Olisiko jo aika päästä eroon iau:sta kentällä. Luulisi, että haittaa jo ikävästi Finnairin toimintaa. Ei voi olla mahdollista, että vuosi vuodelta ollaan lisää rahaa vailla juuri normaalien ihmisten loma-aikoina!!!
Kiva IAU taas
14
623
Vastaukset
- Kyllä.vain
Mutta kun tarkoituksena onkin tuottaa matkustajille hankaluuksia keinona kiristää kohtuuttomia etuisuuksia. Koskaan ei voi olla lentolippuja ostaessaan varma pääseekö lennolle. Niin säännöllisen epäsäänöllisesti tuo öykkäri toimii. Kun seuraavan kerran olen lähdössä ja mikäli lakkoilijat ovat viitsineet raahautua "työpaikalleen" niin arvatkaapa ihmettelenkö suureen ääneen?
 - kovopoliitta
Varmaan taas Norskin kohdistuva lakko, joka ei peruuta yhtään lentoa. Mutta Finski peruuttaa 100 lentoa. No, eipähän tarvitse maksaa lentäjille ylitöistä, vaan saadaan säästettyä nekin rahat bonuksiin.
- AYLeikki
Eikö tuolla logiikalla kannattaisi lopettaa lentely kokonaan, niin saisi vielä enemmän bonuksia. Toivottavasti kaikki IAU:n toiminnot voidaan korvata pysyvästi jonkun muun osapuolen toimesta.
 
 - aasi-akas
kunnon yllärin järjestivät lentokentän "osaajat". ei varmuutta omasta lennosta, joka tukilakkojen piirissä. voisiko näiden tyyppien työt ulkoistaa esim maahanmuuttajille? vai edellyttävätkö niin korkeaa koulutusta, että vain järjestäytyneet "asiantuntijat" voivat hoitaa. iau-mafiosit: olette saaneet lentävien asiakkaiden huomion. mutta ette pätkääkään solidaarisuuttani..
- lääkäreitäjainsinöörejä
Enpä usko että näitä lakonalaisia töitä voisi laittaa vaikka maahanmuuttajille. Lienevät ylikoulutettuja. Ainakin ne mamut joita täällä meilläpäin on ovat kuulemma lääkäreitä ja insinöörejä - tai ainakin sillai sanottiin kun tätä paikallista VOKkia paikallisille perusteltiin.
 
 - TiedäHistoriaEnsin
Kansan kyykyttäjät täällä itkee....
Yksinkö siellä IAU ottelee ?
Finnair korjaa nyt satoa mitä on vuosia huonosti "kylvänyt ".
"Bonusjohtajilla " on varmaan hyvä olla !- AY.ukko
Eihän Finnair ole edes lakon osapuoli, mutta ainoa lentoyhtiö, joka siitä kärsii.
 - Anonyymi
Iau lakkoilijoille potkut ja työvoimaa kyllä löytyy euroopasta
 
 - ontaasjoovinkumista
No mutta ottakaa asioista ensin selvää ennen valittamista. Eiköhän ihan aiheesta nämä lakkoile. Lehdissä on asiat aika yksipuolisesti esitetty. Lakko saattaa laajentua ja ja voi bonusjohtajat miettiä mikä meni vuosien saatossa väärin. Työntekijöiden nahasta kaikki revitään ja odotetaan tulevan töihin muutamaksi tunniksi ilman että tiedetään edes koska tullaan. Kaikki tuki lakkoilijoiden puolella.
- hitsin_risto
Jos hommat on niin perseestä ja ei ole sopivia, niin aina voi lähteä parempiin.
Taitaa olla niin että nämä "tekijät" ei vaan kelpaa muualle. - Kaikkea.maa.kantaa
hitsin_risto kirjoitti:
Jos hommat on niin perseestä ja ei ole sopivia, niin aina voi lähteä parempiin.
Taitaa olla niin että nämä "tekijät" ei vaan kelpaa muualle.Olisi todella suuri riski ottaa oikeisiin töihin haapasaaren kouluttamia hökälehtijöitä.
 
 - Maksaja
Sitäkin suurempi ongelma on pian Finnairin matkustamohenkilökunta. Liityi juuri AKT:n jäseneksi eli on Piiraisen laittomien lakkojen toteuttajana.
http://www.verkkouutiset.fi/politiikka/slsy_akt-66095 - Anonyymi
Vi...u.
Kävelemään koko saa...nan sakki.
Joka viikko joku lakko - Anonyymi
Se on koko IAUn lakko ikävä kyllä Finnairin toimarin syytä. 🤗 Ku finnairin toimari on päähenkilö paltassa. Eikä halua antaa sitä mitä mitä IAU haluaa. 2v. Ilman korotuksia koska korona. Ja nyt haluaa kyykyttää uudestaan, koska venäjän sota.silti, finnair tekee erittäin hyvää tulosta. Ja haluu polkee kenttähenkilöiden palkat alas. Jos haluutte jotain potkia ni oikea osoite on hallitus ja johtoporras. IAU on ainoa liitto ku anto periks eikä ottanu /taistellu silloin ku oli vaikeeta. Vitut muutamasta lennnosta. Sillä välin ku muut nosti palkkoja, iau ei. Nyt on aika. Eikä se oo mikää yli muiden tavoite, vaa samaa ku muut.
 
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja4513955Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour
(Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa1545491Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu
Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu2005089SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei864288Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va93680"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste873571Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä
Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa1093068HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.152965Vanhat miehet eivät muista
Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan122931Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta
Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan502550