rajapyykkiä etsimässä

Sinililja85

tällainen ongelmä

3 kiinteistön rajapyykkiä ei löydy
oranssi metallikuutio
mihin viranomaistahoon otan yhteyttä?

7

244

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mitat.em.toimistossa

      Maanmittaustoimisto, mutta jos tulevat paikalle niin se maksaa. Ensin kannattaa itse mitata kaikista seuraavista pyykeistä mitat joiden yhteistuloksena paikan saa selville jokseenkin tarkkaan.

    • Sinililja85

      tarkoitin,että jompikumpi rajanaapuri on sen poistanut paikaltaan
      enkä todellakaan maksa naapurien "kepposista"
      eikö rajamerkin siirto ole myös sakon väärti

    • miina.harava

      Noi rajamerkit usein peittyy ja katoaa näkymättömiin vuosikymmenten saatossa. Meidänkin tontin nurkilla ne olivat piilossa ja lapion kanssa sai etsiä. Eikä sieltä lopultakaan mitään oransseja kuutioita löytynyt, vaan maahan lyötyjä n. 1" rautaputkia. Jälleen ei taas olla kuin yksi merkki näkyvillä, maanpinta kun on noussut rakentamisen johdosta tontin toiselta reunalta ainakin metrin..

      Googleen kuntasi nimi mitausosasto, niin pitäisi löytyä. Metallinpaljastimellakin voisi löytyä..? Syyllistä on kutakuinkin turha etsiä..

    • suomenmittari

      Ei se rajapyykki täältä Suomelta löydy ja jos on aihetta epäillä kepposta niin se on sitten poliisiasia!

    • mitat.em.toimistossa

      Pyykin hävittäminen on rikos, ei mikään kepponen. Virallinen tie on tehdä poliisille rikosilmoitus. Paikan voi selvittää mittaamallakin. Pyykki saattaa olla betoniin istutettu putken pätkä. Muista pyykeistä näkee mitä pyykkimallia on siihen aikaan käytetty.

      • 1. Maassamme löytyy paljon kiinteistöjä, joissa ei ole koskaan laitettu rajapyykkejä.

        2. Maassamme on kymmeniä miljoonia luonnonvoimien johdosta rajapyykittömiä paikkoja.

        3. Maanmittauslaitokselta saat tilattua kohtuullista korvausta vastaan pyykkien tarkat kordinaatit ja pyykin tyypin. Itse et sitä mittaamalla voi selvittää, kordinaattien mukaan kyllä.

        4. Ainoa tapa selvittää oman kiinteistön tarkat rajat on rajankäynti, se maksaa enimmillään runsaat parituhatta euroa, eli ei ole mikään huomattava kulu!

        P.S. Aloittaja ei missään vaiheessa ole kertonut nähneensä kyseistä rajapyykkiä. Eli on sitten pahimassa tapauksessa uskonut yksityisen myyjän kertomukseen sen sijainnista...


    • weefdvvv

      Aloita lukemalla niitä karttoja. Pyykki voi olla kivi, tappi kalliossa, mitä vaan tsaarin aikaan käytössä ollutta.
      -Tai siirtomerkinnällä. Omassa tontissa siirtoa 1,6m.....4,3m kun toimituksessa ei ollut tietoa oikeista rajoista, paalu lyötiin sopivaan kohtaan ja siirtomitta karttaan.
      -Maa liikkuu sivuttain savipohjaisilla teiden läheisyydessä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      13
      1970
    2. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      183
      1514
    3. Parrakkaat miehet ovat inhottavia ja vastenmielisiä

      Ennen Suomi ja koko maailma oli täynnä kasvonsa hyvinhoitavia miehiä. Tänä päivänä lähes kaikki miehet ovat kuin jotain
      Maailman menoa
      146
      1317
    4. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      97
      1288
    5. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      38
      1178
    6. Mitä tapahtuu

      Syksyllä?
      Ikävä
      84
      908
    7. Naiseni on todellinen seksipeto

      Vaikka pukeutuu ihan kasuaalisti julkisilla paikoilla. Mutta näin tämän läpi ensisilmäyksellä ja sain seksipedon kaivatu
      Ikävä
      44
      840
    8. Nina Mikkonen avoimena "vapinataudistaan"- Demonstroi oireet yllättäen tv-kameroiden edessä: "Se..."

      Nina Mikkonen oli Viiden jälkeen -ohjelmassa ti 12.8. ja kertoi perinnöllisestä sairaudestaan ja mm. sairauden vaikutuks
      Suomalaiset julkkikset
      13
      797
    9. Totuus Sofian miljonääristä :miljoonien velkataakka painaa miestä.

      Näin se totuus tulee jokaisesta ja seiskalehden uutiset kertoo totuuden vihdoinkin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      138
      793
    10. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

      Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
      Maailman menoa
      123
      773
    Aihe