Dagens Industri kertoi keskiviikkona Björn Wahlroosin muuttaneen viime vuoden joulukuussa kirjoille Ruotsiin.

    Wahlroosin ratkaisun kerrotaan pohjaavan verotuksellisiin syihin.Wahlroosien voivan säästää muuttaessaan perintö- ja lahjaverojen muodossa yli sata miljoonaa, mikäli hänen lapsensakin jättävät Suomen. Toisin kuin Suomessa, Ruotsissa perintö- ja lahjaveroja liikemiehen yli puolen miljardin arvoisesta omaisuudesta ei kannettaisi.

    Vuodesta toiseen Suomen tulolistojen kärjestä löytyvä Wahlroos on löytänyt säännöllisesti tiensä uutisotsikoihin verotietojen lisäksi myös maataloustukien julkaisemisen yhteydessä.

    Halikossa sijaitsevan Åminnen kartanon ja sitä ympäröivien tilusten isännän nostamat tukisummat ovat viime aikoina pyörineet vuositasolla 250 000 euron molemmin puolin. Viimeisten viiden vuoden aikana Wahlroos onkin saanut maataloustukia reippaasti yli miljoonan euron edestä.

    Tähän on tuskin luvassa lähitulevaisuudessa muutosta, sillä "Nalle" voi asiasta vastaavan Maaseutuviraston mukaan nostaa tukia myös muuttaessaan Ruotsiin.

    - Tukea maksetaan hakijan hallinnassa olevalle Suomessa sijaitsevalle maatilalle. Tilalla asumispakkoa ei ole, kertoo Maaseutuviraston maaseutuelinkeino-osaston tiedottaja Lauri Hyttinen sähköpostitse Iltalehdelle.


    http://www.iltalehti.fi/uutiset/2014041018202189_uu.shtml

    eli näin kok-superkuppari kuppaa tuet(=sossutukea!) suomalaisilta veronmaksajilta!

    Itse ei tietenkään halua maksella veroja!

    SINÄ MAKSAT NÄMÄKIN TUET!

    Äänestä

  • Ei kai se Wahlroosin vika ole jos laki mahdollistaa tukien nostamisen. Niinhän sinäkin tekisit.

    Taidat olla itse katkera, kun et pysty muilta veronmaksajilta kuppaamaan enempää.

    Olen samaa mieltä muiden kirjoittajien kanssa, että todella köyhiä pitää auttaa, mutta ei työnvieroksujia.

    Ja enemmän pitäisi vaatia vastikkeellisia tukia. "Elämäntapa intiaaneja" ei pidä tukea.

    Äänestä

  • kokoomuslaiset töihin loisimasta 650 000e tuen vastineeksi!!


    Vaikka katuja lakasemaan ja risusavottaan ja marjanpoimintaan vanhainkodeille!

    hophop kokkareloiset! Pois sieltä sohvalta makoilemasta loiset!

    s.koskikaan tehnyt päivääkään oikeeta työtä! Sekin loinen vuodeksi kaupan kassalle elämään sillä palkalla.


    Vastikkeetonta SOSSU-tukeA:Kokoomusnuorille 650 000€
    Kokoomusnuorten tuet pitäisi poistaa!!!!!
    Poliittisten nuorisojärjestöjen, kuten kokoomusnuorten,
    tuet pitäisi ehdottomasti poistaa. On järjenvastaista että
    tuemme heikomman aineksen lisääntymistä ja sitten ihmettelemme miksi täällä
    on älyvapaina syntyviä lapsuksia ja kovasydämisiä kannanottoja oikeistonuorilta.
    Vastikkeetonta tukeA:Kokoomusnuorille 650 000€,
    kokkareloisille verovaroista tukea tuen päälle!!!!
    Kokoomuksen Nuorten Liitto sai vastikkeetonta TUKIavustusta 650 000 euroa,
    Loisivat vaan sohvalla ja kirjoittelevat paskapuolueohjelmia suomen tuhoksi!
    http://ottolehto.puheenvuoro.uusisuomi.fi/123405-kokoomusnuorten-tuet-pitaisi-poistaa
    Puoluetuki on verovarojen väärinkäyttöä.!!!!!

