Hei kaikki ihanat naiset! Tarttisin apua seuraavanlaiseen ongelmaan. Kuukautiset alkoivat viime kuussa viikon etukäteen, jota pelästyin hieman. Ja nyt taas tässä kuussa alko viikon etukäteen..Kierron pituudessa on ollu vaihtelua muutamia päiviä, mutta viimeks viime kesäkuussa kierto oli näin lyhyt kuin 22päivää (niin kuin nyt on).. Viimeiset kierron pituudet siis: 26, 29, 27, 28, 23, 22. Onko normaalia vai jo syytä huolestua? Stressiä on tosin nyt ollut, joten voisko olla vaan siitä johtuvaa? Huolettaa!! Menkat siis ollu mulla jo useita vuosia.
Kuukautiset viikon etuajassa taas!!
Menkkaa
12661
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Voiko olla jokin tulehdus? Esim. klamydia voi tehdä vastaavaa. Toinen vaihtoehto olisi alkavat vaihdevuodet, mutta ilmeisesti olet nuori. Yksittäinen satunnainen lyhempi kierto ei vielä ole vaarallinen.
Jos suunnittelee lastenhankintaa, niin sekä poikkeuksellisen lyhyet että poikkeuksellisen pitkät kierrot ovat merkki heikommasta hedelmällisyydestä. Tosin sinulla on ihan normaalin pituisia kiertoja, joten hormonitoiminnan pitäisi sinänsä toimia.
Sinuna kävisin kuitenkin lääkärissä. Jos haluat säännölliset ja ennustettavat vuodot, niin e-pillereillä asian saisi kuntoon.