Hei kaikille.
Olen kiinnostunut aloittamaan geokätköilyn ja tarvitsisin hiukan neuvoja alkuun päästäkseni.
Minulla on vain älypuhelimeni jossa GPS -toiminto.
Sitten itse kysymyksiin:
1.) Varsinaista GPS-laitetta ei siis välttämättä tarvita?
2.) Kännykän kanssa on ollut ongelmia kompassin kanssa, vaikuttaneeko kännykänkotelo asiaan, mutta kompassi ei tunnu millään ottavan suuntaa ja kompassin kalibrointi on hankalaa. En haluaisi käyttää kännykkää ilman koteloa, koska en halua sen rikkoutuvan.
3.) Sitten siitä rekisteröitymisestä riittääkö jos rekisteröityy geocache.fi:ssä ja geokätköt.fi:ssä?
4.) Mikä on WGS84 järjestelmä?
Auttakaa alkuun
2
579
Vastaukset
- RobottiSuunnistaa
1. Gps-laite tai puhelin ei ole pakollinen. Kartta ja kompassi riittävät. 2. Kännykkä voi häiritä kompassia. Siksi kännykän kompassi ei ole aina tarkka. Oikea kompassi näyttää oikein, kun laittaa kännykän hieman edemmäs. 3. Kyllä riittää. 4. Karttoja on monenlaisia, mm. eri koordinaatistoja. Riittää että oppii lukemaan joko paperista tai kännykän tai GPS-laitteen karttaa. Itse käytän Garminin vanhaa eTrex legend HCX:ää ja paperista suunnistuskarttaa 1:20 000. Garminiin (maastomalleihin) saa muuten maastokartan ilmaiseksi osoitteesta: http://kartat.hylly.org/
- ei.ihan.noin
2. Kysyjä tarkoittanee kännykän kompassia. Parempi kun ei käytä sitä vaan kännykän GPS:ää ja karttaa.
3. Ei tasan riitä. Pitää rekisteröityä geocaching.com'issa. Geocache.fi'hin ei tarvitse rekisteröityä (mutta se on kyllä viisasta (samat tunnukset molempiin)).
4. WGS84 on koordinaattijärjestelmä jota käytetään geokätköilyssä. Koordinaattijärjestelmiin kannattaa kyllä tutustua, siten voi välttyä muutamalta aloittelijan töppäykseltä. Tämä tulee erityisesti vastaan multeissa, joissain mysteereissä ja omia kätköjä tehdessä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Korjaa toki jos...
Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä282693- 911034
- 58901
- 66875
olet kaiken rakkauden arvoinen
Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy26847Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu6827Olisi kiva
Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä37800Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?
Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.65794Oot mun koko maailma
Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹75724Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa
Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu135708