    Susanna Kosken johtama kokoomuksen nuorisojärjestö saa valtionapua 642 850 euroa.=sossutukea!

    Äänestä

  • OletKatkera kirjoitti:

    Ei kai se Wahlroosin vika ole jos laki mahdollistaa tukien nostamisen. Niinhän sinäkin tekisit.

    Taidat olla itse katkera, kun et pysty muilta veronmaksajilta kuppaamaan enempää.

    Olen samaa mieltä muiden kirjoittajien kanssa, että todella köyhiä pitää auttaa, mutta ei työnvieroksujia.

    Ja enemmän pitäisi vaatia vastikkeellisia tukia. "Elämäntapa intiaaneja" ei pidä tukea.

    Ei olekaan Wahlroosin vika mitä suomen laki määrää. Ei ollenkaan.

    Vika on se että hän lähti Ruotsiin asumaan (verotus varmaan) ja kuitenkin puhuu Suomen paremman tulevaisuuden asiantuntijana nytkin vielä vaikka olenkin varma että motiivit ovat jotkut aivan muut.

    Vanha-Wahlroos oli kuulema hyvä työnantaja. Koirien hoitajalle sisältyi oma huone, reissut joskus johonkin. Ihmisenä vanha-Wahlroos oli tosi mukava. Mutta hänkin vain kotioiloissa nähtynä, mitä lie sitten liikemaailmassa.

    Äänestä

Teen töitä, josta maksan veroja. Ja aika paljon.
Näillä maksamillani veroilla rahoitetaan myös tulonsiirtoja.

Kuten edellinenkin, niin hyväksyn tulonsiirrot todella köyhille, mutta en hyväksy tulonsiirtoja näilläkin palstoilla kirjoittaville laiskureille, joille työt eivät kelpaa, vaan kaikin keinoin yrittävät välttää työntekoa, ja yrittävät vain maksimoida tuet.

Muistakaa, että ns. paskaduudeja ei ole olemassa.

Siksi kannatan kaikkia aktivointeja. Paras olisi, että vaikkapa kahden kuukauden työttömyyden jälkeen pitäisi tukien vastapainoksi tehdä jotain yhteiskuntaa hyödyttävää. Jos ei maistu, niin tuet loppuisi. Se olisi kaikkien kannalta reilua.

Äänestä
  • Nykyisin ei enää voi puhua vain "töistä" ja "työnteosta", kun muuttuvassa maailmassa käytetään entistä enemmän näitä nimikkeitä väärin:

    pitää osata erotella "työ" ja "työnteko" -sanan alta erilleen PALKKAtyö, työ, josta maksetaan palkka, ja joka vaatii lain mukaan työsopimuksen allekirjoittamisen siinä ohessa.

    Sitten on olemassa se väärin käytetty "työ" ja "työnteko" -sana: eli termiä käytetään tilanteissa, jossa kyseessä EI OLE PALKKAtyö (alakohtaisen TES:in MINIMIpalkalla), työstä ei makseta palkkaa, ja näin ollen työsopimustakaan ei tarvise solmia. Tästä kieltäytyjät eivät ole laiskureita, sohvaperunoita, sitä ei heiltä voida edellyttää, ja näin voi hyvillä mielin toimiakin.

    Ymmärrän toki syytökset niitä kohtaan, jossa työ -nimikettä sanan oikeassa (viim. mainitussa) merkityksessä käytettäessä, on kieltäydytty "työstä", eli PALKKAtyöstä, jossa maksetaan vähintään alakohtaisen TES:in minimin mukaista palkkaa. Tällöin on kieltäydytty työstä sanan oikeassa merkityksessä.

    Toki, mikäli työtunnit olisivat erittäin vähäisiä, tai kyseessä olisi ns. nollatuntisopimus, tai työmatka olisi useita satoja kilometrejä, on päivänselvää, että asia vaatii hieman tarkempaa tutkiskelua, mutta muussa tapauksessa palkkatyöstä kieltäytymisen kritiikin vielä ymmärtää. Ei kuitenkaan silloin, kuin työ ja työnteko -sanaa väärin käytetyssä merkityksessä, eli palkattomasta toimenpiteestä (mm. työkokeilu, kuntouttava työtoiminta, työharjoittelu) on kieltäydytty.

    Siitä on ihan luonnollista ja hyväksyttyä kieltäytyä ilman, että on yhteiskunnan parasiitti. Toimenpidettä palkatta tarjoava yritys tai yhdistys on tässä tilanteessa se yhteiskunnan loinen, parasiitti, joka kuppaa tuet ja koittaa hyötyä heikossa työllisyystilanteessa olevasta, sekä jättää minimipalkan maksamatta.

    Äänestä

  • Osallistavan sosiaaliturvan malli on erilaisten yritysasemassa makoilevien loispummiyrittäjien ja yrittäjinä toimivien parasiittien salajuoni. He haluavat hyötyä työttömistä sekä yhteiskunnan avustuksista yhtä aikaa, ja vetää välistä verovarat työssäkäyviltä rehellisiltä yrittäjiltä, perusduunareilta, sairailta, sekä myös köyhimmiltäkin.

    Osallistavan sosiaaliturvan luomista kannattavat tähän asti Suomen historian suurimmat pummit; jopa ikikarenssille pudonneet pitkäaikaistyöttömät jäävät tässä kakkoseksi, kun osallistavaa sosiaaliturvaa kannattavat loispummiyrittäjät vetävät sosiaaliturvan mallissa jokaista yhteiskuntaluokkaa kakkoseen ja kovaa, sekä vievät vielä lattialle pudonneen näkkileivänkin sen köyhimmänkin hoitelemisen jälkeen mukaansa.

    Suuri osa näistä loisista toimii erilaisissa johtoasemissa mm. "vapaaehtoistoimintaa" tuottavissa yhdistyksissä, mutta on myös ilmaisen palkattoman työvoiman kierrättämiseen erikoistuneita loispummiyrityksiä.

    Tässä Suomen työmarkkinahistorian suurimmat ja pahimmat parasiisit, jotka kuppaavat jokaisen yhteiskuntaluokan taskusta!

    Äänestä

  • ParasiittiJohtoporras kirjoitti:

    Osallistavan sosiaaliturvan malli on erilaisten yritysasemassa makoilevien loispummiyrittäjien ja yrittäjinä toimivien parasiittien salajuoni. He haluavat hyötyä työttömistä sekä yhteiskunnan avustuksista yhtä aikaa, ja vetää välistä verovarat työssäkäyviltä rehellisiltä yrittäjiltä, perusduunareilta, sairailta, sekä myös köyhimmiltäkin.

    Osallistavan sosiaaliturvan luomista kannattavat tähän asti Suomen historian suurimmat pummit; jopa ikikarenssille pudonneet pitkäaikaistyöttömät jäävät tässä kakkoseksi, kun osallistavaa sosiaaliturvaa kannattavat loispummiyrittäjät vetävät sosiaaliturvan mallissa jokaista yhteiskuntaluokkaa kakkoseen ja kovaa, sekä vievät vielä lattialle pudonneen näkkileivänkin sen köyhimmänkin hoitelemisen jälkeen mukaansa.

    Suuri osa näistä loisista toimii erilaisissa johtoasemissa mm. "vapaaehtoistoimintaa" tuottavissa yhdistyksissä, mutta on myös ilmaisen palkattoman työvoiman kierrättämiseen erikoistuneita loispummiyrityksiä.

    Tässä Suomen työmarkkinahistorian suurimmat ja pahimmat parasiisit, jotka kuppaavat jokaisen yhteiskuntaluokan taskusta!

    Juuri niin! Kansa on vain koulutettu niin tyhmiksi etteivät näe mistä on kyse.. Tai no osa näkee mutta suurin osa lepää lahjonnan varassa eivät tiedä mistä on kyse. Taikka raatavat niska limassa saadakseen elatusta perheelleen tai mihin sitten rahansa käyttävätkin. Mikään yhteiskunta ei ole ikuisesti voinut ylläpitää orjakulttuuriaan, ja nämäkin rikolliset, jotka eivät johtopaikoillaan muuta tee kuin matkaavat kemuissaan, saavat ennenpitkää kuulla tuomionsa.

