Pitäisikö laajentaa sikalaa?

Tällä hetkellä sikalaani mahtuu 2000 sikaa. Pitäisikö nyt laajentaa sikalaa? Nyt joka partista jää 70 tonnia voittoa. Jos laajentaa niin vähintään 2000 paikkaa pitää saada lisää.

Tililläni on hulppeat kaksi miljoonaa euroa rahaa. Eli velkaa ei tarvitse tehdä yhtään.
18400
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Nyt on aika moninkertaistaa sikojen määrä kun se on niin tuottoisaa. On taottava silloin kun rauta on kuumaa!

Äänestä

taitaa olla provo..ei näillä nykyisillä nassunlihan hinnoilla rikastumaan pääse yksikään sikatilallinen

Äänestä
  • Kestokännist, sillonhan velatkin saataviks muuttuu :)

    Äänestä


Nyt vaan töpselinoukat teuraaksi ja Isännät , poijjaat,vävyt ja tytttäret Mersuja tekemään Uusikaupunkiin.

Äänestä
  • Niin, että saadan verorahoja joilla mamut elätetään :(

    Äänestä

Meil o rahaa sioit

Äänestä

Jos lerpan juttu pitäisi paikkansa, niin Hän saisi 35 euroa voittoa jokaiselta sialta. Ensinnäkin se on jo ensimmäinen valhe. Toinen valhe on se, että lerpalla edes olisi mitään sikalaa. On joku yhteiskunnan pummi joka ei keksi muuta kuin valehdella täällä.

Äänestä

Naapuri meni konkkaan samankokosella. Ota ajokoira niin velatkin muuttuu saataviks.

Äänestä

Miten Lerppa haamusikasi jaksoivat tänä aamuna? Siis siat joita oikeesti ei ole edes olemassa.

Äänestä
  • Miten niin

    Äänestä

Hyvin Minun sikani jaksavat. Katsoin aamulla saldoni verkkopankista. Tilillä nyt rahaa 2 155 756,88 euroa. Ei hassummin, sanoisin. HAHAHAHAHAHAHAHAHAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA.

Äänestä
  • et sitten huomannut sitä pientä merkkiä siinä saldon edessä? -

    Äänestä

  • Mielikuvitus on köyhien ainoa lohtu.

    Äänestä

Siat sen kun kasvavat. Kuukauden päästä lähtee ensimmäiset siat teuraaksi. Sitten ei muuta kuin rahassa kylpeminen.

Äänestä

Taas lähden vihellellen sikalaan. Kädet jo syyhyä kun kohta tulee rahaa ovista ja ikkunoista kun siat menevät myyntiin.

Äänestä
  • Maastullissa oli juuri viimeinen tilasto tältä viikolta sianlihan tuottajahinnoista. Suomi on taas kerran valunut EU,n häntäpäähän siinä tilastossa.

    Lerppa saa viheltää jos haluaa, mutta samalla kannattaa muistaa, että mielikuvitus on köyhän ainoa huvitus.

    Äänestä

Tottakai laajennat sikalaa. Parempaa bisnestä ei löydy mistään, kuin mitä sikatalous on.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Lerppaa kirjoitti:

Tällä hetkellä sikalaani mahtuu 2000 sikaa. Pitäisikö nyt laajentaa sikalaa? Nyt joka partista jää 70 tonnia voittoa. Jos laajentaa niin vähintään 2000 paikkaa pitää saada lisää.

Tililläni on hulppeat kaksi miljoonaa euroa rahaa. Eli velkaa ei tarvitse tehdä yhtään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu