Gyne ei tiedä Cushingin tautia

jdohgh

Miten on mahdollista että gynekologi joka on erikoistunut yli 5 vuotta ei tiedä Cushingin tautia joka on hormooniperäinen sairaus? Diagnosoitaessa esim Pcos monirakkulaiset munasarjat tulisi poissulkea mm Cushing ja CAH joka on kortisolin muodostus häiriö.

1

224

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ljkhjgh

      Ei lääkärikään mikään kone ole. Ehkä Cushing ei ole yleisimmästä päästä? Googletin. Ei ole itsenäinen sairaus, vaan yleisnimitys samoja oireita aiheuttavasta tekijästä. Eli syynä voi olla syöty kortisoni tai aivolisäke. Ex-hoitajana voin sanoa, että vaikka Cushing ei aiheuttaisi mitään valonvälähdystä aivoissa, niin jokainen hoitoalalla tunnistaa kortisonia liikaa syöneen ihmisen ulkoisesta olemuksesta ja/tai käyttäytymisestä.

      Nykyään haetaan tietoa netistä, ilman että on mitään pohjatietoa itsellä terveysasioista. Sitten mennään lääkärille kuin oltaisiin itse lääkäriä pätevämpiä. Kohtuullisen ärsyttävä asenne. Yleensä periaate on, että ensin epäillään todennäköisintä, ei epätodennäköisintä sairautta. POC:n yleisyys on 5 - 15 %. naisista. Sanoisin, että yleinen. Siitä syystä kaikkein harvinaisimpien sairauksien toteaminen usein viivästyy. Harvoin lääkäri toimii yksin. Jos hän ei ymmärrä, mistä on kyse, hän voi konsultoida kokeneempaa lääkäriä tai laittaa lähetteen jonnekin erikoispolille. Ja nykyään potilaat itsekin ovat sen verran valveutuneita, että osaavat tarvittaessa vaihtaa lääkäriä. Sinulle tarpeeksi pätevää lääkäriä ei taida olla olemassakaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      110
      7966
    2. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      678
      4992
    3. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      24
      3264
    4. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      27
      1511
    5. 56
      1438
    6. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      102
      1369
    7. Nainen, ota nyt rauhallisesti

      Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä
      Ikävä
      138
      1347
    8. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      167
      1260
    9. Ajattelen sinua kiitollisuudella

      Olet minulle jotain kaunista, jotain, joka tapahtui elämässäni. Et ole minulle pakkomielle enkä vaadi sinulta yhtään mi
      Ikävä
      56
      1011
    10. Sinulle tiedoksi

      Olen paljon miettinyt sitä hetkeä, kun uskalsin näyttää pienin elein ja kertoa pienesti, eli hyvin hillitysti sinulle si
      Ikävä
      28
      913
    Aihe