Työpaikan hakeminen tehty mahdottomaksi

turhautunuttyöttömyyteen

Haluan töitä ja haluan hakea niitä, mutta joidenkin yritysten kohdalla se ei vaan onnistu. Kun menen liikkeeseen paperisen hakemuksen kanssa, he eivät vastaanota sitä, ja sanovat että netin kautta tapahtuu työhakemuksien lähettäminen. Kun menen heidän nettisivuilleen, siellä ei ole missään paikkaa, mihin lähettää avoin työhakemus. Avoimia työpaikkoja voi olla listattuna, mutta ne ovat yleensä toisella puolella Suomea. Jotkut yritykset vaativat myös rekisteröitymisen nettisivuilleen ja hyväksymisen sähköpostiin tulevista mainosviesteistä että voi hakea työpaikkaa.

Mitä mieltä te olette, oletteko samaa mieltä siitä, että joissakin paikoissa on tehty hyvin vaikeaksi työhakemusten lähettäminen?

Työttömiä myös syyllistetään paljon siitä, että ovat työttömiä. Joidenkin mielestä työttömyys on oma valinta ja kuka tahansa saa töitä yrittämällä. Oletteko sitä mieltä, että jokaisen työttömän tulisi olla valmis muuttamaan työn perässä toiselle puolelle Suomea tai jopa Suomen rajojen ulkopuolelle? Täytyykö työttömän suostua provisiopalkattuun puhelinmyyntityöhön (ilman pohjapalkkaa) ellei muita töitä löydy? Jos omalta alalta ei löydy töitä, onko työttömän lähdettävä opiskelemaan aivan uutta alaa ja pyrittävä sellaiseen työhön missä ei usko pärjäävänsä ja mikä ei kiinnosta itseä yhtään?

9

312

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yhtäkusetusta

      Työvoiman hakeminen on nykyään firmoille niin automaattista kiitos noiden nettityöpaikkalista-palveluiden joissa otetaan tiedot ylös lomakkeella. Työnantaja sitten vaan listaa omalla lomakkeellaan tiettyjen hakuehtojen mukaan tekijöitä, kun sattuu siihen olemaan aikaa. Tuo käytäntö on saanut aikaan sen ettei firmoilla välttämättä ole yhtäkään paikkaa avoinna vaikka haku päällä jatkuvasti.

      Toinen ongelma on pikkufirmat jotka hakevat resursseja omiin tarjouksiinsa, eli ottavat osaa mm. valtion kilpailutuksiin resursseilla joita heillä ei ole edes palkkalistoilla vaan ainoastaan työnhakijoina.. sellasta.

    • BonusMaker
      • BonusMaker

        ja minut saa kiinni tuolta ryhmästä...


    • työtähaluava

      Ensimmäistä työpaikkaa hakevalta käytännön työtä hakevaa tentataan minkälainen esimies olisit,miksi kun ei hae esimiehen paikkaa?Kysytään kuusta ja tähdistä vaihka ei hae tähtitietäilijäksi?Ei ihme että ovat hämillään työtä hakiessaan kun pääsee edes haastatteluun.

    • lähituotanto_yleistyy

      Eipä tietenkään pidä muuttaa työn perässä. Tietoyhteiskunta kun tarkoittaa sitä, että tietokoneella töitä tekevä voi tehdä ne juuri siellä missä haluaa. Toisaalta ihmiset eivät myöskään enää osta pitkän matkan takaa tuotettua ruokaa, koska se on epäekologista. Siispä tuotannon on oltava siellä, missä on kulutusta! Ja tätä kohti se on menossa myös muussa teollisuudessa - ei enää haluta halpaa bulkkia, vaan ostetaan mieluummin vaikka vähän kalliimpaakin jos se on lähituotantoa. Tai jos rahat ei riitä - jätetään ostamatta! :)
      Kuluttajat kun eivät huonojen kokemustensa jälkeen enää halua ostaa tuotteita, joista takuuasioita ei voi hoitaa selvällä suomen kielellä.

    • Nuha-Pipilä

      työttömistä pääsee eroon kun hallitus hyväksyy valtion harjoittaman EUtanasian.

      • Sinnevaan

        Kannattaisko teikäläisen sitten muuttaa suosiolla vaikkapa Pohjois-Koreaan?


    • dddd3

      Minäkin olen vähän kyllästynyt naputtelemaan noita avoimia hakemuksia, samat asiat niin moneen kertaan eri firmoihin... No, jatkaa täytyy.

    • dddd3

      Niin, ja yhdessä avoimessa työpaikassa olisi pitänyt soittaa maksulliseen numeroon lisätietoja saadakseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      112
      5458
    2. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      41
      3595
    3. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      52
      3485
    4. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      93
      3348
    5. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      81
      1887
    6. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      34
      1777
    7. 450 000 ulosotossa

      Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden
      Perussuomalaiset
      134
      1667
    8. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      43
      1619
    9. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      152
      1325
    10. Onko esitutkinta jo saatu päätökseen?

      Ketkä saa syytteet? Voi olla iso määrä ihmisiä?
      Ähtäri
      16
      1189
    Aihe