Gyne ei tiedä Cushingin tautia

jdohgh

Miten on mahdollista että gynekologi joka on erikoistunut yli 5 vuotta ei tiedä Cushingin tautia joka on hormooniperäinen sairaus? Diagnosoitaessa esim Pcos monirakkulaiset munasarjat tulisi poissulkea mm Cushing ja CAH joka on kortisolin muodostus häiriö.

1

222

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ljkhjgh

      Ei lääkärikään mikään kone ole. Ehkä Cushing ei ole yleisimmästä päästä? Googletin. Ei ole itsenäinen sairaus, vaan yleisnimitys samoja oireita aiheuttavasta tekijästä. Eli syynä voi olla syöty kortisoni tai aivolisäke. Ex-hoitajana voin sanoa, että vaikka Cushing ei aiheuttaisi mitään valonvälähdystä aivoissa, niin jokainen hoitoalalla tunnistaa kortisonia liikaa syöneen ihmisen ulkoisesta olemuksesta ja/tai käyttäytymisestä.

      Nykyään haetaan tietoa netistä, ilman että on mitään pohjatietoa itsellä terveysasioista. Sitten mennään lääkärille kuin oltaisiin itse lääkäriä pätevämpiä. Kohtuullisen ärsyttävä asenne. Yleensä periaate on, että ensin epäillään todennäköisintä, ei epätodennäköisintä sairautta. POC:n yleisyys on 5 - 15 %. naisista. Sanoisin, että yleinen. Siitä syystä kaikkein harvinaisimpien sairauksien toteaminen usein viivästyy. Harvoin lääkäri toimii yksin. Jos hän ei ymmärrä, mistä on kyse, hän voi konsultoida kokeneempaa lääkäriä tai laittaa lähetteen jonnekin erikoispolille. Ja nykyään potilaat itsekin ovat sen verran valveutuneita, että osaavat tarvittaessa vaihtaa lääkäriä. Sinulle tarpeeksi pätevää lääkäriä ei taida olla olemassakaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!

      Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot
      Maailman menoa
      110
      17187
    2. Riikka se jytkytti BKT:stä nyt 0,3 prosenttia pois

      Ja vain kolmessa kuukaudessa! Vuositasollahan tuo tarkoittaa reilun prosentin pudotusta. Pärjäisi varmaan lasketteluss
      Maailman menoa
      41
      9928
    3. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      29
      5051
    4. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      239
      3885
    5. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      33
      3133
    6. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      14
      2830
    7. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      113
      2794
    8. Brittiläinen vasemmistolehti: Sanna Marin oli vihdoin rehellinen

      Nyt tulee pahasti lunta tupaan Seiskan tähtitytölle. Ex-pääministerin kirjaa arvostellaan latteuksista ja itsekehusta.
      Maailman menoa
      25
      2732
    9. "Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa

      Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita
      Maailman menoa
      51
      2615
    10. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      76
      2503
    Aihe