    Äänestä

  • Ikävä kyllä olet mantrauskovainen ellet ymmärrä paskaduunien olemassaoloa. Suoltaasi kommentti antaa minun ymmärtää että taidat itse tehdä sellaista duunia. Kenties jopa jakelet orjatyötä itse muille ihmisille ja luulet tekeväsi jotain hyödyllistä koska niin on sinulle uskoteltu, ja siinä ohessa suollat lisää propagandaa orjuutettujen kustannuksella. Kyllä ne rikolliset tietävät miten tyhmät ovat lahjottavissa.

    Äänestä

Täällä alkaa kirjoitustaso nousta ihan uusiin ulottuvuuksin, peukkua kirjoittajille.

Tervettä kirjoittelua sairaiden ihmisten luettavaksi!

Äänestä

Jokaisen pitäisi tulla toimeen omalla työllään eikä muiden työn tuloksilla. Siten meillä ei olisi esim. 100 000 arabia notkumassa kauppakeskuksissa.

Äänestä

Haluan meidän Suomemme taas sellaiseksi, että täällä voisi tehdä omaa työtä ilman, että virastot ja laitokset täystuhoaa sen heti alkuunsa. Haluan myös voida tehdä työtä ja pyytää siitä palkkaa ilman, että kohtuuttomat sivumaksut tai rangaistukset tekevät sen mahdottomaksi. Haluan tehdä v apaaehtoistakin työtä ja haluan, että se otetaan huomioon ja sitä arvostetaan, eikä yritetä pilata sitäkin. Ja haluan, että toista puolta kansaa ei käytetä vielä palkkatöissä olevan toisen puolen työttömäksi tekemiseen pakottamalla työttömät ilmaistyöhön, eli orjiksi. Tällä menolla olemme kohta kaikki orjina, paitsi ne muutamat, jotka hyötyvät meistä; orjat, jotka ovat päässeet kapoiksi, ja orjaleirien omistajat.

Haluan vapaan maan.

Äänestä

Vältän kaikin keinoin tukemasta rikollisia. Siksi en maksaisi veroja. Annan pikemmin varoistani suoraan köyhille kuin noille rikkaille jotka ainoastaan orjuuttavat kansaa. En siis tue päättäjien tukemaa natsipolitiikkaa. Sellainen on vain tyhmä joka luulee roistoille antaessaan tekevän hyvän työn.

Äänestä

Maahanmuuttajien, siis pakolaisten, eläkeläisten ja vammaisten avustaminen ja tulonsiirrot heille ovat ihan ok.

Mutta terveet, laiskat kantasuomalaiset sohva parasiitit EI.
Heille ei tarvitse antaa muuta kuin KARENSSIA.

Näin se vain on!

Äänestä

Ihmiset jotka eivät näe mihin tämäkin yhteiskunta pyrkii nykypolitikallaan kieltävät holokaustinkin. Heidän mielestään paskaduuneja ei ole ja ihmisiä saa kohdella miten huvittaa. Lahjontaa ja propagandaa. Kun on sokea eikä näe rikollista toimintaa niin silloinhan sitä ei ole. Kyllä nuo natsit saavat jonain päivänä tietää miten ovat kanssamatkaajiaan kohdelleet. Edes armomurha ei heille enää suoda siinä rangaistuksessa. Itse nuo ihmiset ovat ns. saajapuolella tekemättä mitään hyödyllistä ja aikaa propagandansa levittämiseen kyllä heillä on jotta tyhmentämänsä ihmiset sitten hurraisivat. Koko systeemin tarkoituksena on orjuuttaa nuokin hölmöt, eivätkä he vieläkään havaitse asiaa.

Äänestä

Perustuslain mukaan yhteiskunnan pitää maksaa minulle tarpeeksi rahaa ettei minun tarvitse tehdä työtä. En myöskään halua tehdä työtä ja maksaa veroja.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


8923289778 kirjoitti:

Maksatko veroja, autatko omilla rahoillasi vai oletko saamapuolen mies/nainen kuten olet ollut vuosia ja viet laiskuuttasi köyhien rahoja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu