Maaurakoitsijaa Vantaalta - O. Ryhänen Oy?

Meillä on alkamassa pienehkön omakotitalon rakentaminen Itä-Vantaalle. Nyt pitäisi löytää urakoitsija tekemään kaikki maanrakennustyöt. Onko kellään kokemuksia Maanrakennus O. Ryhänen Oy -nimisestä firmasta?
102106
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

On kokemuksia - huonoja. Maaurakan hinta (tuntitöinä teetettynä) oli 1,5 kertaa kalliimpi kuin kalleinkaan kokonaisurakkatarjous. Kun työtahtia varovasti kyseenalaistettiin, niin hanskat tippuivat saman tien ja urakka jäi kesken. Työn jälki ei muutenkaan ollut moitteetonta.

Yrittäjän asenne on ylimielinen. Kun reklamoimme laskusta, Ryhänen ulkoisti saman tien asiakaspalvelun lakimiehelle - no, jos itse ei hallitse asiakaspalvelua...

Äänestä

Huonohkolta näyttää alkusi , kun täällä tarvitsee kysellä moisia.
Rakentaminen on tilaajan ja tekijän yhteistyötä, jossa motivoiminen se tärkein työtä jouduttava ja parantava tekijä. Kannattaa sisäistää, että metsä vastaa niin kuin huudetaan !
Hinta on vain yksi osa onnistumista, laatu paljon tärkeämpi tekijä. Perustuksien ja pohjatyön korjaaminen jälkikäteen kallista lystiä. Kaikki lähtee suunnittelusta ja sen onnistumisesta.
Oikeastaan lopullinen hintakin selviää vasta kymmenen vuoden sisällä.

Äänestä
  • Ei se kuopan kaivuu vaikeaa ole. Ennen teetin, mutta samalla valvonnan vaivalla kaivaa itse. Kyllästyin ainaiseen hintojen vedätykseen.


    Ainoa asia, jonka voi kohtuudella jättää muiden käsiin on paalutus. Siinäkin on syytä merkata, tarkastaa ja tehdä tarkkeet ihan itse. Tietää varmuudella mitä on ja missä.

    Minä tiedän tasan tarkkaa kaivuukustannukset: koneen vuokra löpö kuljetukset maan kaatopaikkamaksut (tai maapörssin kautta luovuttaminen).

    Äänestä

  • En täysin hahmota kenelle "Maanrakentajana40v" vastaa mutta, jos urakoitsijaa täytyy motivoida muuten kuin laskuja maksamalla, niin jotain on pahasti pielessä. Metsään (lue: Maanrakennus O. Ryhänen Oy) ei huudeltu ennen kuin ihmeteltiin hidasta hieromista työmaalla - asiakkaan silmiin alkoi näyttää siltä, että työmaalla tehtiin niitä laskutettavia tunteja, eikä yritetty saada valmista.

    En usko, että niillä halvemmilla tarjouksilla, mitkä ko. urakasta saimme olisi laatu ollut yhtään huonompi kuin Maanrakennus O. Ryhänen Oy:llä - Ryhäsen laatu ei kuitenkaan varsinkaan hintaan nähden ollut täysin kohdallaan.

    Äänestä

  • Miten se lopullinen hinta selviää oikeastaan vasta kymmenen vuoden sisällä? Siis teekeekö Maanrakentajana40v tarjouksen, missä hinta on X euroa ja pienellä painettuna "paitsi, jos kymmenen vuoden sisällä päätämme laskuttaa vielä jotain lisää"?

    Vai viittaatko mahdollisiin työ- ja laatuvirheisiin, mitkä paljastuvat ehkä tuon kymmenen vuoden sisällä?

    Haeskelimme maaurakoitsijaa lähiseudulta mutta päädyimme hieman kauempana olevaan hyvien referenssien vuoksi. Tästä palstasta ei valintaan ollut apua, paitsi sen verran että O. Ryhänen Oy:tä emme uskaltaneet edes harkita (pitkälti juuri tuon takia, että näiden muutamien kommenttien perusteella hinta olisi ollut jo nyt ylihintainen ja lopullinen hinta kymmenen vuoden päästä vielä paljon korkeampi).

    Äänestä

Mavor on hyvä pohjarakentaja Etelä Suomessa.

Äänestä

osaaao kukaan kertoa hintoja täyttömaalle kuormalliselle toimitettuna 10 km, päähän

Äänestä

Olisi ihan mukavaa tietää mikä oikeasti hiertää omakotirakentajan ja O Ryhäsen välillä.
Itselläni ja tuttavapiirissäni on Maanrakennus O Ryhänen todettu erittäin itseni ja tuttavieni toimeksiantajien kanssa erittäin luotettavaksi ja hyväksi toimijaksi.
Olisiko suunnitelmat ja lähtötiedot olleet tilaajalla puutteelisia

Äänestä
  • Tuolla yllä olen selvittänyt, mikä on hiertänyt. Suunnitelmat ja lähtötiedot ovat olleet ammattilaisten laatimia ja kunnossa. Yrittäjän (= tässä tapauksessa O Ryhänen) olisi hyvä pitää mielessä kuka yrittäjän palkan maksaa eli ei riitä, että osaa kaivaa kuopan vaan pitää osata myös hoitaa esim. laskutus niin, että laskutusperusteet ovat maksajalle selkeitä ja aina plussaa jos osaa kommunikoida asiakkaan kanssa niin, että asiakas pysyy ajan tasalla projektissa ja ilman ylimielistä asennetta.

    Kaverit (montayhteistäprojektia?) saavat ehkä parempaa palvelua.

    Äänestä

  • You_know_who2 kirjoitti:

    Tuolla yllä olen selvittänyt, mikä on hiertänyt. Suunnitelmat ja lähtötiedot ovat olleet ammattilaisten laatimia ja kunnossa. Yrittäjän (= tässä tapauksessa O Ryhänen) olisi hyvä pitää mielessä kuka yrittäjän palkan maksaa eli ei riitä, että osaa kaivaa kuopan vaan pitää osata myös hoitaa esim. laskutus niin, että laskutusperusteet ovat maksajalle selkeitä ja aina plussaa jos osaa kommunikoida asiakkaan kanssa niin, että asiakas pysyy ajan tasalla projektissa ja ilman ylimielistä asennetta.

    Kaverit (montayhteistäprojektia?) saavat ehkä parempaa palvelua.

    Ylimielinen kusipäisyys ja ahneus. Siinä yritysten tyypillinen kompastuskivi.
    Lasku kyllä muistetaan kirjoittaa rahankiilto silmissä mutta muulla ei ole mitään väliä. 🤑

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Budjetti-rakentaja kirjoitti:

Meillä on alkamassa pienehkön omakotitalon rakentaminen Itä-Vantaalle. Nyt pitäisi löytää urakoitsija tekemään kaikki maanrakennustyöt. Onko kellään kokemuksia Maanrakennus O. Ryhänen Oy -nimisestä firmasta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu