Niin paljon epätietoisuutta... aattelin keventää lastia yhdellä painolla, eli olen nyt keskeyttämässä lukiota ja aion hakea yhteishaussa ammattioppilaitokseen (esim. kokki linjalle)
Kysymys kuuluu: HAENKO nykyisellä lukio- todistuksellani vai ysiluokan päättärillä? Olisin TOSI TOSI jette kiitollinen jos joku tietää :I
Kysymys kuuluu: HAENKO nykyisellä lukio- todistuksellani vai ysiluokan päättärillä? Olisin TOSI TOSI jette kiitollinen jos joku tietää :I
Vastaukset 5
Vanhimmat
Peruskoulun päättötodistuksella. Mutta kyllä ne lukiossa käymäsi kurssit otetaan huomioon kun alotat siellä amiksessa. En usko että voi hakea millään lukio välitodistuksella, pitää olla ns. tutkinto/päättötodistus.
Sama juttu täällä. Tosin lukion taistelin loppuun ja amk:ssa oon ihan pihalla. Haen amikseen ja sitä rataa.
Hae peruskoulun päättö todistuksella!! ajoudut kuitenkin opiskelemaan jonkun verran yleisaineita ammattikoulussakin joten ota hyväksi luetuksi lukion todistuksella saat nopeampaa koulun käytyä!! ja tsemppiä Ravintolakokin ammatti on niin huippua!!! =)
Kiitos vastauksista, haen siis ysiluokan todistuksella. Lukion jaksotodistuksilla en siis tee MITÄÄN, koska en aio "hyväksi käyttää" niitä sittan ammattikoulussa, esim. ku jotkut lukion kurssithan voi vastat jotain kursseja amatsussa koska kertaan ihan mielelläni asioita!
Ammattikoulun yleisaineet käy vaikka silmät kiinni! on niin yksin kertasta!