mulla on ovarikipuja!!
1vk ennen itsetapahtumaa. ihan kamalaa.
onko tietoa?
1vk ennen itsetapahtumaa. ihan kamalaa.
onko tietoa?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Mullakin on jatkunu jo noin vuosi, ja kävin joskus lääkärissä ja se sanoi et se on kuulemma ihan normaalia, et jotkut naiset vaan on herkkiä.. mut mul on yleensä sellanen et kestän, mut joskus on ollu ihan kestämätönkin ..
Ne on minulla todettu ihan normaaleiksi ovulaatiokivuiksi. Kaikki naiset eivät edes tunne näitä kipuja. Minulla ne yleistyivät, kun kuukautisrytmi säännöllistyi. Joskus ovat ihan pieniä nipistyksiä ja joskus olen ottanut särkylääkettäkin niihin.
Onhan se hyvä, että kivun tuntee ainakin jos haluaa raskautua:) Muuta positiivista en tuosta kivusta keksikään. Paitsi, että tiedän kivun perusteella milloin menkkoja sopii odotella. Yritetään kestää.
Joo, onhan noita ollut niin kauan kuin muistan. Yleensä kipuilee vuorokuukausin vasemmalla ja oikealla puolella. Siitä en tosin ole varma, että liittyykö kipu munasolun irtoamisvaiheeseen vai uuden munasolun kypsymiseen. Kuulemma molemmat voivat kipuilla.
Kipu ajoittuu 14-16 pv ennen menkkoja. Meillä on äitini kanssa samalla tavalla, että ovulaatio koskee usein enemmän kuin menkkojen alkaminen!
Vaivansa kullakin...
Voiko jotakin kiertoon liittyvää kipua, hieman samankaltaista kuin ovarikipu, esiintyä heti kuukautisten loppumisen jälkeen? Vasemmalle alavatsaan on nipistellyt silloin tällöin viitisen päivää, alkoi menkkojen jälkeen. Yleensä ovulaation aikaan kyllä nipistelee, eli pari viikkoa menkkojen alkamisesta, muistaakseni useimmiten oikealla puolella, ja kestää ehkäpä päivän. Mietityttää vain, kun ei ole aiemmin tällaista ollut. Mutta varmaankin ihan normaalia myös tähän aikaan kierrosta?
Alkoi hiljalleen pahentua toisen lapsen syntymän jälkeen. Kohtu muuttuu araksi jotain muutama päoivä- viikko ennen ovulaatiota ja pahin kipu on yhden ovulaation aikana, yhden päivän. Sattuu munasarjoihin, selkään, kohtuun.. Arkuus kohdussa pysyy menkkoihin asti muttei niin pahana..
Sikamaista..