haaveilussa olisi asentaa vator viistoistaseen perämoottoripaattiin veekasi keskelle venettä. kone tulisi pystyputkilla. olen aina haaveillut brutaalisti ylimitoitetusta moottorista pienessä veneessä.nyt herää vain kysymys mihin ongelmiin projektin kanssa törmää?
v8 moottori vator15 veneeseen?
11
631
Vastaukset
- KysymysmerkkejäIlmassa
Millä vetolaitteella (suihku, pintapotkuri, perävetolaite?), akselivetoa on vaikea järjestää. Pohjapalkkeja pitää reilusti vahvistaa. Miten saa rekisteriin?
- TurunTautiako
Trafi ei hyväksy venettä rekisteriin. Sillä saisi ajaa vain suljetuilla radoilla. Jos virkavalta pysäyttää selviää päiväsakoilla.
- Töttörööööö
Tarkkaan ottaen rikesakolla, 70€.
- TurunTautiako
Mahtaako veneilyn rikesakko käytäntö jo olla voimassa vai oliko se hetki sitten mediassa ollut ehdotus rikesakon käyttöönotosta vasta esitys asiasta eduskunnan käsittelyyn. Ja kuuluisiko ylitehoisen koneen asennus sittenkään rikesakon kattavuuden piiriin...
Aiemminhan veneilyssä ei ole tunnettu käsitettä rikesakko ollenkaan vaan kaikki maksumääräykset ovat menneet päiväsakkojen kautta. - Töttörööööö
TurunTautiako kirjoitti:
Mahtaako veneilyn rikesakko käytäntö jo olla voimassa vai oliko se hetki sitten mediassa ollut ehdotus rikesakon käyttöönotosta vasta esitys asiasta eduskunnan käsittelyyn. Ja kuuluisiko ylitehoisen koneen asennus sittenkään rikesakon kattavuuden piiriin...
Aiemminhan veneilyssä ei ole tunnettu käsitettä rikesakko ollenkaan vaan kaikki maksumääräykset ovat menneet päiväsakkojen kautta.Asetus rikesakkorikkomuksista (11/2015) : "6) vesikulkuneuvon käyttämisestä vesikulkuneuvorekisteristä annetun lain 5 §:n 1 momentin vastaisesti ennen sen merkitsemistä rekisteriin tai mainitun lain 12 §:n 2 momentin vastaisesti rekisteritunnuksella varustamattomana tai 13 §:n 3 momentin vastaisesti koetunnuksella varustamattomana 70 euroa"
- TurunTautiako
Töttörööööö kirjoitti:
Asetus rikesakkorikkomuksista (11/2015) : "6) vesikulkuneuvon käyttämisestä vesikulkuneuvorekisteristä annetun lain 5 §:n 1 momentin vastaisesti ennen sen merkitsemistä rekisteriin tai mainitun lain 12 §:n 2 momentin vastaisesti rekisteritunnuksella varustamattomana tai 13 §:n 3 momentin vastaisesti koetunnuksella varustamattomana 70 euroa"
Siis rikesakolla mennään, eli V8 kannattaa tässä tapauksessa asentaa, eikä edes yrittää venettä rekisteriin. Todennäköisyys, että kohtaa virkavallan ajeluillaan on äärimmäisen pieni ja jos kohtaakin selviää tapaamisesta 70 - eurolla - siis todella halpaa... - niinkö ?
Tosin jokin pieni sarvipää kolkuttelee tuolla olan takana... on nääs tosi vaikea uskoa, jotta virkavalta puuttuisi vain tuohon rekisteröimättömyysteemaan niillä kun perussettiin sisältyy usein mm. nopeusvalvonta ja katselevat mieluusti myös varustusta ja veneen rakenteellisia ratkaisuja jos ratkaisut näyttävät kovin valtavirrasta poikkeavilta. Veikkaanpa jotta ei taida tuo 70€ riittää tarkastelun loppusummaksi.
- Loiunjuyt
Kdkdkdkdkdkdkdkdkdkdkdkdkdk
Et joudu mihinkään ongelmiin. Kaltaisesi pienimunainen snorkkeliperse upooaa veneenraatonsa mukana ensi yrittämällä. Pääset ongelmistasi ja maailma on hieman parempi paikka kunnon ihmisille.
- hanketyssäsi
hyllytin projektin. kommentit ei luvanneet tulevaisuutta hankkeelle.
- TurunTautiako
No jos intoa rakenteluun riittää, niin onhan se kannatettavaa tosin Vator 17 on liian pieni V8;lle ( isolohko ? ) jo yksin kantavuuden, rungon jäykisteiden osalta ja todennäköisesti myös runkopituuden suhteen.
Rungon pituus veneessä saisi olla jotain 6...7 m kuten esimerkiksi klassisissa Runboateissa on ollut tapana millä varmistetaan, jottei paatti niin helposti lähde loikkimaan eikä ennen kaikkea sukella.
Trafin rekisteröinnissä on muutamia porsaan reikiä joista eräs mahdollistaa omistajan itselleen omaan käyttöön ( siis ei saa myydä 5-vuoteen valmistumisesta ) valmistaman veneen rekisteröinnin ilman varsinaista CE-sertifiointia lujuuslaskelmineen ja vakavuuskokein. Pitääkö tämmöisestä teetättää erillissertifiointi vai eikö sitäkään tarvita - en osaa sanoa - en ole niin syvällisesti perehtynyt aiheeseen, mutta on vaikea uskoa etteikö trafin tarkastajat silti haluaisi jotain tutkia. Aika selvää on, että on suht turha yrittää veistellä Vatorista tai jostain muusta valmisveneestä omaa sovellustaan vaan vene pitäisi todennäköisesti valmistaa itse ihan perusmateriaaleista alkaen.
Oheisen linkin takaa löytyy luovan hulluuden malliesimerkki missä veistäjä on antanut mielikuvituksen lentää ja luonut uskomattoman purren ennakkoluulottomasti toimien vahvasti valtavirtaa vastaan - kerrassaan hatun noston paikka
https://www.nettivene.com/moottoripursi/muu-merkki/529746
Pidä vene rekisterissä ja vaihda vain kone.
Vator 15 on kyllä auttamattomasti liian pieni V8:lle, edes pienelle. Vator 15Gl:n , 17Ht ja 17 SS omistaneena sanoisin, että Vatoreiden runko vaatii kevyen koneen. Raskaalla koneella runko jää liian syvälle veteen, ja uskaltaisin väittää kevyen 70:sen perämoottorin vievän Vator 15 kiivammin kuin V8:sin ja vetolaitteen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1091175
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa116988- 125906
- 91739
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten285704Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait74641Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54606Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64582Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist48569- 72501