Olen kiinnostunut wiccalaisuudesta, ja olen kolunnut läpi keskusteluja.
Mikä on Varjojen kirja?
Mitä se sisältää muuta kuin wicalle tärkeitä asioita?
Varjojen kirja?
4
976
Vastaukset 4
- harmaavaris
Varjojen Kirja (engl. Book of Shadows) on tyhjästä aloitettu kirja(/vihko/lehtiö/kansio/monistepino...), johon henkilö kirjoittaa muistiin polun varrellaan oppimansa asiat.
Kirjasta löytyy vakiotekstejä kuten Rede ja Kolminaisuuden Laki, kuten myös rituaalikaavoja, loitsuja, loitsukokemuksia, jne. Toisin sanoen kaikki henkilökohtaiset wiccalaisuuteen kuuluvat asiat. Henkilö saattaa liittää Kirjaansa kasvi- ja yrttitietoutta, tietoa erilaisista kivistä, väreistä, numeroista, talismaaneista, harjoituksista, symboliikasta ja niin päin pois.
Mitään yhtä Ainutta Oikeaa Varjojen Kirjaa ei ole olemassa. Jokainen rakentaa oman henkilökohtaisen Kirjansa.- Thuleia
Harmaavaris kuvasi aika lailla eklektisen Wiccan tapaa. Traditioissa tietysti kulkevat tradition kirjat, jotka kopioi käsin aina traditioon liittyvä uusi tulokas.
- vikavikka eli kylli-täti
vissiin vähän niin kuin ristityitten ramppi, ei niin kalkkis juttu vaan uudempi. Siihen saapi lorutella mitä tykkää ja jos tykkää -
Liirumlaarumia kaikki.
Jos on oikia noita niin tietää mitä tekee ihan ilman satujakin. The pauver is vitin. - Yön_sarastus
Varjojen kirja on noidan henkilökohtainen korja jossa on kaikki noidalle henkilökohtaiset asiat ,loitsuista riimuihin. Jos olen ymmärtänyt oikein. Olen itse tekemässä itselleni varjojen kirjaa ,ensin minun pitää hankkia sopivan näköinen kirja/vihko ja vihkiä talismaanini
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 901369
- 46738
Sinisilmäiselle tutulle miehelle
Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit52660- 20659
- 82650
- 53618
- 47591
- 51582
Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön
Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o133577Ylen typerät rinnastukset.
Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan191557