mitä kautta saisin johdotettua helpoiten autosarjan boxille:
- 12V
- IGN
- GND
Mihin kytkentäboxi kannattaisi sijoittaa, ylähyllylle vai jalkatilaan? Jos alas, miten saisin siististi kaiuttimen ja mikin johdot ylähyllylle?
Vai mahtuuko boxi radion taakse, ja tuleeko radion liittimelle ko. jännitteet?
Tai ehkä se fiksuin vaihtoehto, mitähän tuon asentaminen huollon yhteydessä voisi maksaa?
autosarja
3
572
Vastaukset
- Yks
Ainakin sekä SonyEricssonin yleisautosarjan että Nokian CK-1W Bluetooth-autosarjan boxit mahtuvat stereoiden ja keskikonsolin väliin... Virta tulee helpoiten stereon jatkuvan virran johdosta ja itselläni koko sarjan asentamiseen meni tunnin verran. Vähän tietysti helpottaisi kun kerrot että minkä merkkinen ja mallinen autosarja sulle on tulossa.
- Berlingo -04
Nokian CARK-112 BT autosarja. Jos laitan boxin radion taakse, mitä kautta saan johdot kaiuttimelle ja mikille?
Berlingo -04 kirjoitti:
Nokian CARK-112 BT autosarja. Jos laitan boxin radion taakse, mitä kautta saan johdot kaiuttimelle ja mikille?
Jos sinulla on suinkin vielä tilaisuus (esim sarja on vielä hankkimatta) valitse sen tilalle esim CARK-7W. 112:n suurin ongelma on se että luotettavan toiminnan takaamiseksi tarvitsen IGN/ACC-piuhaan syötön joka ei katkea edes autoa startatessa. Sitä et saa radion takaa, vaan esim polttoainepumpun tai sytytyksen ohjauksesta, ja niihin koskeminen ei taas välttämättä ole viisasta. Kyseistä sarjaa ei muutenkaan Nokia saanut koskaan luotettavaksi (ei suostu muodostamaan paria vaan vaatii resettiä aika ajoin), vaan se korvattiin nopeasti CARK-1W:llä, jonka seuraajaksi tuli sitten tuo CARK-7W johon saa liitettyä myös pop-port puhelimet telineineen. Itse lopetin alan työt joulukuussa joten uudempaakin on voinut jo tulla.
Kaapeleiden vedosta sen verran, että mikki kannattaa vetää tuulilasin yläpuolelle keskelle, tai mittariston/ohjauspylvään päälle, riippuen siitä mikä noista paikoista jää lähimmäs sinua. A-pilarin verhoilun alta on helppo vetää mikin piuha, ainoa huoli nykyautoissa noiden kaapeleiden kanssa on se, että yksikään johto ei saa mennä turvatyynyjen yli. Kaiuttimen voi asentaa vaikka kojelaudan tai keskikonsolin sisään, sen äänenpaine riittää kyllä. Voi olla ettei sen kaapeli paljon muualle riitäkään.
Esim entisessä duunipaikassani Espoossa asennus maksoi 110 euroa ja sisältää ikuisen työtakuun ... harkinnan arvoinen vaihtoehto tuokin, itse työ kestää 2-3 tuntia joten tuntiveloitus ei ole ollenkaan kohtuuton.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 12710488
- 525070
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html422261Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1052078- 281986
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131621Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,411432Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta291114Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v331051Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk54987