Työpaikan hakeminen tehty mahdottomaksi

turhautunuttyöttömyyteen

Haluan töitä ja haluan hakea niitä, mutta joidenkin yritysten kohdalla se ei vaan onnistu. Kun menen liikkeeseen paperisen hakemuksen kanssa, he eivät vastaanota sitä, ja sanovat että netin kautta tapahtuu työhakemuksien lähettäminen. Kun menen heidän nettisivuilleen, siellä ei ole missään paikkaa, mihin lähettää avoin työhakemus. Avoimia työpaikkoja voi olla listattuna, mutta ne ovat yleensä toisella puolella Suomea. Jotkut yritykset vaativat myös rekisteröitymisen nettisivuilleen ja hyväksymisen sähköpostiin tulevista mainosviesteistä että voi hakea työpaikkaa.

Mitä mieltä te olette, oletteko samaa mieltä siitä, että joissakin paikoissa on tehty hyvin vaikeaksi työhakemusten lähettäminen?

Työttömiä myös syyllistetään paljon siitä, että ovat työttömiä. Joidenkin mielestä työttömyys on oma valinta ja kuka tahansa saa töitä yrittämällä. Oletteko sitä mieltä, että jokaisen työttömän tulisi olla valmis muuttamaan työn perässä toiselle puolelle Suomea tai jopa Suomen rajojen ulkopuolelle? Täytyykö työttömän suostua provisiopalkattuun puhelinmyyntityöhön (ilman pohjapalkkaa) ellei muita töitä löydy? Jos omalta alalta ei löydy töitä, onko työttömän lähdettävä opiskelemaan aivan uutta alaa ja pyrittävä sellaiseen työhön missä ei usko pärjäävänsä ja mikä ei kiinnosta itseä yhtään?

9

346

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yhtäkusetusta

      Työvoiman hakeminen on nykyään firmoille niin automaattista kiitos noiden nettityöpaikkalista-palveluiden joissa otetaan tiedot ylös lomakkeella. Työnantaja sitten vaan listaa omalla lomakkeellaan tiettyjen hakuehtojen mukaan tekijöitä, kun sattuu siihen olemaan aikaa. Tuo käytäntö on saanut aikaan sen ettei firmoilla välttämättä ole yhtäkään paikkaa avoinna vaikka haku päällä jatkuvasti.

      Toinen ongelma on pikkufirmat jotka hakevat resursseja omiin tarjouksiinsa, eli ottavat osaa mm. valtion kilpailutuksiin resursseilla joita heillä ei ole edes palkkalistoilla vaan ainoastaan työnhakijoina.. sellasta.

    • BonusMaker
      • BonusMaker

        ja minut saa kiinni tuolta ryhmästä...


    • työtähaluava

      Ensimmäistä työpaikkaa hakevalta käytännön työtä hakevaa tentataan minkälainen esimies olisit,miksi kun ei hae esimiehen paikkaa?Kysytään kuusta ja tähdistä vaihka ei hae tähtitietäilijäksi?Ei ihme että ovat hämillään työtä hakiessaan kun pääsee edes haastatteluun.

    • lähituotanto_yleistyy

      Eipä tietenkään pidä muuttaa työn perässä. Tietoyhteiskunta kun tarkoittaa sitä, että tietokoneella töitä tekevä voi tehdä ne juuri siellä missä haluaa. Toisaalta ihmiset eivät myöskään enää osta pitkän matkan takaa tuotettua ruokaa, koska se on epäekologista. Siispä tuotannon on oltava siellä, missä on kulutusta! Ja tätä kohti se on menossa myös muussa teollisuudessa - ei enää haluta halpaa bulkkia, vaan ostetaan mieluummin vaikka vähän kalliimpaakin jos se on lähituotantoa. Tai jos rahat ei riitä - jätetään ostamatta! :)
      Kuluttajat kun eivät huonojen kokemustensa jälkeen enää halua ostaa tuotteita, joista takuuasioita ei voi hoitaa selvällä suomen kielellä.

    • Nuha-Pipilä

      työttömistä pääsee eroon kun hallitus hyväksyy valtion harjoittaman EUtanasian.

      • Sinnevaan

        Kannattaisko teikäläisen sitten muuttaa suosiolla vaikkapa Pohjois-Koreaan?


    • dddd3

      Minäkin olen vähän kyllästynyt naputtelemaan noita avoimia hakemuksia, samat asiat niin moneen kertaan eri firmoihin... No, jatkaa täytyy.

    • dddd3

      Niin, ja yhdessä avoimessa työpaikassa olisi pitänyt soittaa maksulliseen numeroon lisätietoja saadakseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      92
      2137
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      42
      2105
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1845
    4. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      75
      1370
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      86
      1261
    6. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1141
    7. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1070
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      56
      1013
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      67
      946
    10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

      Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
      Luterilaisuus
      284
      906
    Aihe