Koska tiedän hänen ajattelevan myös vanhempia, on työssä ikä-ihmisten parissa ja onhan hänellä isovanhemmat. Työssäkkäyvien hyvinvointi heijastuu meidänkin hyvinvointiimme.
Äänestän nuorta perheenäitiä,
miinulii
9125
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Äänestän vihreää, hän ajattelee aina kutsumattomien vieraiden parasta. Niin jalomielistä.
Pääasia että ihmiset äänestävät sankoin joukoin. Äänestäminen on tehty helpoksi ennakkoäänestyspaikkojen myötä.
Ajatuksesi on oikein hyvä. Harkintaa pitääkin jokaisen äänestäjän käyttää.
Ei kuitenkaan välttämättä riitä se, että näkymät hyvän tuloksen aikaansaamiseksi ovat hyvät.
Ehdokkaalla pitäisi olla valmiudet toimia mainitsemiesi päämäärien saavuttamiseksi tai kyvyt ne hankkia.
Oppineella ja valistuneella on parhaat näkemykset ja ehkä uskallukset ja kyvytkin. Fiksuutta ja kyvykkyyttäkään ei saisi kavahtaa ehdokkaassa.
Kokemus on osoittanut, että voidaan hairahtua hakkaraiseen äänestyksessä.
Olen itse ehdokkaana KD:n listoilla, mutta kyllä meidän on puhallettava yhteen hiileen. Minun puolueeni arvot ovat aloittajan toiveen mukaiset. Ja ole jo yli 60-kymppinen.
Samaa ajattelen minäkin. Nuoret äidit katsovat eteen ja kauas. Onko nyt hyvä lapselle, tuleeko tulevaisuudesta vielä parempi. Siinä ohessa muutkin asiat paranevat.
Mutta eipä lähestyvät vaalit tunnu kiinostavan ketään. Vielkään ei ole oman asuinkuntani laueella vaalimainoksia, ei ole postilaatikossa ehdokkaiden tervehdyksiä, ei mitään. Ja 3 viikon päästä äänestetään! Mitähän siitäkin tulee.
Jokainen pelkää soteuudistusta, eivät tule toreille puhumaan äänestäjien kanssa, sillä varmastikaan ei kukaan todella tiedä, mitä sote oikein tarkoittaa yksityisen ihmisen kohdalla. Kysymyksiä varmaan riittää.
Koko poliittinen kenttä taitaa olla semmoisessa myllerryksessä, että vaalikarja vain märehtii kotona äänestyspäivänä.
Jotkut tarmokkaat ovat hereillä ja kynä kädessä.
Siinä menee äänet suoraan innokkaimmalle puolueelle. Onko se sinun puolueesi?
Sote tarkoittaa verojen nostoa ja voittoja ulkomaille, kun ylikansalliset jättiyhtiöt kuorii kermat.
Sen vuoksi sinunkin äänesi on tarpeellinen, jos löydät ehdokkaan, joka on rahvaan puolella näissä asioissa.
Mie äänestän vanhaa kuntapolitiikkojyrää, tietysti omasta duunaripuolueessta. Nimee en sano, mutta sekin sanoo että Antti on hyvä jätkä.
Kyllä ne hyvin ajavat kunnassaan lapsiperheiden ja työttömien asioita.
Mikä teillä toisilla on vaali
strategia äänestyksen suhteen, jos ei ole sitä tuttua perheen äitiä?
Olen uudessa kunnassa ja en tunne ehdokkaita tarpeeksi, mutta sen tiedän, että jos "naapurin Elli" on ehdokkaana jossain pien puolueessa, niin pahimmassa tapauksessa hän saa minun ääneni ja omansa, joten turha tulos, koska puolueella ei ole edes mahdollisuutta saada edustajaansa läpi.
Muistan lapsuudesta, kuinka kotikunnassani oli tarkka harkinta saada pienestä kylästä riittävä suosikki, jota enemmistö äänesti, joten saimme kuntaan ns. oman edustajan, vaikka yhteisiä asioitahan siellä tietenkin hoidetaan!;) Onneksi isäni oli onnekas ja palveli kutaa vuosikymmeniä tasapuolisesti, joten kuulin näitä juttuja.
Nythän tulevat Maakuntavaalit sekoittavat pakkaa sopivasti, johon sotekin kuuluu, siis sieltä järjestetään, eikä enää kunnasta, kuten ei näiden etuuksien maksua, joka on siirretty Kelalle siinä toivossa, että olisi tasapuolisempaa, kuin kuntien harkintavalta.
Kyllä minä jotain äänestän, vaikka olen erittäin tyytyväinen kuntamme palveluihin nykyisellään, sillä eläkettäni he eivät voi nostaa, eikä ole tarviskaan!;)) Vuokrakin voisi pysyä samana, ...no ehkä kybä lisää, sillä eläkkekkin nousee oletettavasi vastaavasti!;))