Patistatteko lapset kesätöitä

Vaikeaapatistaa

hakemaan? Meillä on jo toista vuotta patistettu. Miehen lapset eivät ole vielä kestöitä tehneet, joka on ihmeellistä, isältä vaan kerjätään rahaa joka on istten pois meidän taloudesta.
Minun lapset ovat tehneet 12 v asti kesätöitä, mansikoita keräämällä, lapsia hoitamalla, tai kaupassa hyllyttämässä, niin ovat ahkeria ja tietävät rahan arvon, mikään ei tule ilmaiseksi. Heitä ei tarvi patistaa, nytkin ovat kovasti hakemassa kesäduunia monesta paikasta.
Miehelle sanoin että laita lapset hakemaan töitä, ei kukaan heitä kotoa hae, mutta tuskin laiskat jaksaa. Koulu ei kiinnosta eikä mikään muu kuin pakastepitsat ja pelit.
Sanoinkin miehelle ttä jospa lopettaisimme rahan jakamisen ja sitä saa vaan kun tekee jotain. Sovimme että 10 senttiä saa kun vie roskapussin, ja pyykkikoneen täytöstä 5 senttiä ja koirien ulkoiluttamisesta 15 centtiä... saapas nähdä kiinnostuvatko todella hyvästä asiasta. Pullamössöjä ei tarvi paapoa.

0

76

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

        "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
        Maailman menoa
        65
        2232
      2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

        Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
        Maailman menoa
        215
        2100
      3. Onko kivaa jättää

        elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
        Ikävä
        117
        1418
      4. En kerro nimeäsi nainen

        Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
        Ikävä
        71
        1180
      5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

        Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
        Maailman menoa
        16
        1173
      6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

        Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
        Ikävä
        104
        1051
      7. Olet kiva ihminen

        En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
        Ikävä
        73
        939
      8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

        Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
        Kaste
        75
        918
      9. Auta mua mies

        Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
        Ikävä
        78
        889
      10. Ja tääkin vielä...

        Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
        Ähtäri
        33
        865
      Aihe